کشورهای همسایه مقصد میکروارگانیسم های ساخت ایران ، میکروب های مفید درآمد شدند

به گزارش کنفرانس هکا، یک شرکت دانش بنیان که اولین و تنها تولیدکننده مکمل های غذایی تولید شده از میکروارگانیسم های مفید است، پیروز شد برای اولین بار این محصولات را به چند کشور صادر کند.

کشورهای همسایه مقصد میکروارگانیسم های ساخت ایران ، میکروب های مفید درآمد شدند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تمام میکروارگانیسم ها مضر و بیماری زا نیستند و انواع مفیدی نیز در میان آن ها وجود دارد که به پروبیوتیک ها معروف هستند. پروبیوتیک ها، میکروب های زنده ای هستند که می توانند به شکل های مختلفی مانند غذاها، دارو ها و مکمل های رژیمی در آیند. این باکتری ها و میکروب های مفید می توانند علاوه بر کمک به گوارش، به عنوان دارو برای درمان انوع بیماری ها کاربرد داشته باشند.

اداره غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) پروبیوتیک را اینگونه تعریف می کند: پروبیوتیک ها میکرو ارگانیسم های زنده ای هستند که مصرف کافی آن ها سبب نمایان شدن اثرات سلامت بخش در بدن میزبان می شود.

بر این اساس، باکتری های پروبیوتیک موجود در محصولات خوراکی، نه تنها باید دارای مشخصه های عملکردی و سودمند برای سلامتی انسان باشند بلکه از قابلیت ماندگاری در دستگاه گوارش هم برخوردار باشند. مکمل های پروبیوتیکی انسانی در اشکال مختلف و برای کاربرد ها و سنین مختلف از جمله به شکل سوسپانسیون، قطره و ساشه برای نوزادان و بچه ها و کپسول برای بزرگسالان تولید می شوند.

محصول نهایی پروبیوتیک های دامی نیز به شکل پودر، قرص، گرانول و یا خمیر عرضه می شود. فرایند استخراج و عمل آوری این میکروب های مفید از منابعی مانند میوه و لبنیات، برای اولین بار توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی بومی سازی شد، این تولید داخلی سازی فناوری در سال جاری به صادرات این محصولات منتهی شده است.

40 درصد ارزانتر از محصولات وارداتی

مریم تاج آبادی ابراهیمی مدیر عامل شرکت تک ژن زیست، در این رابطه می گوید: شرکت ما اولین واحد صنعتی تولید کننده پروبیوتیک در کشور است که با هدف تولید میکروارگانیسم های کاربردی در صنایع غذایی و فرآورده های بیولوژیک تاسیس شد. این شرکت با ظرفیت سالیانه بالغ بر 7000 تن، انواع محصولات مانند استارتر های لبنی، پروبیوتیک های انسانی (غذایی و مکمل های دارویی)، انواع پروبیوتیک های دام، طیور و آبزیان، فرآورده های بیولوژیک و سایر محصولات میکروبی را تولید و به بازار عرضه می کند. مکمل های تولید شده از میکروارگانیسم های تولید شده در شرکت کاربرد های متعددی، از جمله درمان مسائل گوارشی و کمک به تعدیل سیستم ایمنی بدن دارند.

وی گفت: ما اولین تولید کننده پروبیوتیک های حوزه دام، طیور و آبزیان با مجوز سازمان دامپزشکی در منطقه هستیم. بسکمک از این محصولات در حال حاضر به عراق و دیگر کشور های منطقه صادر می شود. همچنین پیروز شدیم برای اولین بار جهت جلوگیری از بیماری آبزیان، از این میکروارگانیسم ها واکسن تولید کنیم. علاوه بر این توانستیم تنها تولید کننده بایودیابت در کشور باشیم که به عنوان مکمل در درمان بیماران دیابتی موثر است. تقریباً تمام محصولات ما 30 تا 40 درصد ارزان تر از محصولات وارداتی عرضه می شود و در کشور، تنها رقیب ما واردکننده ها هستند.

تاج آبادی اضافه نمود: در عرصه مکمل های پروبیوتیک دام و طیور و آبزیان قریب 70 درصد بازار را در اختیار داریم و 30 درصد بقیه در اختیار واردکنندگان قرار گرفته است. برای اولین بار پیروز شدیم که محصولاتمان را به کشور های مختلفی مانند عراق، آذربایجان و لبنان صادر کنیم. در آینده نیز قصد داریم تا شعاع صادراتی خود را توسعه بخشیم و کشور های بیشتری را به مقاصد صادراتی شرکت اضافه کنیم.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان بیان نمود: برای اینکه همواره پویایی در تولید را حفظ کنیم و ابتکار عمل را در دست داشته باشیم، شتاب دهنده لاکتوویژن را تاسیس کرده ایم و در آن از صاحبان فکر و ایده، متخصصین و مهندسان جوان زیست فناوری دعوت کرده ایم تا افکار و طرح های خود را با شرکت ما در میان بگذارند و در صورت وجود بستر مناسب این افکار و ایده ها را تجاری سازی خواهیم کرد.

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6171

به "کشورهای همسایه مقصد میکروارگانیسم های ساخت ایران ، میکروب های مفید درآمد شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای همسایه مقصد میکروارگانیسم های ساخت ایران ، میکروب های مفید درآمد شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید