گام بعدی برای تعطیلات دو روزه

به گزارش کنفرانس هکا، نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، وعده اخیر وزیر گردشگری را به شکل هدفمند تا حصول نتیجه، پیگیری می نمایند.

گام بعدی برای تعطیلات دو روزه

دنیای اقتصاد: وزیر وزارتخانه جدید صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری، یک روز قبل از کسب رای اعتماد از مجلس، با حضور در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران - مجلس اقتصاد- در پاسخ به مطالبه اکثریت فعالان مالی درباره ساماندهی تقویم تعطیلات با آخر هفته دو روزه، حمایت همه جانبه خود از این خواسته را خاطرنشان کرد و تحقق آن را با توجه به کمبود روزهای تعطیل رسمی تقویم ایران در مقایسه با عمده کشورها، یک ضرورت برای تحقق سه هدف کلان در کشور مطرح نمود.

گام بعدی برای تعطیلات دو روزه

علی اصغر مونسان معاون سابق رئیس جمهور در امور گردشگری و وزیر وزارتخانه جدید گردشگری معتقد است: افزایش و ساماندهی روزهای تعطیل کشور به عنوان دو ماموریت توام در صورت تحقق می تواند باعث انسجام تعطیلات و اثرگذاری روزهای تعطیل بر اقتصاد گردشگری و شارژ روحیه خانوارها و در نتیجه، رونق سفرهای داخلی و افزایش میل به سرمایه گذاری در ساخت و عرضه مجموعه های تفریحی-گردشگری گردد. دستیابی به آخر هفته دو روزه از نگاه وزیر، هدف سوم ساماندهی تقویم تعطیلات را که افزایش بهره وری در کار است در پی دارد. اکنون با گذشت بیش از یک هفته از اعلام وعده صریح وزیر گردشگری به نمایندگان بخش خصوصی در حوزه های مختلف صنعت و تجارت، یک عضو هیات رئیسه مجلس اقتصاد در گفت وگو با دنیای اقتصاد از گام بعدی برای به خاتمه رساندن خواسته اصلی بخش خصوصی از وزیر جدید خبر داده است. کیوان کاشفی در این باره خاطرنشان کرد: به زودی یک گزارش نهایی از احتیاج فوری تقویم روزهای کاری و تعطیل به ساماندهی اساسی و تشریح مزایا و آثار مثبت تنظیم تقویم با دوروزه کردن تعطیلات آخرهفته تهیه خواهیم کرد و موضع اتاق در این باره را به شکل رسمی خطاب به دولت و وزارت گردشگری اعلام می کنیم.

این عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه بخش خصوصی موافقت خود را با آخر هفته دوروزه اعلام نموده است، یکی از آثار مهم این مدل کار و فراغت در هفته را باعث افزایش نشاط اجتماعی و تقویت راندمان کاری و بهره وری دانست. به گزارش دنیای اقتصاد، فعالان بخش خصوصی و صاحبان کسب و کار معتقدند: اولین حوزه مالی که از دوروزه شدن آخر هفته، اثر مثبت می گیرد، حوزه گردشگری خواهد بود که تحت تاثیر افزایش تقاضای سفرهای داخلی، کسب و کارهای این حوزه رونق خواهد گرفت و در نتیجه سهم گردشگری در فراوری ناخالص داخلی دورقمی خواهد شد. یک تصور ذهنی غلط در این راستا، تاکنون مانع از ساماندهی تعطیلات شده است. مخالفان ساماندهی تقویم تعطیلاتی کشور گمان می نمایند تعداد روزهای تعطیل در ایران از سایر کشورها بیشتر است. این در حالی است که مجموع تعطیلات رسمی کشور زیر 80 روز است، اما در غالب کشورهای دنیا، نزدیک به 130 روز از سال، تعطیلی رسمی است که بخش زیادی از آن به آخر هفته های دوروزه اختصاص دارد.

وزیر گردشگری نیز در پاسخ به مخالفان تعطیلات آخر هفته اعلام نموده است: مطابق آنالیز های تطبیقی با سایر کشورها، تعطیلات در ایران زیاد نیست. ضمن آنکه، مجموع ساعات کار هفته در ایران بیشتر از متوسط سایر کشورها است. مونسان در این باره به دنیای اقتصاد گفته است: اکثر کشورهای دنیا در حال کاستن از ساعات کار هفته هستند. حتی ژاپن که به پرکاری معروف است به این نتیجه رسیده که 44 ساعت کاری هفته را به 34 ساعت کاهش دهد؛ این به معنای تنبلی نیست.پیش تر، یک عضو اتاق بازرگانی ایران که تحقیقات جامعی درباره ساعات کار در کشورهای مختلف دنیا و اثر کاهش ساعات کار به سطح متعارف بر انگیزه و روحیه نیروی کار انجام داده بود، به دنیای اقتصاد اعلام نموده بود: مجموع ساعات کار هفته در خیلی از کشورها، کمتر از 40 ساعت است اما در ایران 44 ساعت است.

وزیر گردشگری به دنبال آن است که خواسته بخش خصوصی درباره دو روزه شدن آخر هفته را که الان به خواسته عموم مردم تبدیل شده است به خاتمه برساند تا در وضعیت فعلی که به گفته او، برای بسیاری از ایرانی ها حتی امکان تفریح درون شهری در یک روز تعطیل آدینه وجود ندارد، شرایط زمانی مناسب برای سفر و گردش فراهم بیاید.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5570

به "گام بعدی برای تعطیلات دو روزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام بعدی برای تعطیلات دو روزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید