یک پیشنهاد نوروزی هیجان انگیز:ملاقات با سوسن و ثریا

به گزارش کنفرانس هکا، ثریا روستایی پلکانی است، البته نه از نوع شلوغش مثل ماسوله. این روستا پیشنهاد ویژه برای تعطیلات نوروز است. روستایی در میانه دشتی سبز که خوشبختانه در نوروز نه شلوغ است و نه سرد.

یک پیشنهاد نوروزی هیجان انگیز:ملاقات با سوسن و ثریا

خبرنگاران: ثریا روستایی پلکانی است، البته نه از نوع شلوغش مثل ماسوله. این روستا پیشنهاد ویژه چمدان برای تعطیلات نوروز است. روستایی در میانه دشتی سبز که خوشبختانه در نوروز نه شلوغ است و نه سرد. اگر شناختی از این روستا ندارید، اجازه بدهید لیست وار از تماشای های تاریخی و طبیعی این روستا یاد کنیم.

گوردخمه ها، بردگوری ها، شیرسنگی ها، پل ساسانی پاپیلا و 14نقش برجسته با قدمت هزاران سال همراه با طبیعتی که به میزان ای باورنکردنی سبز است و پرآب، پرآب از ده ها چشمه و صدالبته رود خروشان کارون که کمی آن سوتر به خلیج همواره فارس می پیوندد و دریاچه سد کارون 3. اگر اهل کمی دورتر رفتن هم باشید، آثار دوره عیلامی در کول فرح، نقش برجسته عیلامی و ساسانی خُنگ اژدر، اشکفت سلمان، پارک جنگلی بلوط و… در فاصله بسیار کمی از شما هستند، اما اگر اهل طبیعت گردی باشید، دشت ها، کوه ها و حیات وحش (از جمله خرس و پلنگ ایرانی) و دشت سوسن دست کم سه روز از شما زمان خواهد گرفت.

برای رسیدن به سوسن و ثریا، دو سه راه دارید؛ نخست آن که از شهر ایذه در خوزستان جاده شمالی را پی بگیرید و به سمت پیان بروید و در دو راهی مسیر سمت راست را که به سمت سوسن می رود انتخاب کنید. مسیری بی میزان سرسبز که از ایذه تا مقصد 40 کیلومتر است را می گذرانید و وقتی از دالانی در قلب کوه گذشتید دیگر دقایقی بیشتر با سوسن فاصله ندارید. سوسن دشتی باستانی و سبز است که از همه سو با کوه های بلندی احاطه شده است و کارون دورتادور آن می پیچد و فضایی رویایی را آفریده است، به شکلی که در تابستان خنک ترین و در زمستان هوایی معتدل را فراهم نموده است.

برای راه دوم به جای آن که جاده سوسن را انتخاب کنید به سمت امامزاده سلطان ابراهیم و سد کارون 3 بروید. در امامزاده می توانید ماشین خود را با خیال راحت در پارکینگ بگذارید و باقی مسیر را طی نیم ساعت با قایق و از روی رودخانه کارون سفر کنید. هر قایق ده نفر بدون بار را براحتی جابه جا می نماید. با قایق که بیایید نخست وارد منطقه سید احمد سوسن خواهید شد و تمیزی، زیبایی و طبیعت بکر شما را جادو خواهد نمود.

راه سوم مربوط به حالتی است که شما از شمال (اندکا) به سمت ایذه آمده باشید و از کنار سد کارون 3 هم گذشته باشید (که همچنان امکان قایق سواری پیش رویتان خواهد بود) و نرسیده به ایذه دوراهی پیان و سوسن را خواهید دید که از آنجا می توانید به سوسن بروید.

اگر هر سه روز را در سوسن بمانید، می توانید یک روز به کوهپیمایی در قله ای که مسیر دست ساز باستانی و پله پله دارد و از آن می توانید دهانه سد را تماشا کنید، یک روز را به تماشا آثار تاریخی منطقه اختصاص دهید و یک روز را هم صرفا از طبیعت زیبای منطقه بویژه بافت زیبای روستای ثریا لذت ببرید. اگر خوش شانس باشید، می توانید عروسی های بی میزان شاد و رنگا رنگ و تماشای بختیاری را هم تماشا کنید و میهمان شادی شان باشید.

از قلم نیاندازید که از همراه آوردن وسایل تفریحات آبی و بویژه قایق بادی اصلا پشیمان نخواهید شد، یاری های اولیه بخصوص داروهای ضدگزیدگی و حساسیت می تواند به دردتان بخورد، در سوسن غربی سری هم به روستای شیمن بزنید که شالیزار، قزل آلا، انگور، انجیر کوهی، مورد، بلوط، انار و کتیبه های سنگی دارد. زمان را از دست ندهید که نوروز برترین فصل تماشا سوسن و ثریا بوده و این منطقه برترین نقطه ایران زمین برای گذراندن نوروز است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1403 بروزرسانی: 11 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16395

به "یک پیشنهاد نوروزی هیجان انگیز:ملاقات با سوسن و ثریا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک پیشنهاد نوروزی هیجان انگیز:ملاقات با سوسن و ثریا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید