کاربرد باورنکردنی پوست سیب زمینی

به گزارش کنفرانس هکا، محققان با استفاده از پوست سیب زمینی نقاط کوانتومی کربنی تولید کردند، این نقاط برای حذف آلاینده هایی نظیر سموم دفع آفات و رنگ ها از آب قابل استفاده هستند.

کاربرد باورنکردنی پوست سیب زمینی

به گزارش خبرنگاران ، جایزه نوبل 2023 شیمی به نقاط کوانتومی اعطا شد، ماده ای که می تواند در حوزه های مختلف از الکترونیک گرفته تا فناوری ضدجعل قابل استفاده است. از نقاط کوانتومی غیرسمی می توان برای حوزه هایی نظیر پزشکی و محیط زیست استفاده نمود.

به نقل از ایسنا، یک گروه از محققان در حال کار بر روی نقاط کوانتومی مبتنی بر کربن و گوگرد هستند که برای تولید جوهرهای نامرئی ایمن قابل استفاده هستند. این جوهرها را می توان برای تصفیه آب به کار برد. یافته های این گروه در نشریه انجمن شیمی آمریکا (ACS) به چاپ رسیده است.

نقاط کوانتومی کریستال های مصنوعی نیمه هادی در مقیاس نانومتر هستند که نور تولید می کنند. آنها در کاربردهای مختلف از جمله سلول های خورشیدی و نمایشگرهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

پالاشودین استادیار گروه شیمی در دانشگاه مسلمان الیگار می گوید: بسیاری از نقاط کوانتومی معمولی سمی هستند زیرا از فلزات سنگین گرفته می شوند. ما در حال کار بر روی نقاط کوانتومی غیر فلزی هستیم زیرا آنها سازگار با محیط زیست بوده و می توانند در کاربردهای بیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرند.

نقاط کوانتومی بسیار کوچک بوده و قطری در حد چند ده اتم دارند. به دلیل ابعاد بسیار کوچکی که دارند خصوصیات کوانتومی در آنها بروز می کند که در اجسام بزرگتر دیده نمی شود.

کربن و گوگرد بسیار فراوان و مقرون به صرفه هستند و به راحتی می توان آنها را در قالب نقاط کوانتومی سنتز کرد. می توان نقاط کوانتومی کربنی را از مواد پسماند تولید کرد و سپس از آنها برای از بین بردن آلاینده ها استفاده نمود.

نقاط کوانتومی کربنی هم در بخش شناسایی و هم تجزیه آلاینده هایی نظیر سموم دفع آفات و رنگ ها قابل استفاده هستند. این گروه تحقیقاتی از پوست سیب زمینی برای تولید نقاط کوانتومی کربنی استفاده کردند. در ادامه این نقاط کوانتومی کربنی برای از بین بردن رنگ های سمی در آب های آلوده به کار گرفته شد.

این گروه قصد دارد تا این کار آزمایشگاهی را روی رودخانه یامونا در هند استفاده کنند. شناسایی و تفکیک آلاینده های مختلف از سموم تا یون های فلزی و آنتی بیوتیک ها از جمله اهداف این گروه است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 فروردین 1403 بروزرسانی: 11 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16405

به "کاربرد باورنکردنی پوست سیب زمینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربرد باورنکردنی پوست سیب زمینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید