اشتباهاتی در نگهداری کامپیوتر

به گزارش کنفرانس هکا، در این مقاله، با بعضی از آژانس های پشتیبانی فنی ارتباط برقرار شده تا بفهمیم بدترین کاری که مردم هنگام تعمیر کامپیوتر های خود انجام می دهند، چیست.

اشتباهاتی در نگهداری کامپیوتر

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، کامپیوتر ها گاهی خراب می شوند. این یک حقیقت است.

ممکن است چیزی روی آن بریزید یا سعی کنید روشنش کنید و هیچ اتفاقی نیفتد. بسیاری از ما مشکل را به یاری گوگل حل می کنیم، برخی دیگر از یک متخصص تعمیر کامپیوتر یاری می گیرند. اما در این میان افرادی هم هستند که خودشان دست به کار شده و قبل از بردن دستگاه به تعمیرگاه، آن را تا مرز نابودی می برند.

در این مقاله، با برخی از آژانس های پشتیبانی فنی ارتباط برقرار شده تا بفهمیم بدترین کاری که مردم هنگام تعمیر کامپیوتر های خود انجام می دهند چیست.

افزودن باتری به کابل اترنت

برخی از افراد وقتی مشغول تعمیر کامپیوترهایشان هستند واقعاً مقاصد خوبی در سر دارند. آن ها می فرایند ویدیو های یوتوبی تماشا می نمایند و واقعاً به کار دل می دهند. اما اگر درک بسیار کمی از چگونگی کارکرد دیوایس های الکترونیکی داشته باشید، بعید نیست که قربانی یک شوخی بسیار احمقانه شوید. این چیزی بود که پیتر لوپز، یک پتشیبان فنی در بروکلین به چشم دید.

لوپز به خانه مشتری خود رسید و متوجه شد او چند باتری AA را با چسب به کابل اترنت چسبانده است. از او پرسیدم چرا چنین کاری نموده؟. لوپز ادامه می دهد:

به من گفت که چسباندن باتری به کابل باعث می گردد سرعت اینترنت سه برابر گردد. کاملاً جا خورده بودم از اینکه چقدر از این نظر دفاع می کرد؛ و به من نشان داد چرا انقدر مصر است... ماجرا به خاطر یک ویدیوی سرکاری بود که فکر می کرد واقعی است.

نتیجه اخلاقی اینکه، چون یک نفر صرفاً دم و دستگاهی جذاب، لباسی اتوکشیده و میکروفونی گران قیمت دارد دلیل نمی گردد به او اطمینان کنید. یک جستجوی ساده در گوگل می توانست کاری کند که قربانی بخت برگشته جلوی لوپز شرمسار نگردد. اگر خواستید سرعت اینترنت خانه را بالاتر ببرید، خرید تجهیزات بهتر، عوض کردن جای روتر یا تغییر سرویس دهنده اینترنت راه چاره های بهتری خواهند بود.

لپ تاپ خیس در فر

شاید باورش سخت باشد، اما یک پشتیبان فنی از شخصی می گوید که لپتاپش را درون فر قرار داده است. احتمالاً مشاهده موفقیت مردم در پخت یک لازانیای خوش قیافه دلیل این کار باشد، اما این شخص خاص با خود تصور نموده که قرار دادن کوتاه مدت لپتاپ در فر راه چارهی عالی برای خشک کردن آن است.

تعییناً که ایده خوبی نبوده. تمام آنچه رخ داده از بین رفتن کامل نمایشگر و ظهور علائم سوختگی روی بدنه دستگاه است و بگذریم از اینکه خانه هم برای یک نصف هفته بوی پلاستیک سوخته می گیرد؛ و این تنها مورد نیست. یک پشتیبان فنی در تگزاس چنین داستانی را بازگو می نماید:

یک مشتری مادربردش را درون فر قرار داد تا چیپ های کامپیوترش را گرم کند. این کار تعییناً راه چاره بدی برای تعمیر کامپیوتر و بسیار خطرناک بود. چنین کاری می تواند رد هایی سمی از لیتیوم در خانه باقی بگذارد و گاز هایی سمی هم از دستگاه خارج خواهد شد.

لپ تاپ خیس در برنج

اما فر ها تنها روشی نیستند که مردم برای خشک کردن سریع لپتاپ خود به کار می گیرند. قرار دادن لپتاپ در برنج ناشی از یک ایده نسبتاً خوب قدیمی برای خشک کردن موبایل در کیسه برنج است. یک پشتیبان فنی به نام ویلیام از پورتلند که نمی خواهد نام کاملش فاش گردد می گوید کامپیوترتان را در برنج نگذارید. او به چندین مورد اشاره می نماید که برنج ها راستا فن ها و خروجی های USB را مسدود نموده اند.

اگرچه برنج به عنوان ماده ای خشک ساز شناخته می گردد، لزوماً قادر به بهود شرایط نیست. اما موضوع اینست که برنج معمولاً نمی تواند آسیب بیشتری به موبایلی وارد کند که ورودی هایی چندان درشت ندارد. چنین چیزی را نمی توان به هیچ وجه راجع به لپتاپ ها گفت. این دیوایس ها خروجی های هوا، پورت ها و درگاه های درشتی مثلا میان کیبورد ها دارند.

عمر پرز از پشتیبانی فنی مایکروسافت می گوید تمام این فرآیند از اساس احمقانه است. او می گوید کشیدن رطوبت از لپتاپ های بزرگ، بدون باز کردن و خشک کردن شان به صورت دستی عملاً غیرممکن است.

به جای این کار، اگر کامپیوترتان قربانی رطوبت ناگهانی شد، سریعاً خاموشش کنید، از برق بکشیدش و اگر ممکن بود، باتری را از آن خارج کنید. سپس رطوبت را تا جای ممکن با یک حوله بکشید و اجازه دهید دستگاه برای 24 الی 48 ساعت خشک گردد.

اگر همه چیز خوب پیش برود، کامپیوترتان به عمر باعزت خود ادامه خواهد داد. اگر مسئله ای پیش آمد، می توانید به سراغ پشتیبانی فنی بروید و حداقل آن ها مجبور به بیرون کشیدن برنج از لاجیک برد دستگاه نخواهند بود.

قرار دادن هارد درایو خراب در فریزر

در روزگاری نه چندان دور و نه چندان نزدیک، قرار دادن هارد درایو درون فریزر راهی خوب برای زنده نگه داشتن آن -صرفاً تا اندازه ای که قادر به استخراج اطلاعات مهم باشید- بود. ایده کلی این بود که خنک کردن هارد درایو باعث می گردد صفحات فلزی داخلش آن آنقدر منقبض شوند که به اندازه یک بک آپ گیری ساده به کار خود ادامه دهند.

اما تغییرات اساسی در طراحی هارد درایو ها و ظهور سریع SSD ها -که هیچ صفحه فلزی ای ندارند- به این معناست که چنین ترفند هایی دیگر کاربرد سابق را ندارند.

البته که این موضوع مانع از این نشده که مردم هارد درایو خود را درون فریزر قرار دهند. یک پشتیبان فنی در تگزاس می گوید: یکی از مشتریان مقاله ای در اینترنت خوانده بود که می گفت با قرار دادن هارد درایوش درون فریزر قادر به احیای اطلاعاتش است. او می خواست در هزینه هایش صرفه جویی کند و برای همین ترفند مورد نظر را امتحان کرد. احتیاجی به اشاره نیست که این روش جواب گو نبود و او مجبور به استفاده از خدمات ما برای احیای اطلاعات شد.

لپتاپ ها برای قرار دریافت در دمای شدید ساخته نشده اند - چه گرم و چه سرد؛ بنابراین سعی کنید آن ها را از تمام لوازم خانگی درون آشپزخانه دور نگه دارید.

جراحی الکترونیکی در زمان اشتباه

همه ما دوست داریم تصور کنیم که آشنایی کامل با دیوایس های الکترونیکی مان داریم و هرچیزی با روغنی شدن دستان و جستجویی ساده در یوتوب قابل تعمیر است. اما تعییناً این موضوع همواره حقیقت ندارد.

اندکی تواضع نشان دادن می تواند به معنای نابودی یا احیای دستگاهی خراب باشد. طرف صحبت مان کسی است که یک بار سعی کرد منبع برق کامپیوترش را عوض کند، اما یک آتش سوزی کوچک به راه انداخت.

جراحی کامپیوتر ها بهتر است که به متخصین سپرده گردد. رایان، پشتیبان فنی در نیویورک چنین داستانی را تعریف می نماید:یکی از مشتریان قدیمی من عادت به پاره کردن سیم ها، نابود کردن کانکتور ها و از بین بردن قطعات مختلف دارد و سعی می نماید خودش دستگاه را تعمیر کند. با من تماس گرفت و گفت که رادیو Bose Wave اش بازی در می آورد. در نهایت تعیین شد که کابل کانکتور داخل دستگاه از وسط بریده شده بود. او اعتراف کرد که نمی دانسته باید چه کند، اما هنوز برایم سوال است که چطور تصور کرد این راه چاره جواب می دهد.

اگر مطمئن نیستید دارید چه می کنید، چرا آن کار را می کنید؟!

همه ما در استفاده از کامپیوترهایمان اشتباهات کوچکی می کنیم که می تواند باعث خرابی آن گردد. در این مقاله به 8 مورد که رعایت کردن آن ها طول عمر کامپیوتر را به صورت چشمگیری افزایش می دهد می پردازیم. همه کامپیوتر ها طول عمر محدودی دارند و همه آن ها یک فرایند خاص را در پیش می گیرند: پر سر و صدا تر می شوند، سرعتشان پایین می آید و بدون هیچ دلیلی به شما پیغام خطا می دهند.

با این حال با کمی آماده سازی و احتیاط می توان از این مسائل پیش گیری کرد. با مواظبت از کامپیوتر خود- و با شناخت عواملی که می توانند آن را تخریب نمایند، می توانید کاری کنید که کامپیوترتان بهتر عمل کند و بیشتر عمر کند، همچنین شما را از شر خرج های اضافی و سر درد نیز نجات می دهد.

چه کامپیوتر شما جدید باشد چه نه هیچ گاه برای آغاز دیر نیست.

1. تهویه ضعیف

گرما یکی از عوامل اصلی است که می تواند روی عملکرد کامپیوتر شما تاثیر بگذارد. می تواند باعث گردد که کامپیوتر کند تر عمل کند، به اجزای آن آسیب بزند، و در خصوص لپ تاپ می تواند طول عمر باتری آن را کاهش دهد.

همه کامپیوتر ها طوری طراحی شده اند که به گونه ای به وسیله فن و یا دریچه هوا، گرما را از بین می برند. اما دریچه های هوا به آسانی مسدود می شوند. قرار دادن کیس کامپیوتر زیر میز و در کنار دیوار باعث می گردد که جریان هوا محدود گردد و نگذارد که هوای گرم خارج و هوای خنک وارد گردد.

در یک لپ تاپ، دریچه های هوا معمولا در زیر قرار دارند، اگر لپ تاپ را روی یک سطح نرم، مانند تخت، روی پایتان، و یا بالش قرار دهید این دریچه را مسدود می کنید. از طرفی دیگر اگر از یک کیس استفاده می کنید باید تهویه هوای مناسب داشته باشد.

برای جلوگیری از گرم شدن، شما همچنین باید از قرار دادن لپ تاپ در کنار یک هیتر و یا نور مستقیم خورشید نیز جلوگیری کنید.

2- تجمع گرد و غبار

یک چیز دیگر که باعث ایجاد گرما می گردد، گرد و غبار است. برای مثال کامپیوتر خود را روی زمین بگذارید، در مدت کوتاهی می بینید که انواع گرد و غبار، مو و آشغال را به خود جذب نموده است. لپ تاپ ها نسبت به گرد و غبار حساس ترند.

این تجمع می تواند دریچه هوا را مسدود کند و یک لایه عایق روی قسمت های تهویه هوا ایجاد کند و آن ها را در معرض خطر زیادی گرم شدن قرار دهد.

حداقل، هر چند وقت یک بار باید چک کنید که دریچه های هوا بسته نشده باشند. اما بهتر است که کامپیوتر خود را چند وقت یک بار باز کنید و آن را کاملا تمیز کنید. استفاده از هوای فشرده توصیه شده ترین روش برای از بین بردن این گرد و غبار می باشد.

3- کابل های سست

به جز روشن خاموش کردن، چک کردن کابل های سست شده یکی از ساده ترین راه های تعمیر بیشتر خرابی های کامپیوتر است.

کابل های خارجی به راحتی می توانند سست شوند، به خصوص کابل های پاور یا توان که به هر دو کامپیوتر و دکمه پاور متصل است.

4- اختلالات برق

اختلالات برق دلایل زیادی دارد، از رعد و برق گرفته تا لوازم خانگی بزرگ (مانند ماشین لباس شویی و یخچال) و بسیار خطرناک است چرا که می تواند کامپیوتر شما را خراب کند.

در بهترین حالت، این خرابی می تواند باعث از بین رفتن تعداد کمی از داده ها گردد، و یا این که شما ناچار شوید واحد تامین برق کامپیوتر خود را تغییر دهید. در بدترین حالت می تواند مادربرد شما را بسوزاند.

یک دستگاه مانند محافظ نوسان خروجی Belkin BE112230-08، 12 امنیت تا 3940 ژول را به شما می دهد، همچنین دارای گارانتی است که اگر برای کامپیوترتان رخ داد هزینه های آن را تقبل کند.

به یاد داشته باشید که همه کابل ها جریان برق دارند، از جمله تلفن و کابل های اترنت. برخی از محافظ ها این موارد را نیز پشتیبانی می نمایند، ولی نه همه آن ها. این وظیفه شماست که اطمینان یابید که همه دستگاه های مهمتان محافظت می شوند.

5- کاهش نیرو

در کنار اختلالات برق، باید مراقب کاهش نیرو نیز باشید. در بیشتر موارد، ضعیف شدن ناگهانی برق می تواند باعث از بین رفتن داده ها گردد، اما درایو های سخت و درایو های حالت جامد نیز می توانند خسارات جبران ناپذیری ببینند.

درایو های سخت، به خصوص، نسبت به نوسان برق حساس است، چرا که قسمت های خوانش و نوشتن روی دیسک خش می اندازند. درایو های حالت جامد بخش های متحرک ندارند در نتیجه آسیب به این صورت نمی بینند، اما به نوع دیگری در برابر ضعیف شدن برق آسیب پذیر است: می توانند خراب شوند و یا کلا بسوزند.

راه چاره این است که از یک منبع تغذیه نیرواضطراری بهره ببرید. این یک دستگاه جداگانه است که تا چند دقیقه بکاپ نیرو به شما می دهد. آنقدر هست که بتوانید کامپیوتر خود را به صورت مناسب خاموش کنید.

6- تخلیه باطری

مراقبت از لپ تاپتان بسیار مهم است. چیز های زیادی برای دانستن در این زمینه است، اما می توان همه آن ها را در سه نکته خلاصه کرد:اول، گرما اولین چیزی است که باتری را تخریب می نماید، پس سعی کنید دمای لپ تاپ خود را به میزانی که به شما توصیه شده است نگاه دارید.

دوم، نگذارید لپ تاپتان همواره در حالتی که شارژ آن 100% است در شارژ بماند. حتی اگر همواره پشت میز خود هستید بد نیست که گاهی اوقات باتری خود را خالی و پر کنید.

سوم، نگذارید باتری لپ تاپتان کامل تخلیه گردد. بر خلاف چیزی که بیشتر مردم فکر می نمایند این کار باعث می گردد طول عمر باتری کاهش یابد. شارژ های کم مدت، ولی در مدت زمان های بیشتر مرجح هستند.

7- آسیب فیزیکی

لازم به گفتن نیست که آسیب فیزیکی اتفاق بسیار بدی است. لپ تاپ ها به اطراف پرتاب می شوند. اجزای آن ها جدا می شوند و ضربه می خورند.

درایو های سخت به خصوص بیشتر در معرض ضربه هستند. به صورت ایده آل، وقتی که کامپیوترتان روشن است، در صورتی که درایو سخت درون آن است نباید حرکت دهید. ضربه های محکم همچنین می توانند به قسمت های داخلی نیز ضربه بزنند و یا باعث گردد که کابل ها و اتصالات سست شوند؛ و همچنین اگر ریختن مایعات روی لپ تاپ باعث نمی گردد که درجا از کار بیوفتد، رطوبت می تواند باعث زنگ زدگی گردد و در طولانی مدت اثر خورنده داشته باشد.

8- به روز رسانی نرم افزار

مسائل نرم افزاری به صورت فیزیکی طول عمر کامپیوتر شما را پایین نمی آورد، ولی باعث می شوند که آهسته تر عمل کند، پیغام خطا بدهد و یا اشکالات دیگری به وجود آورد که شما را کلافه می نماید.

در اصل، چند ساعت وقت گذاشتن برای کامپیوتر می تواند کاری کند که دستگاه شما مانند روز اول کار کند.

اول با نصب همه به روز رسانی ها روی سیستم عامل خود امنیت آن را حفظ کنید. اطمینان یابید که از یک مرورگر وب به روز رسانی شده استفاده می کنید. همه ابزار های امنیتی لازم را نصب کنید، اما زیاده روی نکنید. یک پکیج آنتی ویروس کافی است.

حال نوبت به عملکرد می رسد. از شر برنامه های به درد نخور راحت شوید. از اپلیکیشن های بتا زیادی استفاده نکنید. هرچه را که لازم ندارید و همچنین فایل های منسوخ شده را پاک کنید.

روتین مراقبت از کامپیوترتان چیست؟

همه کامپیوتر ها روزی خراب می شوند. به همین دلیل همواره باید از کامپیوتر خود بکاپ داشته باشید. اما با تغییر چند چیز کوچک مثل این که کامپیوتر خود را کجا قرار دهید و چگونه از آن بهره ببرید، می توانید تا مدت ها بدون هیچ مسئله ای از کامپیوتر خود بهره ببرید؛ و همواره در زمان مناسب سیستم خود را ارتقا دهید.

اگر بعد از فشردن دکمه power، کامپیوتر روشن نشد؟

آنالیز کنید آیا سیم برق متصل است؟ آیا سر دیگر سیم برق متصل شده است؟ سوییچی که در پشت کامپیوترتان وجود دارد چک کنید. از اتصال صحیح منبع تغذیه به مادربرد اطمینان حاصل کنید. کابل برق فلاپی را چک کنید. اگر هیچ یک از این کار ها نتیجه نداد در مرحله بعد هر چیزی را که به مادربرد متصل است به غیر از کابل برق، سیم دکمه power، کارت گرافیک، حافظه RAM و CPU را جدا کنید. اگر باز هم سیستم بالا نمی آید یک یا دو قطعه از سیستم شما معیوب است. در این مورد به احتمال زیاد مادربرد یا منبع تغذیه Case شما اشکال دارد.

اگر سیستم روشن می گردد ولی بوق نمی زند یا بالا نمی آید؟

ابتدا همه اتصالات را چک کنید و دوباره امتحان کنید. در صورتی که این عمل مؤثر نبود، بهترین کار این است که مانند بالا همه چیز را به غیر از سیم دکمه power، کارت گرافیک، حافظه RAM و CPU را از مادربرد جدا نموده و دوباره امتحان کنید.

اگر کامپیوتر به خوبی آغاز به کار کرد کامپیوتر را خاموش کنید و هر بار یک قطعه را متصل نموده و سپس کامپیوتر را روشن کنید تا جایی که مشکل را پیدا کنید ولی اگر کامپیوتر اصلا ً روشن نشد احتمالاً یک یا چند قطعه معیوب دارید (CPU، RAM، مادربرد و منبع تغذیه).

کامپیوتر روشن می گردد و متناوبا ً بوق می زند، بالا می آید؟

ببینید آیا حافظه RAM شما بدرستی نصب شده است اگر ضروری است آن را بیرون آورید و دوباره جا بزنید.

سیستم روشن می گردد یک سری بوق های سریع می زند، بالا نمی آید؟

ببینید آیا کارت گرافیک به درستی روی اسلات AGP نشسته است یا خیر. اگر مقدار کمی از کارت گرافیک خارج از اسلات AGP باشد سیستم بالا نمی آید.

چند مشکل دیگر هم وجود دارد که بوسیله این بوق ها شناسایی می گردد، اما دو مورد بالا معمول ترین موارد هستند.

اگر سیستم بالا می آید ولی مسائلی را مشاهده می کنید در این جا دو مشکل عمده ذکر می گردد. کامپیوتر شما در هنگام نصب سیستم عامل بار ها از حرکت باز می ایستد علت آن می تواند گرمای CPU باشد بخصوص CPU های شرکت AMD یا CPU های قدیمی تر شرکت INTEL. چک کنید آیا فن CPU بخوبی عمل می نماید و چک کنید آیا هیت سینک (قطعه آلومینیومی که روی CPU نصب شده و معمولاً رنگ سیاه دارد) بخوبی نصب شده است و با سطح CPU کاملاً موازی است. مطمئن شوید از هیت سینکی استفاده می کنید که ساخت سازنده CPU شماست. هیت سینک اگر درست نصب گردد بیش از آنچه احتیاج است خنک کاری انجام می دهد.

مسائل زیادی درسیستم عامل همراه با صفحات آبی که ظاهر می گردد دارید؟

خطا هایی که در هنگام کپی کردن فایل های Set up بوجود می آیند بخصوص در ویندوز 2000 و XP، به احتمال زیاد نشانه وجود مشکل در حافظه RAM شماست. این امکان هم وجود دارد که مشکل از هارد دیسک شما باشد اگر خطا ها همراه با صفحات آبی است که در آن ها Page Fault دیده می گردد یقیناً مشکل از حافظه RAM شماست.

رپورتاژ رایگان: 10az10: آگهی رایگان، رپورتاژ رایگان، آگهی بنری ارزان، خرید بک لینک

روسیه: روسیه: سفر به کشور پهناور تزارها، مسکو، سن پطرزبورگ، سوچی و کازان

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 8696

به "اشتباهاتی در نگهداری کامپیوتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهاتی در نگهداری کامپیوتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید