7 راه برای دور زدن سؤالات اقوام در دید و بازدید عید

به گزارش کنفرانس هکا، راسم دید و بازدید عید یکی از قدیمی ترین آیین های ما ایرانی ها است اما بسیاری از ما از این مراسم گریزان هستیم. علت آن هم به سؤالات ریز و درشتی مربوط بازمی گردد که اقوام در دید و بازدید عید از ما می پرسند. این سؤالات از سنین کودکی با معدلت چند شده؟ شروع می شوند و تا بزرگ سالی با ازدواج نکردی؟ یا بچه دار نمی شید؟ ادامه پیدا می کنند. اگر به دیدن اقوام در تعطیلات نوروزی علاقه دارید اما از پاسخ دادن به سؤالات آن ها متنفرید، به خواندن این مقاله ادامه دهید. در ادامه، راه هایی برای دور زدن سؤالات اقوام یا مؤدبانه پاسخ دادن به آن ها را می خوانید.

7 راه برای دور زدن سؤالات اقوام در دید و بازدید عید

علت سؤالات اقوام چیست؟

واضح ترین پاسخ به سؤالات بی وقفه اقوام این است که به آن ها بگویید: به شما هیچ ارتباطی نداره! اما این پاسخ احتمالا فقط اوضاع را برایتان بدتر خواهد کرد. به احتمال زیاد، بزرگترهای فامیل هنوز شما را همان کودکی می بینند که 10 یا 15 سال پیش می شناختند. به همین علت آن ها اغلب فکر می کنند که اگر درباره زندگی خصوصی شما هر سؤالی بپرسند اشکالی ندارد.

گاهی اوقات هم آن ها در پی موضوعی برای شروع گفتگو هستند و از آنجایی که شما را خوب نمی شناسند، از سؤالاتی درباره زندگی خصوصی تان شروع می کنند. در واقع، در بعضی از مواقع، برای آن ها واقعا اهمیتی ندارد که شما چرا بچه دار نمی شوید یا چرا قصد ازدواج ندارید و این سؤالات برایشان حکم سؤال کردن درباره شرایط آب و هوای شهرتان را دارد!

برای دور زدن سؤالات اقوام چه کنیم؟

هنگام هجوم بی امان سؤالات اقوام، گفتن به شما ارتباطی نداره مشکل را حل نمی کند. وقتی اقوام از شما سؤالات ناخوشایند می پرسند، باید از راه های بهتری برای حل مشکل استفاده کنید تا مشکل برای همیشه حل شود.

1. موضوع را زیرکانه عوض کنید

اگر خویشاوند مورد نظر هر بار که شما را می بیند، بی وقفه از شما درباره زندگی شخصی تان سؤال می پرسد، از همان ابتدا به او نگویید که این موضوع به او ارتباطی ندارد. سعی کنید در وهله اول زیرکانه از پاسخ دادن امتناع کنید. شوخی کردن یا پاسخ کوتاه دادن به سؤال او نشان می دهد که تمایلی به ادامه صحبت کردن درباره موضوع مورد نظر او را ندارید. مشکل اینجاست که بعضی از مردم معنای این کنایه و اشاره را متوجه نمی شوند یا حتی بدتر از آن، به واکنش شما اهمیتی نمی دهند. در این صورت، ناچار خواهید بود که به روش های دیگری متوسل شوید.

اگر خویشاوند مورد نظر با وجود امتناع زیرکانه شما از پاسخ دادن، هنوز هم اصرار دارد که پاسخ سؤالش را بگیرد، به او یک جواب کوتاه تحویل بدهید. شاید یک اوهوم سکوت ناخوشایند پس از سؤال او را قابل تحمل کند. اگر فقط کمی خوش شانس باشید، او از خیر ادامه سؤالش می گذرد.

گاهی اوقات، پاسخ کوتاه هم نمی تواند موضوع بحث را تغییر دهد. در این شرایط، از راه دیگری برای تغییر موضوع گفتگو استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر خویشاوند مورد نظر می گوید: بچه دار نمی شید؟ بگویید نه، او دیس زرشک پلو رو می دید بهم؟ چقدر خوشمزه شده زرشک پلوتون! یا حتی می توانید این طور پاسخ بدهید: نه، هفته دیگه می ریم رشت. شما پارسال اونجا بودید، درسته؟ به این ترتیب، موضوع فتگو به سرعت تغییر می کند و شما در موقعیت ناخوشایند گرفتار نمی شوید.

2. یک نه مؤدبانه بگویید و خود را خلاص کنید

شاید خاله یا دایی عزیز از شما درباره بچه دار شدن سؤال کند اما شما همیشه مجبور نیستید که به سؤال او پاسخ دهید. در بیشتر مواقع، نباید خود را ملزم به ارائه اطلاعاتی بدانید که نمی خواهید به کسی بگویید یا حتی گفتن آن ها شما را ناراحت می کند. بنابراین، در چنین مواقعی، مستقیم ترین راه برای پاسخ دادن به سؤالات شخصی این است که به راحتی اعلام کنید که به سؤال او پاسخ نمی دهید. البته، حتی اگر نه می گویید هم می توانید این کار را مؤدبانه انجام بدهید.

پاسخ هایی که به شما کمک می کنند تا یک نه مؤدبانه بگویید و خود را از مهلکه نجات بدهید، به این ترتیب هستند:

 • متأسفم اما ترجیح می دم نگم.
 • متأسفم اما نمی خوام این اطلاعات رو بهتون بدم.
 • قصد بی ادبی ندارم اما ترجیح می دم به سؤالتون جوابی ندم.

در موقعیت های غیررسمی تر می توانید به جای متأسفم بگویید جسارت نباشه یا قصد توهین ندارم. مثلا می توانید بگویید: قصد توهین ندارم اما ترجیح می دم جوابتون رو ندم.

3. مبهم جواب بدهید

راه دیگر برای دور زدن سؤالات اقوام استفاده از پاسخ های مبهم است. به این ترتیب، شاید شانس با شما یار باشد و آن ها از ادامه گفتگو منصرف شوند. برای مبهم جواب دادن به سؤالات بی وقفه اقوام، فقط بخشی از اطلاعات مورد نظر را به آن ها منتقل کنید. عباراتی مثل بذارید بگیم که… یا کل حرفم اینه که… شروع خوبی برای پاسخ های مبهم در موقعیت های رسمی یا غیررسمی هستند. به این گفتگو توجه کنید:

- این کاپشن رو چند خریدی؟

+ بذارید این طوری بگم که قیمتش از مدل قبلی که داشتم بیشتره.

بعضی از مردم سؤال پرسیدن درباره قیمت لباسی که پوشیده اید را غیرمؤدبانه می دانند. بااین حال، اگر خویشاوند مورد نظر شما جزو این دسته از افراد نیست، با چنین پاسخی احتمالا از خیر ادامه مکالمه بگذرد. به هرحال، ادامه این مکالمه ممکن است ساعت ها طول بکشد و هر کسی به ادامه دادن چنین موقعیت ناخوشایندی علاقه ندارد.

نمونه دیگر برای مبهم جواب دادن به سؤالات شخصی اقوام به این ترتیب است:

- کار بله برون دخترتون به کجا رسید؟

+ تنها چیزی که می تونم بگم اینه که تا الآن هر دو طرف از نتیجه کار راضی بودند.

پاسخ مبهم دادن به چنین سؤالی به طرف مقابل کمک می کند که بدون ارائه جزئیات بله برون متوجه شود که تا اینجا مراسم مشکل خاصی نداشته است. در بعضی از موارد، اقوام به همین پاسخ مبهم اکتفا می کنند و سؤالات بعدی را مطرح نمی کنند اما گاهی اوقات، آن ها اصرار دارند که این مکالمه را ادامه دهند. در این شرایط، چاره ای ندارید جز اینکه از راه های دیگر استفاده کنید.

4. سؤال را با سؤال جواب بدهید

یکی دیگر از بهترین راه ها برای دور زدن سؤالات اقوام این است که سؤال آن ها را با یک سؤال دیگر جواب بدهید. البته، از قلم نیاندازید که این کار را با لبخند و لحنی مؤدبانه انجام بدهید. نمونه سؤال را با سؤال جواب دادن به این ترتیب است:

- نمی خواید بچه دار بشید؟

+ چطور مگه؟

یا مثلا می توانید به این ترتیب پاسخ بدهید:

- رتبه کنکورت چند شد؟

+ چی شد که این سؤال به ذهنتون رسید؟

در بعضی از موارد، طرف مقابل با پاسخ شما متوجه می شود که شما سؤال او را بسیار حساس یا شخصی می دانید. البته، همیشه این اتفاق نمیفتد. ممکن است بعضی از افراد بیش از حد کنجکاو یا علاقه مند به زندگی دیگران باشند. در این صورت، می توانید برای دور زدن سؤالات اقوام راه های دیگری مثل مؤدبانه نه گفتن را امتحان کنید.

5. از تجربیات خودشان درباره موضوع سؤال کنید

معمولا مردم دوست دارند درباره تجربیات و چیزهایی که می دانند صحبت کنند. بنابراین، اگر از آن ها راهنمایی بخواهید، به جای اینکه از شما سؤالات شخصی بپرسند، صحبت کردن درباره خودشان را شروع می کنند. اگر به سؤالات آن ها پاسخ های کوتاه مؤدبانه بدهید و بعد از تجربیات شخصی شان سؤال کنید، به صورت کاملا حرفه ای خودشان موضوع گفتگو می شوند.

به طور مثال، اگر از شما می پرسند: چرا ازدواج نمی کنی؟ می توانید پاسخ بدهید: نمی دونم، به نظرتون سخت ترین بخش زندگی مشترک چیه؟ به این ترتیب، موضوع گفتگوی شما از بررسی علت ازدواج نکردن شما به تجربه طرف مقابل از ازدواج تغییر می کند. به علاوه، آن ها موضوعی برای صحبت کردن دارند و سکوت ناخوشایندی برقرار نخواهد شد.

6. علت سؤال آن ها را کشف کنید

در بسکمک از مواقع، بهترین راه برای دور زدن سؤالات اقوام این است که علت آن ها را متوجه شوید. معمولا دلایل سؤالات شخصی یا نامربوط افراد عبارت اند از:

 • آن ها راه بهتری برای گفتگو نمی دانند و حتی ممکن است متوجه نشوند که سؤالاتشان باعث ناراحتی شما شده است.
 • آن ها می دانند که سؤالاتشان نامربوط است اما آن ها را مطرح می کنند.
 • آن ها از دست شما ناراحت یا عصبانی هستند و برای فشار آوردن به شما سؤال نامربوط می پرسند.
 • آن ها می خواهند با شما ارتباط برقرار کنند. اگر بخواهیم خوش بین باشیم، باید این طور فکر کنیم که ممکن است واقعا بخواهند به شما کمک کنند یا حتی شما را بهتر بشناسند.

برای اینکه علت سؤالات اقوام را بدانید، می توانید از آن ها مؤدبانه علت را سؤال کنید. نمونه سؤالاتی که می توانید در چنین شرایطی بپرسید به این ترتیب هستند:

- ازدواج نمی کنی؟

+ چرا می پرسید؟ نگران اید که تنها بمونم؟

یا

- کار پیدا کردی؟

+ چطور مگه؟ کاری سراغ دارید؟

مردم به دلایلی مختلف سؤالات ناخوشایند می پرسند. اگر علت سؤالات آن ها را متوجه شوید، می توانید بهتر به سؤالاتشان پاسخ بدهید. مثلا اگر کسی سؤالی می پرسد تا فقط با شما ارتباط برقرار کند، احتمالا با درخواست راهنمایی از او شانس تغییر موضوع گفتگو را خواهید داشت. اگر هم صرفا به این علت سؤال می پرسند که موضوع بهتری برای گفتگو ندارند، تغییر موضوع گفتگو به آن ها کمک بزرگی خواهد کرد! برای پاسخ دادن به کسانی که از دست شما ناراحت یا عصبانی هستند هم پاسخ مستقیم بهترین پاسخ خواهد بود.

7. آن ها را سرگرم کنید

در بسکمک از مواقع، اقوام در دید و بازدید عید کاری به جز سؤال کردن از شما ندارند. در حقیقت، آن ها برای پر کردن اوقات فراغت خود از شما سؤال می پرسند. در چنین شرایطی، می توانید آن ها را سرگرم کنید تا همه چیز را فراموش کنند. مثلا اگر برای مهمانی شام به خانه آن ها دعوت شده اید، در فاصله پذیرایی تا آماده شدن میز شام، به جای سکوت کردن و منتظر سؤالات شخصی ماندن، به آن ها پیشنهاد بدهید که شطرنج یا حتی منچ بازی کنید! با این کار، هم از راهی برای دور زدن سؤالات اقوام دارید و هم از دید و بازدید عید لذت می برید.

نمونه هایی از موقعیت های ناخوشایند

برای دور زدن سؤالات اقوام و گرفتار نشدن در موقعیت های ناخوشایند، باید نمونه های آن را بشناسید. به این ترتیب، برنامه ریزی برای پاسخ دادن به سؤالات آن ها راحت تر می شود. بله، شما باید برای هر کاری حتی پاسخ دادن به سؤالات نامربوط اقوام هم برنامه دقیق و مشخصی داشته باشید و این برنامه ریزی از شناخت موقعیت های مشابه شروع می شود. در ادامه، نمونه هایی از این موقعیت ها را می خوانید.

وقتی می پرسند: بچه تون چی شده؟

ممکن است در مهمانی دید و بازدید عید، فرزندتان بلند بلند گریه کند. علت گریه او هم می تواند هر چیزی مثل اصرار به خرید یک اسباب بازی یا حتی ادامه دعوایی که در خانه داشته اید باشد. در چنین لحظاتی، یکی از بزرگترین مسائل والدین این است که اقوام سعی می کنند درباره موقعیت پیش آمده نظر بدهند یا حتی بیش از حد کنجکاو می شوند که علت اصلی گریه کودک را بدانند. در این صورت، در برخورد با سؤالات اقوام راه های مختلفی دارید که بهترین آنها به این ترتیب هستند:

 • با مهربانی پاسخ بدهید: ممنون که پرسیدید، چیز مهمی نیست.
 • سؤال را با سؤال جواب بدهید و بگویید: چطور مگه؟ تا حالا برای شما هم این اتفاق افتاده؟
 • با شوخ طبعی جواب بدهید: برنامه کنسرتش لغو شده!

هر یک از این پاسخ ها به شما فرصت دور زدن سؤالات اقوام را می دهد. البته، باید این پاسخ ها با لحن درست داده شوند.

وقتی می پرسند: کی بچه دار می شید؟

این سؤال یکی از آزاردهنده ترین سؤالاتی است که هر زوج خوشبختی با آن روبرو می شوند. پاسخ درست شما به این سؤال تضمین می کند که در آینده دوباره آن را بشنوید یا نه. بنابراین، در این موقعیت کاملا دقت کنید. پاسخ شما قرار است به اندازه کشف نیروی جاذبه زمین اهمیت داشته باشد!

برای خلاص شدن از چنین موقعیتی، می توانید یکی از این پاسخ ها را امتحان کنید:

 • پاسخ مستقیم: فعلا قصد نداریم بچه دار بشیم.
 • پاسخی که ریسک بالایی دارد اما به هرحال، فعلا شما را نجات می دهد: ایشالا چند سال دیگه.
 • پاسخی که شوخ طبعانه است و شاید با خنده و شوخی همه چیز را ختم به خیر کند: آدرس ایمیلتون رو بدید تا عضو خبرنامه مون بشید.

از قلم نیاندازید که در این موقعیت، هر پاسخی که بدهید می تواند بر ادامه گفتگو در سالهای آینده نیز تأثیر بگذارد. پس محتاطانه قدم بردارید! به طور مثال، اگر می خواهید برای همیشه از شر سؤالات آن ها خلاص شوید، گزینه دوم اصلا به شما کمک نخواهد کرد و راه اول بهترین راهی است که دارید.

کلام آخر

دید و بازدید عید اغلب با سؤالاتی درباره زندگی شخصی ما همراه می شود. بااین حال، همیشه هم لازم نیست که اوضاع ناخوشایند باشد. می توانید موقعیت پردردسر را به لحظاتی لذت بخش تبدیل کنید یا از روش هایی که توضیح دادیم برای دور زدن سؤالات اقوام استفاده کنید. به نظر شما برای اینکه گرفتار سؤال و جواب های ناخوشایند نشویم، چه راه های دیگری وجود دارند؟ در چنین شرایطی، پیشنهاد شما چیست؟

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 فروردین 1403 بروزرسانی: 1 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16191

به "7 راه برای دور زدن سؤالات اقوام در دید و بازدید عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 راه برای دور زدن سؤالات اقوام در دید و بازدید عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید