چرا سفیر آمریکا در روسیه استعفاء کرد؟

به گزارش کنفرانس هکا، وزارت خارجه روسیه با تایید درخواست برکناری جان هانتسمن از سمت سفیری آمریکا در مسکو، یادآور شد که رقابت های سیاسی داخلی در ایالات متحده اجازه نمی دهد تا توان بالقوه واقعی روابط بین دو کشور تحقق یابد.

چرا سفیر آمریکا در روسیه استعفاء کرد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، امروز نوشت: دفتر مطبوعاتی سفارت آمریکا در مسکو برکناری جان هانتسمن سفیر این کشور در روسیه از سمت خویش را مورد تایید قرار داد. سخنگوی سفارت در جمع خبرنگاران گفت: من تایید می کنم که نامه استعفای آقای هانتسمن به واشنگتن ارسال شده است .

پیش از این روزنامه آمریکایی سالت لیک تریبون که در ایالت یوتا (زادگاه هانتسمن منتشر شده و به خانواده وی تعلق دارد) اعلام نموده بود که جان هانتسمن در تاریخ سوم اکتبر (12 مرداد ماه) نامه استعفای خود را برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا فرستاده است.

بر اساس این اطلاعات، هانتسمن در نامه خود یادآور شده بود که به رغم دوران سخت کنونی در روابط روسیه-آمریکا، ضروری است تا تبادل روابط بین مردم دو کشور گسترش یافته و از کانال های ارتباطی و مذاکرات با مسکو درباره مسائل مهمی که به منافع ملی آمریکا مربوط می گردد، حمایت گردد. وی معتقد است، از بین رفتن روابط، راهکار مشکل نیست و مردم دو کشور سزاوار توجه بیشتری هستند.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه ای با تایید این خبر که جان هانتسمن سفیر آمریکا در مسکو، استعفای خود از این سمت را اعلام نموده و در ماه اکتبر امسال (اواخر مهر ماه) به ایالات متحده بازخواهد گشت، یادآور شد که رقابت های سیاسی داخلی در ایالات متحده اجازه نمی دهد تا توان بالقوه روابط با روسیه تحقق یابد.

وزارت خارجه روسیه تاکید نموده است: این تصمیم گیری مربوط به دولت ایالات متحده می گردد و این طرف آمریکایی است که باید ارزیابی خود را از این مسئله اعلام کند. جان هانتسمن یک سیاستمدار حرفه ای است، ولی متاسفانه رقابت های سیاسی داخلی در آمریکا اجازه توسعه روابط بالقوه بین دو کشور را نمی دهد.

آلکسی پوشکوف رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) نیز در تفسیر تصمیم سفیر آمریکا برای برکناری از سمت خویش، یادآور شد: این اقدام هانتسمن کاملا منطقی است، به این دلیل که مقامات واشنگتن روابط با روسیه را کاملاً در دست گرفته اند و هانتسمن متوجه شده که در شرایط کنونی نمی تواند هیچ اقدامی برای بهبود روابط و خارج شدن از بن بست کنونی در روابط دو کشور انجام دهد.

لازم به یادآوری است که در تاریخ 3 آگوست (12 مرداد ماه) شبکه تلویزیونی سی.ان.ان به نقل از منبع خبری خود در کاخ سفید فاش نموده بود که مسئله انتصاب سفیر جدید ایالات متحده در مسکو، در جریان مذاکرات تلفنی 31 جولای (9 مرداد ماه) دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، مورد آنالیز قرار گرفته بود، برای اینکه ظاهراً هانتسمن میخواهد تا سرانجام سال 2019 از سمت خود کناره گیری کند.

جان هانتسمن حرفه دیپلماتیک خود را در سال های 1992 - 1993 از کار در سفارت آمریکا در سنگاپور شروع کرد. سپس برای دو دوره از سال 2005 الی 2009 فرماندار ایالت یوتا بود و سپس در دوره زمانی 2009 تا 2011 سفیر ایالات متحده در چین شد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4634

به "چرا سفیر آمریکا در روسیه استعفاء کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سفیر آمریکا در روسیه استعفاء کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید