کوچک ترین بمب افکن دنیا

به گزارش کنفرانس هکا، با استفاده از نانوموادزیستی، محققان ساختار میکرومقیاسی ساختند که می تواند داروهای ضدسرطان را با موفقیت در محل تومور رهاسازی کند.

کوچک ترین بمب افکن دنیا

به گزارش خبرنگاران ، محققان دانشگاه آلاباما با همکاری پژوهشگرانی از موسسه تحقیقاتی سنت پاو وسیبربن، ماده ای در مقیاس میکرومتری از جنس پروتئین ساختند که می تواند رهایش نانوذرات را در محل سلول های سرطانی انجام داده و با این کار تومور را از بین ببرد. این میکروماده روی مدل های جوندگان مبتلا به سرطان روده بزرگ آزمایش شده و نتایج آن امیدوارکننده بوده است.

این تیم به سرپرستی آنتونیو ویلاورد از انستیتوی بیوتکنولوژی و زیست پزشکی گروه ژنتیک و میکروبیولوژی در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، با کمک خودآرایی، پروتئین ها را تبدیل به ساختارهای میکرومقیاس کردند که توانایی حمل پپتیدها را به صورت طولانی مدت دارند. این فناوری که به صورت پتنتی به ثبت رسیده است، برای تولید گرانول های زیستی به کار گرفته می شود. این گرانول ها، عملکردی شبیه به سیستم غدد درون ریز انسان دادند. از نظر آرایش مولکولی، این ساختار از برهمکنش یونی فلز روی (Zn) با یک دامنه غنی از هیستیدین تشکیل شده است. هیستیدین یک اسید آمینه مهم در بدن انسان است.

بر اساس گزارش ایسنا، این میکروماده تازهی که دانشمندان ایجاد کرده اند از زنجیره های پلی پپتیدی تشکیل شده است، زنجیره هایی که به عنوان نانوذرات زیست فعال و کاربردی در دسترسی هستند و می توانند محتویات خود را برای از بین بردن سلول های سرطانی رهاسازی کنند.

این گروه تحقیقاتی برای بررسی عملکرد این ساختار مولکولی آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و دینامیک ترشح آن را، هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در داخل بدن مطالعه کردند. در یک مدل حیوانی مبتلا به سرطان کولورکتال CXCR4+، این سامانه در تجویز زیرپوستی، تجمع پروتئینی بالایی را در بافت تومور نشان داد.

آنتونیو ویلاوره، استاد گروه ژنتیک و میکروبیولوژی دانشگاه آلاباما می گوید: این نکته حائز اهمیت است که این تجمع نسبت به زمانی که پروتئین در خون تزریق می شود، کارآمدتر است. این فناوری یک روش تازه برای اطمینان از سطح بالای دارو در محل مورد نظر و اثربخشی بالینی بهتر است، بنابراین از تجویز مکرر داخل وریدی جلوگیری می کند و با این کار عوارض جانبی دارو به حداقل می رسد.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 فروردین 1403 بروزرسانی: 31 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16821

به "کوچک ترین بمب افکن دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچک ترین بمب افکن دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید