112 هزار تن سیب از باغ های زنجان برداشت شد

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: سال جاری 112 هزار تن انواع سیب درختی از سطح 9 هزار هکتار باغ های این استان برداشت شد.

112 هزار تن سیب از باغ های زنجان برداشت شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، بهنام اوجاقلو سه شنبه 5 آذر، تعداد بهره برداران کشت این محصول را چهار هزارو 500 نفر گفت و اضافه نمود: بیشترین ارقام سیب این استان، رد دلیشز، گلدن دلیشز، دو رنگ فرانسه، گرانی اسمیت و گالا محسوب می گردد که بسیار بازارپسند هستند.

او به سطح باغات استان زنجان اشاره نمود و گفت: زنجان دارای سه هزار و 234 هکتار، ابهر 834 هکتار، خرمدره 623 هکتار، ایجرود 568 هکتار، طارم 105 هکتار، خدابنده یک هزار و 564، سلطانیه یک هزار و 146 هکتار و ماهنشان یک هزار و 123 هکتار، است.

اوجاقلو با بیان این که دیگر در باغات سیب این استان از وجود سیب ترش خبری نیست و به چشم نمی آید، اضافه نمود: میانگین درآمد ناخالص از باغ سیب زنجان 260 تا 300 میلیارد تومان است که سالانه عاید استان می گردد.

وی با یادآوری این که سال 97 میزان خسارات وارده به باغ های استان زنجان شدید بود و قریب 80 درصد محصول سیب درختی را از بین برد، گفت: درختان سیب دیرتر از سایر گونه های درختی به شکوفه می نشینند بنابراین میزان خسارت ناشی از سرمازدگی این محصول نیز کمتر می گردد.

اوجاقلو به وجود آفت سیب اشاره نمود و اضافه نمود: کرم، تنها آفت سیب است و این نیز تهدید جدی نیست و باغداران با استفاده از سموم شیمیایی با آن مبارزه می نمایند.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به این که بطور معمول سیب زنجان بیشتر به تهران صادر می گردد، گفت: فرآوری محصول سیب درختی در زنجان را نداریم و تهیه سرکه و کمپوت آن نیز به صورت خانگی صورت می گیرد.

آیان کتاب: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

دبی: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7396

به "112 هزار تن سیب از باغ های زنجان برداشت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "112 هزار تن سیب از باغ های زنجان برداشت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید