چند توصیه تغذیه ای برای ایام روزه داری

به گزارش کنفرانس هکا، دو وعده افطار و سحری به عنوان وعده های اصلی غذایی در ماه رمضان محسوب می شوند. افرادی که در طول روز فعالیت بدنی بیشتری دارند باید غذاهایی را در وعده سحری میل نمایند که انرژی و مواد مغذی مورد احتیاج آنها را تامین کند؛ چرا که مواد مغذی می توانند از کم شدن آب بدن، ضعف و خستگی جلوگیری نمایند.

چند توصیه تغذیه ای برای ایام روزه داری

مصرف غذاهای کم حجم و غنی از مواد مغذی که کم نمک، کم چرب و کم شیرین هستند، برای وعده سحری توصیه می گردد. به طور کلی، مصرف زیاد قند، نمک و چربی موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می گردد.

مصرف مناسب و به اندازه کافی سبزی خوردن و سالاد به همراه وعده سحری توصیه می گردد. سبزی ها دارای مواد مغذی و آب هستند؛ این مواد غذایی نه تنها ویتامین ها و مواد معدنی مورد احتیاج بدن را تامین می نمایند بلکه مانع خشکی گلو و تشنگی می شوند.

مواد غذایی شیرین با تحریک انسولین و ورود سریع قند خون به داخل سلول ها سبب افت قند خون و گرسنگی زودرس در طول روز می شوند.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، مصرف سبزی هایی مانند کاهو، خیار و گوجه فرنگی که آب بیشتری دارند و در طول روز از تشنگی و کم آبی بدن جلوگیری می نمایند، توصیه می گردد.

نوشیدنی های گازدار، شربت ها، چای پررنگ و چای خیلی شیرین موجب تشنگی و خشکی دهان و گلو در طول روز می شوند و توصیه می گردد که این نوشیدنی ها در وعده سحری مصرف نگردد. چای پررنگ می تواند عاملی برای دفع آب بدن و در نتیجه کم آبی در طول روزه داری گردد.

غذاهای پرپروتئین مانند انواع کباب ها، جوجه کباب، ماهی و غذاهای پر روغن مثل کتلت و کوکو، سوسیس و کالباس، پیتزا، کله پاچه و بعلاوه غذاهای چرب و سرخ شده و پر ادویه موجب احساس تشنگی و خشکی دهان در طول روز می شوند و بهتر است در وعده سحر مصرف نشوند.

مصرف غذاهای ساده و سبک مثل انواع پلو و خورشت در حجم کم برای وعده سحری توصیه می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 26 اسفند 1402 بروزرسانی: 26 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16049

به "چند توصیه تغذیه ای برای ایام روزه داری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند توصیه تغذیه ای برای ایام روزه داری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید