ونزوئلا و صف کشی دوباره شرق و غرب، تشدید فشار برای تغییر نظام

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران، گروه بین الملل-عبدالحمید بیاتی: اعلام پیروزی نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در انتخابات یکشنبه با واکنش عمدتا منفی بین المللی روبرو شده و 14 کشور از جمله آرژانتین، برزیل و کانادا روز دوشنبه در اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات ونزوئلا سفرای خود را از کاراکاس فراخواندند. آمریکا هم تحریم های جدیدی بر این کشور اعمال کرد و ترامپ خواهان خاتمه سرکوب در ونزوئلا شد.

ونزوئلا و صف کشی دوباره شرق و غرب، تشدید فشار برای تغییر نظام

در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا، نیکلاس مادورو در رای گیری روز یکشنبه برای یک دوره شش ساله دیگر انتخاب شد و هنری فالکون، تنها نامزد جدی مخالفان که انتخابات را تحریم ننموده بود، نتیجه را نپذیرفت و وزیر خارجه آمریکا هم اعلام نمود که دولت ونزوئلا در سطح بین المللی منزوی تر خواهد شد، مگر آن که روند انتخابات آزاد، منصفانه و شفاف را احیا کند.

خصومت قبل از برگزاری انتخابات

در مورد دشمنی کشورهای غربی با دولت ونزوئلا می توان گفت که حتی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا، کانادا، اتحادیه اروپا، و بیش از 10 کشور آمریکای لاتین اعلام نموده بودند که نتیجه را نمی پذیرند و اکنون علاوه بر کشورهای یاد شده مکزیک، کلمبیا، شیلی، پاناما و پرو هم روابط با ونزوئلا را کاهش داده اند.

با این حال روسیه، چین، کوبا، بولیوی و السالوادور این پیروزی را به مادورو تبریک گفته اند.

در همین رابطه پکن از همه طرف ها خواسته به انتخاب مردم ونزوئلا احترام بگذارند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، هم ابراز امیدواری کرد که در حل مسائل اقتصادی و اجتماعی کشورش پیروز گردد.

الکسنادر یوشچنکو معاون دومای روسیه نیزاعلام نموده انتخابات ریاست جمهوری اخیر ونزوئلا نمایانگر پیروزی مردم ونزوئلا در برابر کوشش های آمریکا برای تغییر ساختار سیاسی این کشور آمریکای لاتین بود.

یوشچنکو در پیامی به مناسبت انتخابات ونزوئلا، اعلام نمود: مردم ونزوئلا بار دیگر در برابر سازمان سیا که در کشورشان فعالیت می نماید، پیروز شده اند. ونزوئلایی ها، به رغم همه تبلیغاتی که آمریکایی ها برای تغییر رژیم در ونزوئلا انجام می دهند، راهی را که هوگو چاوز شروع نموده است، حمایت می نمایند.

وی همچنین اظهار داشت نیکولاس مادورو در طول این مدت تحت فشار زیادی بوده است؛ کوشش های بسیاری برای سرنگونی دولت او انجام شد اما مردم ونزوئلا هر بار نشان دادند این قبیل اقدامات نمی تواند در برابر آن ها کارساز باشد.

واکنش لیما

گروه لیما متشکل از 14 کشور قاره آمریکا در بیانیه ای اعلام نمود که مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا را نمی پذیرد، نتیجه انتخابات را هم به رسمیت نمی شناسد و سطح روابط دیپلماتیک خود را نیز کاهش می دهد.

آرژانتین، برزیل، کانادا، کلمبیا، کاستاریکا، گواتمالا، هندوراس، مکزیک، پاناما، پاراگوئه، پرو، شیلی، گینه و سنت لوسیا اعضای گروه لیما هستند.

این گروه در بیانیه خود که روز دوشنبه 31 اردیبهشت منتشر شد، گفته که نگران وضعیت بحران انسانی در ونزوئلا و مهاجرت های گسترده است و وعده داده که با همکاری نهادهای اقتصادی بین المللی، به فساد اقتصادی دولت ونزوئلا انتها داده و جلوی وام به دولت را بگیرند.

واکنش آمریکا

در واکنش به نتیجه انتخابات ونزوئلا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دوشنبه یک رشته تحریم های جدید علیه ونزوئلا وضع کرد.

دستورالعمل ترامپ خرید و فروش هرگونه اوراق قرضه دولت ونزوئلا را برای شهروندان یا شرکت های آمریکایی ممنوع اعلام نموده است. همچنین حضور آنها در هرگونه مبادله اقتصادی مرتبط با فروش یا انتقال دارایی های دولت ونزوئلا غیرقانونی شده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه (21 مه) وعده اقدامات قاطع اقتصادی و دیپلماتیک علیه ونزوئلا را داد و مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، هم دوشنبه انتخابات ونزوئلا را ساختگی خواند و گفت واشنگتن در برابر تحولات جاری در ونزوئلا منفعل نخواهد ماند.

اما ژرژ آریازا وزیر خارجه ونزوئلا روز دوشنبه در اظهارات کوتاهی در کاخ ریاست جمهوری این کشور تاکید نمود: تحریم های جدید آمریکا که توانایی ونزوئلا در نقد کردن دارایی ها و بدهی هایش در آمریکا را محدود می نماید، تدابیری غیرقانونی است.

وی در ادامه اضافه نمود: این تحریم ها، اقداماتی جنون آمیز، بیرحمانه و در تناقض کامل با قوانین بین المللی است.

ونزوئلا پیش از این نیز با بحران اقتصادی و اجتماعی گسترده ای روبرو شده و کاراکاس این بحران را توطئه آمریکا و سایر قدرت های امپریالیستی دانسته است. دولت کاراکاس می گوید قصد آمریکا از طرح اتهامات بی اساس و اعمال تحریم های جدید علیه مقامات دولتی ونزوئلا، تخریب روند انتخاباتی این کشور است.

در فروردین ماه امسال واشنگتن در نشست کشورهای آمریکایی که در شهر لیما پایتخت پرو تشکیل شد، از رهبران منطقه آمریکای جنوبی خواسته بود تا قدم های محکم تری در راه منزوی کردن نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا بردارند.

در دهه گذشته روی کار آمدن حکومت های غرب ستیز در آمریکای لاتین موجب شده بود تا آمریکا حیات خلوت خود را از دست بدهد اما در سال های اخیر با تغییر رهبران در این کشورها و دسیسه های واشنگتن، اوضاع رفته رفته به نفع ایالات متحده در حال تغییر است و فشارهای آمریکا بر ونزوئلا و حمایت های واشنگتن از اعتراضات ضد دولتی در این کشور نیز با هدف همسو کردن کاراکاس با واشنگتن انجام می گردد.

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6832

به "ونزوئلا و صف کشی دوباره شرق و غرب، تشدید فشار برای تغییر نظام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ونزوئلا و صف کشی دوباره شرق و غرب، تشدید فشار برای تغییر نظام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید