چرا مایکروسافت برای دوئو از اصطلاح گوشی هوشمند استفاده نمی کند؟

به گزارش کنفرانس هکا، مایکروسافت دوئو گوشی جدید ردموندی ها با نمایشگر دوگانه است که شرکت سازنده اصرار دارد محصولی فراتر از گوشی هوشمند با دو نمایشگر است.

چرا مایکروسافت برای دوئو از اصطلاح گوشی هوشمند استفاده نمی کند؟

زومیت نوشت: مایکروسافت تمایل ندارد کاربران از اصطلاح گوشی برای محصول جدیدش، یعنی دوئو، استفاده نمایند. دلایل آن ها برای چنین اصراری نیز بیش از اصطلاح های فنی است. سرفیس دوئو دو نمایشگر 5/6 اینچی را با یک لولا به هم متصل می نماید و تفاوت هایی ساختاری با دیگر گوشی های تاشدنی دارد. این محصول به مودم داخلی، توانایی برقراری تماس و سیستم عامل اندروید مجهز خواهد بود. طبق تمامی تعاریف، ردموندی ها گوشی ساخته اند؛ اما بر نام گذاری و تعریف دیگری برای آن اصرار دارند.

پانوس پانای، مدیر ارشد اجرایی بخش محصول مایکروسافت، اصرار زیادی بر گوشی نبودن مایکروسافت دوئو داشت و مسائلی هم متحمل شد. او حین رونمایی محصول جدید متوجه شد رسانه ها بدون توجه به اصطلاح و عبارت هایش در معرفی، از عبارت های مدنظرشان برای دوئو استفاده می نمایند. پانای در همان رویداد با اصرار زیاد به رسانه ها گفت: اشتباه نکنید، دوئو، سرفیس است.

مایکروسافت، دوئو را در دوره زمانی حساسی معرفی کرد؛ دوره ای که علاقه به دستگاه ها با توانایی دوبرابرکردن ابعاد نمایشگر روبه افزایش است. سامسونگ گلکسی فولد با وجود تمام مسائلش، به عنوان اولین نمونه ای شهرت یافت که امکانات نمایشگر بزرگ تاشو را به کاربر می دهد. البته همان محصول نشان داد مسائل متعددی در استفاده از ماده تاشونده ضعیف تر از شیشه در گوشی ها وجود دارد. به هرحال، امروز مایکروسافت ادعا می نماید در محصول خود کاربردی بهتر از گوشی های شنماینده تاشدنی ارائه می نماید.

مایکروسافت دوئو کوشش می نماید بهترین کاربرد را در دو حوزه مهم و کاربردی ارائه کند. ردموندی ها دستگاهی با قابلیت اتصال به شبکه سلولی مخابراتی معرفی نموده اند که ابعاد نمایشگر را بدون استفاده از نمایشگر تاشدنی حساس دوبرابر می نماید.

چرا دوئو گوشی نیست؟

استفاده از عبارت گوشی یا دستگاه سرفیس فقط تفاوتی معنایی دارد. شاید چنین رویکردی، تنها جزو برنامه های بازاریابی مایکروسافت باشد تا توجیحی برای راستا جدید خود ارائه کند. به هرحال، آن ها پس از چندین سال اصرار بر فروش گوشی های ویندوزی، به راستا فروش محصولات اندرویدی وارد شده اند.

شاید چالش استفاده از عبارت گوشی برای دوئو با تفاوت اساسی آن با گلکسی فولد و دیگر نمونه های اولیه مرتبط باشد که نمایشگری ثانویه و متصل به نمایشگر اصلی را به کاربر ارائه می نماید. به علاوه درصورت استفاده از آن عبارت، به نوعی اعتراف ردموندی ها به شکست در بازار گوشی های هوشمند محسوب می گردد. به هرحال، آن ها از سال 2016 به نوعی کسب وکار خود را در بازار موبایل تعطیل کردند و لومیا 650 آخرین محصول مجهز به سیستم عامل ویندوزفون بود.

سخن گوی مایکروسافت در ایمیلی رسانه ای، توضیحی برای مفهوم و عبارت نام گذاری دوئو ارائه کرد: سرفیس دوئو کاربردهای بسیار بیشتری از برقراری تماس دارد. این دستگاه، سرفیسی مجهز به دو نمایشگر است که در جیب شما جای می گیرد؛ محصولی که ترکیبی عالی از تجربه های بهره وری مایکروسافت و اپلیکیشن های اندروید و طراحی سخت افزاری سرفیس را در یک دستگاه به کاربر ارائه می نماید.

پیش از ظهور آیفون در سال 2007، ویندوزموبایل در راستا پیشرفت قرار داشت و 50 درصد از بازار آمریکا را در فصل دوم آن سال به خود اختصاص می داد. به علاوه، آمارهای گارتنر ادعا می نماید این سیستم عامل در همان سال 12 درصد از بازار بین المللی را نیز تصاحب نموده بود.

نرم افزار ویندوزموبایل از ابتدا سیستم پیچیده فایل سیستمی داشت که گوشی های مجهز به نمایشگر کوچک را به مینی کامپیوتر تبدیل می کرد. گیک های عاشق فناوری و ویندوز با استفاده از این سیستم عامل و دستگاه ها، به نوعی کامپیوتری کوچک به همراه داشتند. با تولد سیستم عامل iOS، کاربران با سیستم عاملی شهودی تر روبه رو شدند و توجه سهم عمده بازار به آن جلب شد. سیستم عامل اندروید گوگل هم یک سال بعد به بلوغ رسید و بسیاری دیگر از کاربران دنیای موبایل را به خود جذب کرد.

مایکروسافت در سال های حیات سیستم عامل موبایلی خود، تغییر و تحول هایی اساسی روی آن اعمال کرد. ویندوزموبایل و ویندوزفون و بسیاری مفاهیم و نام های دیگر در آن سال ها ساخته شدند؛ اما ردموندی ها نتوانستند توجه کاربران اندروید و آیفون را به خود جلب نمایند. درواقع، آن ها در ارائه قابلیت ها و اپلیکیشن های برابر با نمونه های اندروید و iOS، مسائل متعددی داشتند. حتی خرید کسب وکار نوکیا در حوزه موبایل هم کمکی به مالک ویندوز موبایل نکرد.

تا سال 2011، سهم ویندوز در بازار گوشی های هوشمند به 2 درصد رسیده بود؛ درحالی که اندروید با 53 درصد و iOS با 29 درصد به نوعی فرمانروای صنعت موبایل بودند. در آن سال ها، ملحق شدن به جریان اندروید حقیقت تلخی بود که هر رقیب سنتی باید می پذیرفت تا با رویکرد پرطرفدار بازار همراه گردد. اندروید همان رقیبی بود که چند سال قبل، هیچ کس آینده ای برای آن متصور نبود و درنهایت، اکثر بازیگران به همراهی اش مجبور شدند.

مایکروسافت اکنون و با ملحق شدن به جریان اندروید، بازهم کوشش می نماید خود را متفاوت نشان دهد. سخن گوی شرکت در ایمیل رسانه ای ادامه داد: ما به موقعیت کنونی مشتریان احترام می گذاریم و فناوری ای را به عنوان پایه انتخاب می کنیم که کاربران از آن استفاده می نمایند. سپس، محصول خود را با مزایایی ارائه می دهیم که تنها از مایکروسافت برمی آیند. مایکروسافت محصول خود را برپایه اندروید می سازد، همان طورکه از کرومیوم برای ساخت نسخه جدید اج استفاده می نماید. چنین رویکردی بهترین تجربه و امکانات هر دو شرکت را دراختیار کاربران قرار می دهد.

مایکروسافت گذشته خوبی در دنیای موبایل ندارد؛ اما امروز تیم رهبری آن ها با پیش گامی پانای و ساتیا نادلا اولین قدم های ضروری را برای بازسازی اعتبار شرکت در حوزه گوشی های هوشمند برمی دارد. به هرحال، هر پیشرفت جزئی آن ها در آینده طولانی مدت تأثیری عمیق خواهد گذاشت. درنهایت، ردموندی ها با ارائه دستگاهی مجهز به سیستم عامل اندروید و توانایی برقراری تماس، در حال بازگشت به جریان اصلی دنیای فناوری هستند و نام گذاری محصول اهمیت زیادی ندارد.

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6270

به "چرا مایکروسافت برای دوئو از اصطلاح گوشی هوشمند استفاده نمی کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مایکروسافت برای دوئو از اصطلاح گوشی هوشمند استفاده نمی کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید