یمن: ریاض حملاتش را متوقف نکند، ضربات سختی خواهد خورد

به گزارش کنفرانس هکا، وزیر خارجه یمن ابتکار صنعا درباره توقف مشروط حملات به عربستان را به قوت خود باقی خواند و گفت اما اگر عربستان سعودی به حملات خود ادامه داده و این ابتکار را نپذیرد ضربات سختی را متحمل خواهد شد.

یمن: ریاض حملاتش را متوقف نکند، ضربات سختی خواهد خورد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از یک مقام یمنی گفت که یورش های اخیر ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی علیه یمن باعث نمی شود که یمنی ها از ابتکار عمل خود برای متوقف کردن مشروط حملات به عربستان عقب نشینی کنند.

هشام شرف وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در صنعا گفت: ما فهمیدیم که آنها این ابتکار عمل را بلافاصله نمی پذیرند. به آنها فرصت می دهیم.

وی به خبرنگار خبرگزاری فرانسه در صنعا گفت: وقتی زمان در روزهای آینده فرا رسد، ما موضع گیری خواهیم کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، برخلاف همه انتظارات حوثی ها عصر روز جمعه با اعلام توقف حملات به عربستان سعودی با پهپاد، موشک های بالستیک و کروز و همه اشکال حملات، یک ابتکار عمل صلح را آغاز کردند و گفتند: ما منتظر پاسخ سلام با همان سلام و یا بهتر از آن توسط ریاض هستیم؛ اما مناطق تحت کنترل حوثی ها ظرف روزهای گذشته هدف حملات ائتلاف سعودی قرار گرفت و به گزارش سازمان ملل 22 نفر در دو حمله طی روزهای گذشته کشته شدند.

این گزارش ادامه داد: نخستین حمله در 23 سپتامبر در السواد استان عمران در شمال یمن رخ داد که در آن ائتلاف سعودی با بمباران یک مسجد هفت غیرنظامی از جمله چند زن و کودک از یک خانواده را به قتل رساند.

روز سه شنبه هم در حملات هوایی به منزلی در منطقه الفاخر در استان الضالع در جنوب یمن پانزده غیرنظامی کشته و پانزده نفر دیگر زخمی شدند.

با وجود این حملات و کشته شدن غیرنظامیان وزیر خارجه یمن گفت: ابتکار عمل ادامه دارد و ما صبور خواهیم بود. اگر آنها صلح می خواهند ما نیز از آن حمایت می کنیم. اگر آنها صلح را نمی خواهند، می دانند که ما با قدرت به آنها ضربه خواهیم زد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، از زمان حمله ائتلاف سعودی به یمن ده هزار نفر کشته و بیش از پنجاه و شش هزار نفر زخمی شدند و برخی این آمار را فراتر می دانند.

ابتکار یمنی ها حدود یک هفته پس از حملات 14 سپتامبر به تاسیسات نفتی خریص در شرق عربستان سعودی و بزرگترین پالایشگاه نفت خام جهان در بقیق در حدود 200 کیلومتری شمال خریص اعلام شد.

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان روز شنبه در اولین واکنش به ابتکار یمنی ها گفت: ریاض بر جدی بودن اجرای آن نظارت خواهد کرد. ما طرف های دیگر را بر اساس اعمال آنها و نه گفته هایشان قضاوت می کنیم.

.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5922

به "یمن: ریاض حملاتش را متوقف نکند، ضربات سختی خواهد خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن: ریاض حملاتش را متوقف نکند، ضربات سختی خواهد خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید