خانه عجیب 33 متری که جایزه معماری را دریافت کرد!، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، سی و سه متر مربع زمین برای ساخت خانه، به قدر کافی بزرگ به نظر نمی رسد. اما معمار و مربی، چوُی مین ووک یک ساختمان مسکونی پنج طبقه برای خودش و همسرش در زمین کوچکی در قلب سئول طراحی نموده است. این زوج ماه مارس سال گذشته در این خانه ساکن شدند.

خانه عجیب 33 متری که جایزه معماری را دریافت کرد!، عکس

به گزارش فرارو، خانه آن ها سال جاری برنده جایزه برترین معماری اعطا شده از سوی دولت کلان شهر سئول شد.

این خانه کوچک بلند بالای تپه ای کنار دیوار قدیمی سئول نزدیک دانگدامون است. یک طرف ساختمان رو به دیوار است و پنجره های شیشه ای عریض نمای پانورامایی از دیوار و پارک مجاور دارند.

چوی در خصوص انگیزه ساخت این خانه گفته است: فکر می کنم همه چیز دست به دست هم داد. ما قصد ازدواج داشتیم و به جایی برای زندگی احتیاج داشتیم. من علاقه دیرینه ای به ساخت خانه های کوچک داشتم و به فکر افتادم چنین خانه ای را برای خودمان بسازم.

ما دوست خوبی داریم که پس از خرید آپارتمان با وام بزرگ مسکن، فشار مالی زیادی را متحمل شد. ما به این نتیجه رسیدیم زندگی با این فشار مالی لذت بخش نیست. ما اطمینان نداشتیم بتوانیم با گرفتن چنین وامی، زندگی خوبی داشته باشیم. بنابراین، تصمیم گرفتیم راهکار خودمان را پیدا کنیم.

آن ها تصمیم گرفتند در پی یک قطعه زمین در حد بودجه ای که دارند، بگردند. آن ها در انتخاب زمین یک خواسته مهم داشتند: محله دارای فضای سبز باشد. مکان فعلی با خواسته آن ها مطابقت داشت.

این زوج ابتدا می خواستند فضایی روی پشت بام داشته باشند تا از آفتاب لذت ببرند، اما این امکان وجود نداشت، چون ساخت و ساز نزدیک مکان های تاریخی (دیوار قدیمی سئول) از سوی دولت محدودیت هایی داشت. این زوج باید از مقررات دولت برای سفید بودن ساختار هم پیروی می کردند. ساخت و ساز ماه مارس 2018 شروع شد و پیشرفت کند بود.

از آنجا که پروژه خانه ما کوچک بود، شرکت ساخت و ساز زیاد به خانه ما اهمیت نمی داد. من مجبور بودن شوهرم را تحت فشار بگذارم تا با آن ها تماس بگیرد. یک سال طول کشید تا ساخت و ساز تمام گردد.

هر یک از پنج طبقه خانه برای هدف خاصی طراحی شده است: طبقه اول برای پارکینگ، طبقه دوم برای مطالعه، طبقه سوم برای آشپزی و غذاخوری، طبقه چهارم برای خواب و طبقه پنجم برای حمام کردن.

این ساختمان، آن ها را در محل مشهور کرد. یک ایستگاه تلویزیونی محلی، خانه آن ها را در یک برنامه نمایش داد و روزنامه نگاران روزنامه های محلی درباره این ساختمان مطلب نوشتند. یک رسانه خبری نیوزلندی هم مطلبی در خصوص ساختمان آن ها منتشر کرد.

چوی می گوید: همسایه ها می گویند به لطف ما، این منطقه جوان تر و پر جنب و جوش تر شده است. آن ها محله شان را از تلویزیون می بینند و افراد بیشتری از منطقه بازدید می نمایند. آن ها حضور ما در این محله را دوست دارند. چوی بازخوردهای مثبت زیادی هم در اینترنت دریافت نموده است: بسیاری از ما حمایت کردند. بعضی به خاطر این ابتکار ما را تشویق کردند و برای ما آرزوی موفقیت کردند.

با این حال، بعضی از این طرح انتقاد کردند و گفتند بالا رفتن از پله ها دردسر خواهد شد.

همسر چوی می گوید: ما از بازخوردهای منفی متعجب شدیم. از اینکه فهمیدیم بسیاری از مردم، خانه ما را بر اساس شرایط خودشان قضاوت می نمایند، ناراحت شدیم. این خانه راهکار بودجه کم ما بود، نه آن ها و فکر نمی کنم آن ها در موقعیت قضاوت کردن ما باشند.

با این حال، این خانه کوچک امید کسانی است که برای یافتن خانه در شهر پرجمعیت سئول کوشش می نمایند. چوی می گوید: فکر می کنم جایزه به خاطر ارائه راهکار به ما داده شد.

افزایش سرسام آور قیمت مسکن در سئول، داشتن خانه را برای بسیاری از مردم به یک آرزوی محال تبدیل نموده است. بر اساس گزارش های خبری اخیر، قیمت آپارتمان در سئول به طور میانه به 1 میلیارد وون (844800 دلار) رسیده است.

چوی می گوید: داشتن خانه شخصی به مبلغ 300 میلیون وون در سئول امکان پذیر نیست. چوی 100 میلیون وون برای خرید زمین و کمتر از 200 میلیون وون برای ساخت و ساز هزینه کرد.

این خانه کوچک بلند جایگزین آپارتمان های معمولی است که 90 درصد مسکن مرکز را تشکیل می دهند. طبق آمار سال 2019، از 2.95 میلیون مسکن ثبت شده، تنها 315566 خانه مستقل (ویلایی) بوده است.

چوی که اکنون در طراحی خانه های کوچک تخصص دارد، کسب و کار معماری خودش را اداره می نماید. او می گوید زمانی که خانه خودش را طراحی نموده، خانه های کوچک در سئول چندان رایج نبودند، اما این روزها بیشتر و بیشتر باب شدند. او در حال حاضر روی دو پروژه خانه کوچک کار می نماید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 بهمن 1402 بروزرسانی: 10 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14705

به "خانه عجیب 33 متری که جایزه معماری را دریافت کرد!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه عجیب 33 متری که جایزه معماری را دریافت کرد!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید