کسب وکار زیـرپله ای

به گزارش کنفرانس هکا، سمیرا باباجانپور ـ خبرنگار: مجتمع ها، برج ها و شهرک های مسکونی همواره با یک دغدغه بزرگ به نام شارژ و هزینه های عمومی روبه رو هستند و این هزینه ها گاهی بیشتر از شارژهای دریافتی ماهانه است.

کسب وکار زیـرپله ای

تأمین بودجه لازم برای مدیریت شهرک ها و مجتمع های بزرگ مسکونی از یک سو و کوشش برای دریافت حداقل شارژ ماهانه از سوی دیگر موجب شده است تا هیئت مدیره، روش های مختلفی را برای تأمین هزینه امتحان کند. استفاده از بخش مشاع بسیاری از بلوک های شهرک اکباتان و اجاره دادن آن به مشاغل گوناگون از این نمونه است. تصمیمی که براساس اساسنامه بلوک ها گرفته می گردد و مخالفانی را نیز با خود همراه می نماید. مخالفانی که جوابی برای این سؤال خود که براساس چه قانونی و ضوابط حقوقی فضای مشاع بلوک ها اجاره داده می گردد؟ و تا چه اندازه فعالیت هیئت مدیره در این خصوص برای ساکنان شفاف سازی شده است؟ دریافت ننموده اند.

33 بلوک شهرک اکباتان علاوه بر معماری خاص و منحصربه فرد خود، از نظر استحکام و استانداردهای ساختمان سازی زبانزد است، این بلوک ها دارای یک فضای مشاع وسیع که شیوه استفاده از آن موافقان و مخالفانی دارد. اگر گذرتان به این شهرک مسکونی افتاده باشد بازارچه های کوچک محلی و مغازه ها و باشگاه های ورزشی بلوک ها را دیده اید. این کسب و کار محلی بیشتر در بخش مشاع ساختمان ها راه اندازی شده اند و براساس اساسنامه، هر بلوک درآمد حاصل از اجاره آنها برای پرداخت هزینه های جاری صرف می گردد. با این حال همه اهالی موافق این کار نیستند و دلایلی برای خود مطرح می نمایند. حمیدرضا صالحی عضو جدید هیئت مدیره بلوک 19 در این باره می گوید: براساس قانون تملک آپارتمان ها و قوانین کشوری، کسی اجازه تخلف ندارد اگرچه آن، منفعت افرادی را هم تأمین کند. در شهرک اکباتان مانند بسیاری از شهرک ها و مجتمع های بزرگ مسکونی بخش های مشاع و عمومی وجود دارد. اگر از راه پله ها، پارکینگ و بخش های تأسیساتی شهرک بگذری م فضایی در زیرپیلوت ساختمان ها وجود دارد که جزء مشاعات محسوب می گردد. برخی از هیئت مدیره بلوک ها تخلف می نمایند و این فضا را اجاره می دهند. این فضا اگرچه بخش مشاع ساختمان است اما اگر قرار باشد کاربری تجاری پیدا کند، باید براساس قوانین و مقررات باشد. بسیاری از شرکت هایی که این فضاها را اجاره می نمایند شرکت هایی با مسئولیت محدود هستند. در نتیجه متعهد به همه حوادث و مسئولیت ها نیستند. بسیاری از آنها هیچ تابلویی هم ندارند. بی تردید ما به عنوان کارفرما و یا موجر، در آینده باید جوابگو باشیم.

 • هیئت مدیره شفاف سازی کند

  صالحی بر این باور است که این تغییر کاربری در طولانی مدت برای سازه های ساختمان نیز خطرساز خواهد بود. او می گوید: این فضای پیلوت ها در گذشته محل عبور باد بوده است. باد انرژی زیادی دارد و محصور کردن این فضا موجب شده است تا باد به راحتی جریان پیدا نکند و از نظر سازه ای خطرساز خواهـد بود. تخریب هایی که به چشم دیده نمی گردد و چند سال دیگر اثراتش معین می گردد. این دلایل موجب شد تا موضوع را پیگیری کنیم و شهرداری حکم تخریب این واحدهای زیرپیلوتی را که کاربری تجاری پیدا نموده اند به کمیسیون ماده 100 ارجاع داده است تا وضعیت معین گردد. صالحی که 30 سال است در شهرک اکباتان زندگی می نماید در کنار همه انتقادهایی که مطرح می نماید موضوع شفاف سازی به وسیله هیئت مدیره را مهم می داند و می گوید: متأسفانه هیئت مدیره ها خیلی در این زمینه شفاف سازی نمی نمایند. اگر قرار است منفعت عمومی مطرح باشد باید در یک جلسه، برای همه ساکنان شرح داده گردد. به حتم بسیاری از سوء تفاهم ها رفع می گردد.

 • براساس اساسنامه عمل می کنیم

  ربابه طایفه تبریزی عضو شورایاری شهرک اکباتان اجاره فضای زیرپیلوتی بلوک های شهرک را براساس اساسنامه قانونی می داند و می گوید: مساحت این زیرپیلوتی ها متغیر است و هیئت مدیره هر بلوک براساس احتیاج و قابلیت های لازم از این فضا استفاده می نماید. اینکه باید با فضای عمومی این زیرپیلوتی ها چه کنیم در اساسنامه ساختمان آمده است و هیئت مدیره اختیار لازم را برای استفاده از آن دارد. هر 33 بلوک شهرک، اساسنامه معینی دارند. این اساسنامه که زیر نظر هیئت مدیره منتخب اهالی تنظیم می گردد، همه موارد را در نظر می گیرد. در اساسنامه موضوع اجاره بخش مشاع زیرپیلوتی های اکباتان برای یاری به هزینه شارژ بلوک ها درج شده است. ما تغییری در سازه نداده ایم. همان اتاق های موجود را اجاره می دهیم. برای مثال در بلوک ما این فضا به یک باشگاه زنانه اجاره داده شده است که خانم ها از آن استقبال نموده اند. دفاتر بیمه، خیاطی، آرایشگاه و بیشتر فعالیت های خدماتی بی دردسر، گزینه نخست برای اجاره دادن این فضاها هستند. از طرفی اولویت با اهالی شهرک است. یعنی به غریبه ها اجاره نمی دهیم. کوشش می کنیم موضوع کسب و کار محلی را برای اهالی خودمان تسهیل کنیم. از این رو قیمت اجاره ها هم کم است. عضو شورایاری شهرک اکباتان می گوید: هر 6ماه، جلسه هیئت مدیره برگزار می گردد تا گزارش عملکرد ارائه گردد. افرادی که مخالف هستند حق اظهارنظر دارند و نظراتشان آنالیز می گردد. برای مثال در بلوک ما خانم ها مخالف بودند تا این فضا را به باشگاه ورزشی مردانه اجاره بدهیم، در نتیجه موضوع را در اساسنامه درج کردیم.

 • هزینه های شهرک بالاست

  ساخت سالن اجتماعات برای دورهمی های گروهی اهالی شهرک و راه اندازی کتابخانه عمومی در فضای زیرپیلوتی ها بسیار مورد استقبال اهالی قرار گرفته است.

  حسین کرد رئیس هیئت مدیره مرکزی شهرک اکباتان با بیان این مطلب می گوید: همه فضای عمومی و مشاع بلوک های شهرک این قابلیت را ندارند. اما برخی از بلوک ها به ویژه بلوک هایی که به بازارچه و مغازه ها دسترسی کمتری دارند، کوشش نموده اند تا با اجاره دادن فضای زیرپیلوتی ساختمان احتیاجهایشان را رفع نمایند. راه اندازی یک سوپرمارکت محلی بی شک برای اهالی منفعت دارد. اما این نکته که این فضاها به عنوان فضای کسب و کار مطرح گردد باید به شکل قانونی مورد ارزیابی قرار بگیرد. الان از نظر شهرداری این کار غیرقانونی است و پرونده بسیاری از این مغازه هایی که در زیرپیلوت ها راه اندازی شده است، به کمیسیون ماده 100 ارجاع داده شده تا وضعیت آنالیز گردد. اما بیشتر اهالی از استفاده بهینه از این اتاقک ها و فضای مشاع راضی هستند چون در پرداخت هزینه های شارژ ماهانه بسیار یاری حال است. هزینه های نگهداری از شهرک زیاد است. به عنوان مثال اگر در گذشته هزینه تعویض یک قطعه تأسیساتی 7 میلیون تومان بود، اکنون زیر 100 میلیون تومان نیست. در نتیجه باید راهی برای درآمدزایی شهرک پیدا کنیم تا به ساکنان فشار اقتصادی اضافه نگردد.

 • استفاده فرهنگی از فضای عمومی

  از نظر رئیس هیئت مدیره مرکزی شهرک اکباتان راه اندازی کتابخانه در این فضاها بهترین الگوی استفاده از این فضاهای مشاع بوده است. اهالی خودشان کتابخانه را راه اندازی نموده اند و خدمات فرهنگی رایگان ارائه می دهند. حسین کرد می گوید: بسیاری از این فضاها پیش از اینکه به کتابخانه یا باشگاه ورزشی و مغازه تبدیل گردد، یک فضای دنج برای رفت و آمد افراد معتاد و بزهکار شده بود. اگر کسی مخالف استفاد بهینه از این فضا است باید دلایل موجهی ارائه کند چون هیئت مدیره براساس منفعت عمومی و رضایت اهالی تصمیم می گیرد و تا به امروز خوشبختانه مسئله ای نداشته ایم.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5478

به "کسب وکار زیـرپله ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسب وکار زیـرپله ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید