کیست پانکراس چه علائمی دارد و چطور درمان می گردد؟

به گزارش کنفرانس هکا، کیست های لوزالمعده یا پانکراس، کیسه های کیسه ای مایع روی لوزالمعده یا درون آن هستند. پانکراس اندام بزرگی در پشت معده است که هورمون ها و آنزیم هایی فراوری می نماید که به هضم غذا یاری می نمایند. کیست های لوزالمعده معمولاً در طول آزمایش تصویربرداری برای مشکل دیگری یافت می شوند.

کیست پانکراس چه علائمی دارد و چطور درمان می گردد؟

دسته های اصلی کیست های پانکراس را می توان به دو گروه کیست های غیرنئوپلاستیک یا نئوپلاستیک تقسیم کرد. هر گروه شامل بسیاری از زیرگروه های مختلف کیست مانند کیست های کاذب، سیستادنوما های سروزی و نئوپلاسم های کیستیک موسینوس است. بیشتر آن ها سرطانی نیستند و بسیاری از آن ها علائمی ایجاد نمی نمایند. اما بعضی از کیست های لوزالمعده می توانند سرطانی باشند یا می توانند تبدیل شوند.

پزشک ممکن است از مایع کیست پانکراس نمونه برداری کند تا تعیین کند که آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر. یا ممکن است پزشک شما نظارت بر کیست را در طول زمان برای تغییراتی که نشان دهنده سرطان است توصیه کند.

علائم

ممکن است علائم کیست لوزالمعده را نداشته باشید، که اغلب زمانی که آزمایش های تصویربرداری از شکم به دلیل دیگری انجام می گردد، مشاهده می گردد.

هنگامی که علائم یا علائم کیست پانکراس رخ می دهد، معمولاً شامل موارد زیر است:

 • درد مداوم شکم، که ممکن است به پشت شما سرایت کند
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش وزن
 • بلافاصله پس از آغاز غذا خوردن احساس سیری می کنید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

به ندرت، کیست ها می توانند عفونی شوند. در صورت داشتن تب و درد مداوم شکم به پزشک مراجعه کنید.

پارگی کیست پانکراس می تواند یک اورژانس پزشکی باشد، اما خوشبختانه نادر است. کیست پاره شده بعلاوه می تواند باعث عفونت حفره شکمی (پریتونیت) گردد.

علل

دلیل بیشتر کیست های پانکراس ناشناخته است. بعضی از کیست ها با بیماری های نادری از جمله بیماری کلیه پلی کیستیک یا بیماری فون هیپل-لیندو، یک اختلال ژنتیکی که می تواند پانکراس و سایر اندام ها را تحت تاثیر قرار دهد، مرتبط است.

کیست های کاذب اغلب در پی یک بیماری دردناک هستند که در آن آنزیم های گوارشی زودرس فعال می شوند و پانکراس را تحریک می نمایند (پانکراتیت). کیست های کاذب بعلاوه می توانند در اثر آسیب به شکم، مانند تصادف رانندگی، ایجاد شوند.

عوامل خطر

مصرف زیاد الکل و سنگ کیسه صفرا از عوامل خطر پانکراتیت هستند و پانکراتیت یک عامل خطر برای کیست کاذب است. آسیب شکم نیز یک عامل خطر برای کیست کاذب است.

پیشگیری

برترین راه برای جلوگیری از کیست های کاذب، اجتناب از پانکراتیت است که معمولاً در اثر سنگ کیسه صفرا یا مصرف زیاد الکل ایجاد می گردد. اگر سنگ های صفراوی باعث ایجاد پانکراتیت می شوند، ممکن است احتیاج به برداشتن کیسه صفرا داشته باشید. اگر پانکراتیت شما به دلیل مصرف الکل باشد، عدم مصرف الکل می تواند خطر ابتلا را کاهش دهد.

تشخیص

کیست های پانکراس بیشتر از گذشته تشخیص داده می شوند، زیرا فناوری تصویربرداری بهبود یافته آن ها را راحت تر پیدا می نماید. بسیاری از کیست های لوزالمعده در اسکن شکم برای مسائل دیگر یافت می شوند.

پس از گرفتن سابقه پزشکی و انجام معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است آزمایش های تصویربرداری را برای یاری به تشخیص و برنامه ریزی درمان توصیه کند. آزمایشات شامل:

 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن. این تست تصویربرداری می تواند اطلاعات دقیقی در خصوص میزان و ساختار کیست پانکراس ارائه دهد.
 • اسکن امآرآی. این آزمایش تصویربرداری می تواند جزئیات ظریف کیست پانکراس را تعیین کند، از جمله اینکه آیا این کیست دارای اجزایی است که نشان دهنده خطر بالاتر سرطان است یا خیر.
 • سونوگرافی آندوسکوپی. این آزمایش، مانند MRI، می تواند تصویر دقیقی از کیست ارائه دهد. بعلاوه، مایع را می توان از کیست برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه برای علائم احتمالی سرطان جمع آوری کرد.
 • کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP). MRCP به عنوان تست تصویربرداری انتخابی برای نظارت بر کیست پانکراس در نظر گرفته می گردد. این نوع تصویربرداری به ویژه برای ارزیابی کیست در مجرای پانکراس مفید است.

ویژگی ها و محل کیست پانکراس، همراه با سن و جنس شما، گاهی اوقات می تواند به پزشکان در تعیین نوع کیست شما یاری کند:

 • کیست های کاذب سرطانی (خوش خیم) نیستند و معمولاً در اثر پانکراتیت ایجاد می شوند. کیست کاذب پانکراس نیز می تواند در اثر ضربه ایجاد گردد.
 • سیستادنوما سروز می تواند به میزان ای بزرگ گردد که اندام های مجاور را جابجا کند و باعث درد شکم و احساس پری گردد. سیستادنوما سروزی اغلب در زنان بالای 60 سال رخ می دهد و به ندرت سرطانی می گردد.
 • نئوپلاسم های کیستیک موسینوس معمولاً در بدن یا دم پانکراس قرار دارند و تقریباً همواره در زنان و اغلب در زنان می انسال رخ می دهند. سیستادنوما موسینوس پیش سرطانی است، به این معنی که در صورت عدم درمان ممکن است تبدیل به سرطان گردد. کیست های بزرگتر ممکن است در حال حاضر سرطانی باشند.
 • نئوپلاسم موسینوس پاپیلاری داخل مجاری (IPMN) رشد در مجرای اصلی پانکراس یا یکی از شاخه های جانبی آن است. IPMN ممکن است پیش سرطانی یا سرطانی باشد. ممکن است در مردان و زنان بالای 50 سال رخ دهد. بسته به محل آن و سایر عوامل، IPMN ممکن است احتیاج به جراحی داشته باشد.
 • نئوپلاسم های کاذب پاپیلاری جامد معمولاً در بدن یا دم پانکراس قرار دارند و اغلب در زنان کمتر از 35 سال رخ می دهند. آن ها نادر و گاهی سرطانی هستند.
 • تومور عصبی غدد درون ریز کیستیک عمدتاً جامد است اما می تواند دارای اجزای کیست مانند باشد. آن ها می توانند با سایر کیست های پانکراس اشتباه گرفته شوند و ممکن است پیش سرطانی یا سرطانی باشند.

درمان

انتظار هوشیارانه یا درمان بستگی به نوع کیست شما، میزان آن، ویژگی های آن و ایجاد علائم دارد.

درمان انتظاری

یک کیست کاذب خوش خیم، حتی یک کیست بزرگ، می تواند تنها بماند تا زمانی که شما را آزار ندهد. سیستادنوما سروزی به ندرت سرطانی می گردد، بنابراین می توان آن را به حال خود ر ها کرد مگر اینکه علائم ایجاد کند یا رشد کند. بعضی از کیست های پانکراس باید تحت نظر باشند.

درناژ یا زه کشی

کیست کاذبی که علائم آزاردهنده ایجاد می نماید یا بزرگتر می گردد، می تواند تخلیه گردد. یک لوله انعطاف پذیر کوچک (اندوسکوپ) به وسیله دهان به معده و روده کوچک منتقل می گردد. آندوسکوپ مجهز به یک پروب اولتراسوند (سونوگرافی آندوسکوپی) و یک سوزن برای تخلیه کیست است. گاهی اوقات تخلیه به وسیله پوست لازم است.

عمل جراحی

بعضی از انواع کیست های پانکراس به دلیل خطر ابتلا به سرطان، احتیاج به برداشتن جراحی دارند. ممکن است برای برداشتن کیست کاذب بزرگ شده یا سیستادنوم سروزی که باعث درد یا علائم دیگر می گردد، جراحی لازم باشد.

اگر پانکراتیت مداوم داشته باشید، ممکن است یک کیست کاذب عود کند.

منبع: یک پزشک
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13301

به "کیست پانکراس چه علائمی دارد و چطور درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیست پانکراس چه علائمی دارد و چطور درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید