یک نقص ژنتیکی دم ما را قطع کرد!

به گزارش کنفرانس هکا، محققان توانستند رابطه ای ژنتیکی بین از دست دادن دم انسان و نوعی نقص مادرزادی را کشف نمایند.

یک نقص ژنتیکی دم ما را قطع کرد!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، میلیون ها سال پیش نیاکان ما دم داشتند، این دم به آن ها یاری می کرد تا تعادل خود را حفظ نمایند و بتوانند در جنگل های دوره زمین شناسی ائوسن از این شاخه به آن شاخه بپرند. اما تقریبا 25 میلیون سال پیش و در مسیر تکامل اجداد ما دمشان را از دست دادند.

براساس گزارش یورونیوز، نتایج مطالعه نوی که چهارشنبه 28 فوریه در مجله نیچر منتشر شد، نشان می دهد که محققان یک جهش دی ان ای منحصر به فرد را شناسایی کردند که باعث از بین رفتن دم اجداد ما شده است. این دی ان ای در ژن TBXT واقع شده است که در به وجود آمدن دم حیوانات نقش دارد.

زمانی که استخوان دنبالچه بو شیا، محقق اصلی موسسه برود و یکی از نویسندگان این مطالعه، آسیب دید او به آنالیز این بخش از بدن انسان علاقه مند شد و در نهایت توانست با همکاری دیگر محققان این موضوع را کشف کند.

ایتای یانای، مدیر علمی آزمایشگاه های بیوانفورماتیک کاربردی در NYU Langone Health گفت: بو واقعاً یک نابغه است، زیرا او چیزی را دید که حداقل هزاران نفر قبلا آن را دیده بودند اما به آن توجه نکردند.

دانشمندان پس از مقایسه میمون های دم دار با شامپانزه های بی دم ژن های متفاوت را شناسایی کردند و پی بردند جهش در ٓژنی به نام TBXT باعث شده است اجداد ما دم خود را از دست بدهند.

آن ها این ژن را که بین انسان و شامپانزه مشترک است در موش های نر کار گذاشتند و مشاهده کردند که این جانوران در نسل های بعدی دم خود را از دست دادند.

محققان سپس دریافتند بین موش هایی که دم خود را از دست داده بودند، اسپینا بیفیدا شیوع یافته است.

اسپینا بیفیدا یا مهره شکاف دار یک نقص مادرزادی است و زمانی رخ می دهد که ستون فقرات و نخاع نوزاد به درستی در رحم رشد نمی نماید و باعث ایجاد شکاف در ستون فقرات می گردد.

طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، از هر هزار تولد یک نوزاد با این نقص مادرزادی متولد می گردد.

طی میلیون ها سال، تغییرات در دی ان ای به موجودات اجازه داد تکامل پیدا نمایند. بعضی از این تغییرات تنها شامل تغییر یک پله در نردبان پیچ خورده دی ان ای می شوند، اما بعضی دیگر پیچیده تر هستند.

عناصر Alu توالی های بسیار کوتاهی در دی ان ای هستند که به وسیلهٔ اندونوکلئازها جابه جا می شوند. این عناصر قابل جابجایی یا ژن های پرشی، می توانند عملکرد یک ژن را مختل یا بهبود بخشند. این نوع خاص از ژن پرش فقط در پستانداران وجود دارد و میلیون ها سال است که تنوع ژنتیکی را راهنمایی می نماید.

در این مطالعه نو، محققان دو عنصر Alu را در ژن TBXT یافتند که در شامپانزه های بی دم وجود دارد اما در میمون های دم دار وجود ندارد. این عناصر در بخشی از ژن که پروتئین ها را کد گذاری می نماید (اگزون ها) وجود ندارند، بلکه در اینترون ها قرار دارند. اینترون ها توالی های دی ان ای هستند که در کنار اگزون ها قرار دارند و به عنوان ماده تاریک ژنوم شناخته می شوند، زیرا از نظر تاریخی تصور می شد که هیچ عملکردی ندارند.

با این حال، در این مورد، زمانی که سلول ها از ژن TBXT برای فراوری آران ای استفاده می نمایند، ماهیت تکراری توالی های Alu باعث می گردد که آنها به یکدیگر متصل شوند. این ساختار پیچیده همچنان از مولکول آران ای بزرگتر جدا می گردد و با حمل یک اگزون کامل، کد نهایی و ساختار پروتئین حاصل را تغییر می دهند.

جف بوکه، نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر NYU Langone Health گفت: ما تجزیه و تحلیل های زیادی را در خصوص ژن های دیگر که در به وجود آمدن دم دخیل هستند، انجام دادیم.

محققان می گویند که در سلول های انسانی نیز توالی های Alu در ژن TBXT وجود دارد و منجر به حذف اگزون ها می شوند.

کرک لومولر، پروفسور بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی و ژنتیک انسانی از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس در این باره می گوید :تصور می گردد که جهش هایی مانند این اغلب پیامدهای محدودی در تکامل دارند. اما این مطالعه نشان می دهند که چنین جهشی تاثیر عمیقی بر گونه ما داشته است.

آقای لومولر در ادامه اضافه کرد :فکر کردن به این موضوع که چگونه بسیاری از جهش های پیچیده دیگر مانند این می توانند صفات مهمی را در طول تکامل انسان ایجاد نمایند، بسیار شگفت انگیز است.

زیست شناسان حدس می زنند که از دست دادن دم به انسان اجازه داده است که بتواند روی دوپای خود راه برود.

آقای یانایی می گوید: ما روی دو پا راه می رویم و در مسیر تکامل مغزمان بزرگ شده است و از فناوری استفاده می کنیم. همه اینها به واسطه یک عنصر که به درون ژن می پرد ایجاد شده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 اسفند 1402 بروزرسانی: 11 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15580

به "یک نقص ژنتیکی دم ما را قطع کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک نقص ژنتیکی دم ما را قطع کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید