گیاهخواری ولاغری؛ چگونه گیاه خوار شویم؟

به گزارش کنفرانس هکا، چگونه گیاه خوار شویم؟ دلیل انتخاب گیاه خوار شدن واین رژیم غذایی بسیار متنوع است؛ بعضی برای عقاید مذهبی خود از مصرف گوشت حیوانات پرهیز می کنند، بعضی به منظور حفظ محیط زیست و حمایت از حقوق حیوانات و بعضی دیگر صرفا برای سلامت بدن خود از مصرف خوراکی های حیوانی خودداری می کنند.

گیاهخواری ولاغری؛ چگونه گیاه خوار شویم؟

خبرنگاران| رژیم گیاهخواری از فواید زیادی برخوردار است و محققان بر این باور هستند که گیاهخواران از سلامتی بیشتری نسبت به سایر افراد برخوردارند. رژیم غذایی گیاه خواری هر ساله محبوبیت بیشتری در جهان پیدا می کند و افراد متعددی به آن روی می آورند. این در حالیست که فقط در کشور انگلستان از سال 2008 تا به امروز شمار کسانی که به گیاهخواری روی آورده اند 350 درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگاران، دلیل انتخاب این رژیم غذایی بسیار متنوع است؛ بعضی برای عقاید مذهبی خود از مصرف گوشت حیوانات پرهیز می کنند، بعضی به منظور حفظ محیط زیست و حمایت از حقوق حیوانات و بعضی دیگر صرفا برای سلامت بدن خود از مصرف خوراکی های حیوانی خودداری می کنند.

در این راستا باید گفت: رژیم گیاه خواری از فواید زیادی برخوردار است. محققان بر این باور هستند که وگان ها از سلامتی بیشتری نسبت به سایر افراد جامعه برخوردار هستند. البته این امر مستلزم این است که برنامه غذایی مناسبی داشته باشند.

می توانیم به راحتی از خیر تعیین هدف های جدید برای سال نو بگذریم، اما همیشه انرژی و انگیزه زیادی برای ایجاد تغییر در این زمان از سال وجود دارد. برای بعضی از ما، این تغییر می تواند از آشپزخانه شروع شود. شاید این تغییر به این معنی است که تصمیمی قطعی برای آشپزی بیشتر در خانه، داشتن فریزر و انبار مواد غذایی باکیفیت، اسراف کمتر، یا تصمیماتی برای سلامت بیشتر بگیرید و شاید امسال، سالی باشد که بخواهید گیاهخواری را امتحان کنید.

چه در حال تلاش برای ورود آرام آرام به جهانی غذا های گیاهی باشید چه در حال ایجاد یک تغییر کامل در رژیم غذایی خود، دانستن چند نکته می تواند مفید باشد.

بعضی افراد به طور ناگهانی تصمیم به گیاهخواری می گیرند، اما برای بیشتر افراد یک تغییر و جابه جایی آهسته می تواند پایدارتر و حتی لذت بخش تر از یک تغییر 180 درجه ای باشد. اگر ایده گیاهخواری کمی ترسناک به نظر می رسد، با قدم های کوچکی شروع کنید، مثلا یک روز از هفته را برای خوردن غذای بدون گوشت تعیین کنید و یا یکی از وعده های غذایی روزانه تان را به غذای بدون گوشت یا حتی بدون لبنیات اختصاص دهید (خودتان هم از آسانی انجام این تغییرات در رژیم روزانه خود، غافلگیر خواهید شد).

در یک کلام، مواد غذایی گیاهی نیز صرفا یک غذا هستند و تعدادی از مواد غذایی خاص را باید در برنامه غذایی خود در نظر بگیرید. به عنوان یک غذای سالم، غلات، حبوبات و فرآورده هایشان موادی هستند که برای شروع نیاز دارید.

هر تغییری در رژیم غذایی می تواند سخت و پیچیده باشد و گیاهخواری نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ بنابراین قبل از شروع، در ابتدا زمانی را برای آشنایی بیشتر با مواد مغذی گیاهان اختصاص دهید. یک منبع کامل و مفید مانند کتاب های تغذیه و گیاهخواری پیدا کنید. ممکن است گاهی برای بعضی سوالاتی پیش بیاید که چطور پروتئین، آهن یا کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنیم. جواب بسیار کوتاه و ساده است: با جایگزین کردن مواد گیاهی حاوی پروتئین مانند سویا، عدس، لوبیا، ماش، نخود و ...

گیاهخواری ذائقه من را به شدت گسترده کرد: در مورد فرهنگ های غذایی مختلف در جهان مطالعه کردم، به قفسه ادویه ها و مواد غذایی که قبلا در نظر نمی گرفتم بیشتر توجه کردم. مهارت های آشپزی من زمانی که رژیم غذاییم را تغییر دادم بسیار کم و محدود بود. اگر شما دارای مهارت هایی در آشپزی هستید، گمان نکنید که نیاز به ترفند های بیشتری برای گیاهخوار شدن دارید.

در واقع بهترین نقطه برای شروع، در نظر دریافت وعده های مورد علاقه شماست و توجه به این که چطور می شود آن ها را به وعده های بدون گوشت یا خالی از لبنیات تبدیل کرد. می توانید به سادگی با حذف پنیر از صبحانه و جایگزین کردن آن با پنیر بادام زمینی شروع کنید و یا تامین پروتئین اصلی بدن را به حبوبات، سویا و یا سبزیجات مغذی مثل قارچ واگذار کنید.

تا قبل از اینکه گیاهخواری را شروع کنم، هرگز تمپه، رشته چینی سوبا، کیمچی، کدوی کابوچا، مخمر خوراکی، ارزن، شاه توت یا گندم سیاه و... را امتحان نکرده بودم. گیاهخواری من را به سمت یافتن موادغذایی جدید تشویق کرد و همچنین غذا های جهانی زیادی را به من شناساند.

سنت های غذایی بسیار زیادی در جهان وجود دارد که بر پایه گیاهان بنا شده است و به این معناست که گیاهخواری سنت های ارزشمند و هیجان انگیزی برای بهره بردن دارد. اگر شما در زمینه آشپزی با گیاهان، تازه کار هستید، چرخی در دستور پخت غذا های نقاط دیگر جهان بزنید (غذا های هندی، اتیوپیایی و خاور میانه ای از غذا های مورد علاقه من هستند). قفسه ادویه جات خود را گردگیری کنید و مزه های جدیدی را به غذا های خود اضافه کنید. تغییر وعده غذایی را بهانه ای برای امتحان کردن غلات و سبزیجات بدانید.

بسکمک از مردم تصور می کنند که تطبیق دادن یک دستور پخت با رژیم گیاهخواری به معنی جایگزین کردن گوشت و مرغ با گوشت مصنوعی یا توفو (به عنوان کشک لوبیا هم شناخته می شود) یا تمپه (محصولی از سویای سنتی که به شکلی طبیعی کشت و فرآیند تخمیر کنترل شده ای بر آن اعمال می شود) است. بسیار عالی، اما می شود از این سرگرم کننده تر باشد اگر کمی خلاقانه به این فکر کنیم که چطور یک دستور پخت سنتی را بدون پروتئین حیوانی بپزیم! درست است که بولونی عدس واقعا یک بولونی نیست، اما به اندازه کافی دارای مواد غذایی اساسی است؛ ماست موز و بادام زمینی هم بسیار متفاوت تر از لبنیات هستند، اما همچنان همان مزه خامه ای را تداعی می کنند.

برای بسکمک از افراد باورکردنی نیست که چطور می توان بدون گوشت روزگار گذراند. اما داستان پنیر متفاوت است. من هم عادت داشتم همین حرف هایی را بزنم که از خوانندگان، دوستان یا متخصصین تغذیه می شنوم: من دلم می خواهد که گیاهخوار شوم، اما نمی توانم دست از خوردن پنیر بردارم!

در حالی که نمی خواهم وانمود کنم که دست برداشتن از مصرف لبنیات کاری آسان است، به خصوص وقتی که در بیشتر غذا های رستوران ها حاضر است. باید بگویم وقتی که یاد گرفتم چطور جایگزین هایی را برای خودم بسازم، زندگی بسیار راحت تری را تجربه کردم. پنیر سویا و بادامی که از مغازه می خریدم کمکی چندانی نمی کرد (مخصوصا که نه سال پیش، انتخاب ها محدودتر هم بودند)، شیرخشک و ماست سویا احساس یکنواختی ایجاد می کردند. تهیه اولین سری پنیر بادام زمینی که درست طعم و بافت پنیر بز را پیدا کرده بود، چیزی از یک مکاشفه و الهام کم نداشت. درست کردن شیر گردو باعث شد بتوانم فرنی خامه ای شکل و غلات رژیمی را بسیار خالص تر از آنچه که می توان از لبنیات موجود در فروشگاه ها درست کرد، تهیه کنم.

بعد از گذر مدت زمانی، پنیر توفو، پنیر سفید توفو، ماست بادام زمینی و لیستی طولانی از اینگونه مواد غذایی را آزمایش کردم. جایگزین های خانگی لبنیات، بسیار خلاقانه و سرگرم کننده و همچنین به صرفه هستند و از دید من بسیار عالی تر از آن چیزی هستند که می توانید در فروشگاه ها پیدا کنید.

در حالی که من اولین نفری هستم که برای تامین پروتئین به موادی فراتر از سویا شامل انواع مختلف غلات و آجیل و حبوبات اشاره کردم، اما همچنان نمی توان از توفو و تمپه به خاطر طعم گوشتی و همچنین تامین کامل پروتئین در غذا های بدون گوشت چشم پوشی کرد. هر دوی این مواد بسته به اینکه چطور آماده شده باشند، می توانند هم جذاب و دلچسب باشند و هم خسته کننده و یکنواخت. من اکیدا توصیه می کنم تا زمانی که به توفو عادت نکرده اید، آن را فشرده کنید؛ این باعث می شود که محکم و خوشمزه تر شود و بیشتر افراد این را ترجیح می دهند. همچنین برای آماده کردن تمپه، اطمینان حاصل کنید که از آب نمک و سرکه با طعم قوی و یا سس برای متعادل کردن طعم خاکی آن کمک می گیرید و اگر مزه تلخی حس کردید، آن را قبل از خواباندن در آب نمک و سرکه، بخارپز کنید.

بیشتر اوقات سعی دارم که تمام مواد غذایی از جمله مواد غذایی خانگی را در آشپزی استفاده کنم. اما با وجود اینکه دوست دارم جایگزین لبنیات را خودم در خانه درست کنم و معمولا ترجیح می دهم یک ملاقه عدس به جای گوشت مصنوعی بخورم، از محصولات گیاهخواری هم دوری نمی کنم و معتقدم که راحت بودن در استفاده از آن ها می تواند کمک بسکمک به غنی شدن غذای شما بکند.

این مساله مخصوصا زمانی مهم است که شما در حال تغییر رژیم غذایی به گیاهخواری هستید و آشپزی گیاهی همچنان برای شما یک روش جدید و هیجان انگیز به نظر می رسد. در یک دستورپخت نه بار از ده مرتبه، از پنیر بادام زمینی به جای داییا (یک نوع پنیر تجاری شل)؛ روغن نارگیل به جای Earth Balance (کره گیاهی) یا توفوی بریان به جای پشت مرغ (نوار های بریان سویا و پروتئین نخود که به طرز عجیبی مزه مرغ می دهند) استفاده می کنم. اما زمانی که می خواهم نتیجه ای غنی و دقیق در آشپزی گیاهی بدست بیاورم، محصولات جایگزین گیاهخواری می توانند بسیار مفید باشند و دانستن اینکه این محصولات انتخاب هایی برای داشتن یک میانبر هستند، می تواند خیالمان را آسوده کند.

یک واقعیت جالب: اندکی بعد از اینکه گیاهخواری را شروع کردم، تا سال ها یک خام گیاهخوار بودم. به این معنی که علاوه بر به چالش کشیدن ذائقه یونانی مادرم با غذا های بدون گوشت و خالی از لبنیات، از او می خواستم که از سالاد کلم و پاته های عجیب گردو لذت ببرد. بعد از مدتی، یاد گرفتم که چطور غذا های گیاهی مناسب تر برای ذائقه و سنت دیگران بپزم. من عاشق غذا های ترد هستم، از سالاد کلم تا توفو، جوانه و یک کاسه غلات و افراد بسکمک را می شناسم که آن ها هم عاشق این نوع غذا ها هستند. اما گاهی به عنوان یک سفیر و کننده گیاهخواری، باید بدانیم چطور غذا هایی درست کنیم که طیف وسیعی از ذائقه های خاص و محافظه کار را پوشش دهد. مانند لازانیای گیاهی، پای شپرد یا ساندویچ بیف. اگر شما سعی دارید این ایده را باطل کنید که گیاهخواران فقط سالاد می خورند و ثابت کنید که غذا های گیاهی می تواند سیرکننده و لذیذ باشد، پس مهمترین چیز برای شما این است که غذا هایی را درست کنید که احساس لذت و راحتی ایجاد می کنند.

تغییر می تواند کمتر ترسناک باشد وقتی که شما همراهی دارید. اگر دوستان و خانواده شما علاقه ای به گیاهخوار شدن ندارند، جمع دیگری پیدا کنید. به دنبال گردهمایی گیاهخواران یا غذا خوردن دسته جمعی در جامعه خود باشید. پیام گذاری فعال در وبلاگ های گیاهخواری باشید. اگر دوستی دارید که علاقه به آشپزی با مواد غذایی گیاهی دارد، برای امتحان کردن بعضی از دستورپخت ها او را دعوت کنید. مطالعات نشان می دهد که پیروز نشدن در گیاهخواری معمولا به علت احساس متفاوت بودن و انزوا است. غذا یعنی اجتماع و به اشتراک گذاشتن، پس تلاشتان را بکنید که طرز زندگی تان را با افرادی که برایتان مهم هستند به اشتراک بگذارید. حتی اگر آن ها نخواهند همراه شما به تغییر زندگی شان بپردازند.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: فرادید
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 10707

به "گیاهخواری ولاغری؛ چگونه گیاه خوار شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهخواری ولاغری؛ چگونه گیاه خوار شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید