کهیر و همه عوامل بروز آن

به گزارش کنفرانس هکا، کهیر برآمدگی های قرمز یا رنگ پوست است که اغلب به سرعت در بدن ظاهر می شوند و بعید به نظر می آید که یک گزش ساده حشره باشد. خارش ناشی از کهیر ممکن است از خفیف تا شدید و آزاردهنده متغیر باشد. آلرژن، محرکی است که باعث واکنش آلرژیک در بدن و بروز آن می گردد. زمانی که یک واکنش آلرژیک در سیستم دفاعی بدن شما اتفاق می افتد، سلول های ایمنی در پوست را فعال می نماید و بدن پروتئینی به نام هیستامین که ماده شیمیایی طبیعی است را آزاد می نماید. هنگامی که هیستامین از سلول ها آزاد می گردد، از رگ های خونی کوچک معروف به مویرگ ها، مایعی نشت می گردد، این مایعات در زیر پوست شخص تجمع می یابند و باعث ایجاد این عارضه پوستی، خارش، قرمزی و تورم پوست در ناحیۀ درگیر بدن می شوند.

کهیر و همه عوامل بروز آن

کهیر یک بیماری بسیار شایع است و حدود 20 درصد از افراد را در دوره ای از طول حیات خود، تحت تاثیر قرار می دهد. خاراندن جای کهیر، نوشیدن نوشیدنی های الکلی، ورزش سنگین و استرس و فشارهای عاطفی ممکن است خارش کهیرها را بدتر و آزاردهنده کند و علائم آن ممکن است از چند دقیقه تا ماه ها یا حتی سال ها ادامه داشته باشد. در بیشتر موارد کهیر به طور ناگهانی ظاهر می گردد و در عرض چند ساعت هم ناپدید می گردد. کهیر می تواند در هر ناحیه ای از بدن ظاهر گردد. ممکن است تغییر شکل دهد، حرکت کند، ناپدید گردد و یا در طی مدت زمان کوتاهی دوباره از نو ظاهر شوند.

در حالی که کهیرها شبیه نیش حشرات به چشم می آیند، از چندین جهت اساسی با نیش متفاوت هستند:

مکان و توزیع: نیش حشرات معمولاً در نقاط محدودی از بدن اتفاق می افتد و ممکن است به صورت گروه های کوچک از برآمدگی ها یا قرمزی ها ظاهر گردد. در مقابل، واکنش های حساسیتی ممکن است در سطح بزرگتری از پوست پخش شوند.

شکل و میزان: نیش حشرات معمولاً به صورت برآمدگی های کوچک، گرد و قرمز روی پوست ظاهر می گردد. واکنش های حساسیتی ممکن است به شکل ها و میزان های متنوعی داشته باشند.

علائم همراه: نیش حشرات معمولاً با درد، خارش یا سوزش همراه است. واکنش های حساسیتی نیز ممکن است خارش داشته باشند، اما درد و سوزش کمتری نسبت به نیش حشرات دارند.

پیشینه: اگر شما قبلاً به حشرات خاصی حساسیت داشته اید یا در معرض موادی بوده اید که ممکن است حساسیت ایجاد نمایند، این می تواند یاری کند تا معین کنید که آیا با یک نیش حشره یا یک واکنش آلرژیک روبرو هستید.

با این حال، برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، باید به یک پزشک مراجعه گردد. پزشک می تواند با آنالیز دقیق علائم و پیشینه شخص، تشخیص صحیح را ارائه دهد، داروهای مناسب تجویز کند و هدایت های لازم را برای درمان و پیشگیری های بعدی ارائه کند.

انواع کهیر

به طورکلی کهیر 2 نوع کهیر وجود دارد؛ کوتاه مدت (حاد) و کهیر طولانی مدت (مزمن) که هیچ کدام به طور معمول از عوامل تهدید نماینده زندگی آدمی نیستند؛ البته به خاطر داشته باشید که هرگونه تورم و احساس گرفتگی در گلو یا هر علامت دیگری که ناشی از بروز کهیر در دستگاه تنفش و مسیر اکسیژن باشد و تنفس را محدود کند، احتیاج به مراقبت های فوری پزشکی دارد.

کهیر یک واکنش سیستم دفاعی بدن به محرک ها است ولی معمولاً به وسیله عواملی غیر از عفونت ایجاد می گردد، اگرچه ممکن هم است ناشی از انتقال یک ویروس به بدن شخص باشد. ممکن است از یک آلرژن یا نوعی آلرژی باشد که شما دارید. ممکن است از تغییرات هورمونی باشد. و حتی ممکن است در بعضی شرایط احساسی باشد.

محققان بسیاری از عواملی را که می توانند باعث ایجاد کهیر شوند البته نه همۀ آنها را شناسایی نموده اند. این عوامل شامل غذا، محرک های فیزیکی و محیطی و سایر موادی خوراکی مانند داروها است که مصرف می کنید.. بعضی افراد تنها با دست زدن به بعضی اقلام دچار کهیر می شوند. خوب است بدانید که بعضی از بیماری ها نیز باعث بروز کهیر می شوند.

شایع ترین علل بروز کهیر

  • بیماری های مزمن، مانند بیماری های تیروئید یا لوپوس / انتقال خون
  • داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها (به ویژه پنی سیلین) و آسپرین و ایبوپروفن
  • نیش حشرات/ شوره حیوانات خانگی، موی حیوانات خانگی / گرده گل ها / گرد و غبار / جنس لاتکس
  • انواع غذا (مانند بادام زمینی، تخم مرغ، آجیل، فلفل، بادمجان و صدف) / نوشابه / چیپس / انواع سس های آماده
  • مواد نگهدارنده، رنگ های خوراکی و افزودنی های مجاز خوراکی / غذاهای نیمه آماده و کنسروی / سوسیس و کالباس
  • محرک های فیزیکی مانند فشار، سرما، گرما، ورزش یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید / استرس و فشار عصبی
  • عفونت های باکتریایی، از جمله عفونت های دستگاه ادراری و گلودرد استرپتوکوکی / عفونت های ویروسی، از جمله سرماخوردگی و هپاتیت
  • بعضی میوه ها مانند کیوی و خربزه / برگ بعضی از درختان مانند برگ درخت انجیر و یا انواعی از چمن، گزنه، پیچک سمی آمریکایی و بلوط سمی
  • اگر بتوان علت کهیر را شناسایی کرد، اغلب برترین درمان به توصیه متخصصان و پزشکان اجتناب از محرک، خودداری از قرار گرفتن در معرض محرک و یا از بین بردن آن است.

علائم کهیر در بچه ها

غذاها و بروز کهیر

از میل کردن غذاهایی که معین شده است علائم کهیر را در شما ایجاد می نمایند، خودداری کنید.

صابون های شیمیایی

استفاده از صابون و شامپو بدن های تند و شیمیایی در حمام را تا حد ممکن پایین بیاورید، این بدن شوی ها محرک های قوی ای برای سیستم ایمنی بدن هستند.

انواع عطر و اسانس

استفاده از عطرها، اسپری های خوشبو نماینده، بادی اسپلش ها،کرم ها، نرم نماینده ها و لوسیون های بدن معطر را تا جایی که در توان شما هست، تا رفع شدن کهیرها و علائم آن، محدود کنید.

مالش و خاراندن

از مالش یا خاراندن سطح پوستی که دچار کهیر شده خودداری کنید. (حمام های مکرر با آب رو به سرد برای کاهش احتیاج به خاراندن و احساس خارش، مفید است؛ زیرا خارش می تواند باعث بدتر شدن کهیرهای روی سطح پوست شما گردد. البته خوب است بدانید مالش یا خاراندن شایع ترین علت بروز کهیر فیزیکی است. علائم در عرض چند دقیقه در محلی که مالش یا خراشیده شده ظاهر می گردد و معمولا کمتر از یک ساعت زمان می برد تا از بین برود.

فشار ثابت روی پوست

وقتی فشار یا انقباض طولانی مدت روی سطح پوستتان داشته باشید، پس از 6 تا 8 ساعت می تواند سبب تورم، قرمزی رنگ سطح پوست و بروز کهیر گردد. بنابراین برای جلوگیری از این عارضه، از پوشیدن لباس های تنگ برای مدت طولانی جدا خودداری کنید. کهیرهای فشاری (امثال رنگ پوست قرمز یا برآمدگی های ناراحت نماینده و آزاردهنده ای که در جای کش محکم لباس ها، جوراب یا کمربند ایجاد می شوند و خارش شدیدی به همراه دارند) را می توان با پوشیدن لباس های گشاد تسکین داد.

سرما و بروز کهیر

اگر هنگام قرار گرفتن در معرض سرما دچار کهیر شدید، از ادامۀ قرار گرفتن در معرض هوای سرد خودداری کنید و در هوای سرد از پوششی در اطراف بینی و دهان خود بهره ببرید. اگر مجبورید بیرون در سرما باشید، لباس گرم بپوشید.

نور خورشید و کهیر

لباس محافظ بپوشید. ضد آفتاب بزنید. کهیر کولینرژیک به علت افزایش دمای بدن به علت تعریق، ورزش، دوش آب گرم و یا اضطراب زیاد است.

عوارض داروها

اگر مشکوک هستید که داروی خاصی باعث کهیر شما شده است، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید و از ایشان کسب تکلیف کنید. اگر بدن حساس و سابقه بروز واکنش آلرژیک به داروها و بروز کهیر را دارید، همواره قبل از آغاز استفاده از داروهای نو، بروشور راهنمای آن دارو را مطالعه کنید.

واسکولیت

التهاب رگ های خونی یا واسکولیت نیز می تواند باعث کهیر گردد. این نوع کهیرها بیشتر دردناک هستند تا خارش داشته باشند، ممکن است کبودی روی پوست فرد باقی بگذارند و اغلب بیش از یک روز به درازا می کشند.

کهیر مزمن

بعضی از انواع کهیر بیش از شش هفته طول می کشد و می تواند ماه ها یا سال ها طول بکشد. این شرایط به عنوان کهیر مزمن شناخته می گردد. کهیر مزمن باید به وسیله یک متخصص آلرژی ارزیابی گردد، که در خصوص سابقه پزشکی شما و خانواده شما، مواد و محیطی که در خانه و محل کار در معرض آنها قرار دارید، قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی یا سایر حیوانات، گیاهان و داروهایی که اخیرا مصرف نموده اید، سوال خواهد نمود. اگر یک دفترچه خاطرات غذایی روزانه داشته باشید، برای یاری به روند تشخیص علل و تسریع فرآیند درمان بهتر است آن را به متخصص آلرژی خود نشان دهید. متخصص آلرژی شما ممکن است بخواهد آزمایش های آلرژی پوستی، آزمایش خون و آزمایش ادرار را برای شناسایی علت بروز کهیر شما انجام دهد. اگر حتی پس از گرفتن توضیح حال و آزمایش دقیق، علت قابل شناسایی نباشد، این بیماری کهیر ایدیوپاتیک مزمن نامیده می گردد Idiopathic به معنی ناشناخته است. حدود نیمی از موارد مبتلا به کهیر با بعضی از یافته های مربوط به سیستم ایمنی بدن انسان مرتبط هستند. کهیر مزمن ممکن است با بیماری تیروئید، مسائل هورمونی یا علت های ناشناخته مرتبط باشد. این شرایط سخت معمولاً با گذشت زمان از بین می رود.

آیا استرس باعث بروز کهیر می گردد؟

طبق تحقیقات مشاهده شده است که بعضی از بیماران مبتلا به کهیر مزمن خودبه خود یا ایدیوپاتیک، سابقه شخصی زندگی استرس زای قابل توجهی قبل از آغاز ابتلا به کهیر داشته اند، و بعلاوه شیوع هرگونه آسیب شناسی روانی در این بیماران به طور معنی داری بیشتر از افراد سالم است. تحقیقات تایید نموده اند که پوست هم یک درک نمایندۀ فوری استرس و هم هدف پاسخ های بدن به استرس است. این فعل و انفعالات پیچیده بین استرس، پوست و سیستم عصبی شما ممکن است به آغاز کهیر مزمن یاری کند.

22 نشانه استرس در جسم و فکر

عوامل تشدید نماینده

آسپرین رایج ترین دارو برای تشدید علائم کهیر است. آسپرین و سایر NSAID ها می توانند کهیر را در 20 تا 30 درصد بیماران در طول فاز فعال بدتر نمایند.

گرمای بیش از حد و فشارهای موضعی باعث تشدید کهیر می شوند و اغلب بین کهیر فیزیکی و مزمن همپوشانی ایجاد می نمایند.

الکل با مکانیسم اتساع عروقی که دارد، می تواند کهیر را بدتر کند.

اقدامات درمانی

آنتی هیستامین ها خط اول درمان برای همه بیماران مبتلا به کهیرهای مزمن و فیزیکی هستند. آنتی هیستامین های کلاسیک H1 با آرام بخش به عنوان یک عارضه جانبی شامل کلرفنیرامین، هیدروکسی زین و دیفن هیدرامین از این دسته هستند. آنتی هیستامین های نسل دوم H1 غیر آرام بخش شامل لوراتادین، ستیریزین، ترفنادین و میزولاستین هستند. مشتقات آنتی هیستامین نسل دوم H1 شامل دسلوراتادین، لووستیریزین و فکسوفنادین است. آنتی هیستامین های H2 شامل سایمتیدین، رانیتیدین، فاموتیدین و نیزاتادین نیز هستند. درمان به طور کلی با آنتی هیستامین های غیر آرام بخش در طول روز و آنتی هیستامین های آرام بخش در شب آغاز می گردد. لوسیون های موضعی به شکل لوسیون کالامین، منتول با کرم آبی و لوسیون کروتامیتون از تسکین دهنده های مفید در درمان کهیر هستند.

خلاصه اینکه زندگی برای مبارزه با کهیر با گستره ای وسیع از علت ها، بسیارکوتاه است. برای رسیدن به پاسخ با یک متخصص آلرژی مشورت کنید.

منبع: acaai.org و pubmed.ncbi و ncbi

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 بهمن 1402 بروزرسانی: 3 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14452

به "کهیر و همه عوامل بروز آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهیر و همه عوامل بروز آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید