چرا ربات های انسان نما را به رنگ سفید می سازند؟

به گزارش کنفرانس هکا، با پیشرفت فناوری و توسعه هرچه بیشتر ربات های مختلف که در حوزه های گوناگون و با اشکال متفاوت فعالیت می نمایند هنوز رنگ بخش عمده ای از ربات های ساخته شده سفید است. در این گزارش به آنالیز دلیل انتخاب این رنگ و پیامدهای آن می پردازیم.

چرا ربات های انسان نما را به رنگ سفید می سازند؟

به گزارش خبرنگاران ، ربات ها به چند علت اغلب سفید هستند. مورد اول این است که رنگ سفید می تواند به انعکاس گرما و خنک نگه داشتن اجزای داخلی ربات، به ویژه در محیط هایی با نور زیاد خورشید یاری کند و بنابراین از تجهیزات داخلی بدن ربات در برابر گرمای بیش از حد محافظت می گردد.

علاوه بر این، رنگ سفید یک رنگ خنثی است که به راحتی در محیط های مختلف قابل مشاهده و تشخیص است. این در حالی است که رنگ های دیگر برای ربات های امدادرسان مانند رنگ زرد که بیشتر مورد توجه قرار می گیرد نیز استفاده می گردد. بعلاوه رنگ سفید ظاهری تمیز و مدرن نیز به ربات می دهد.

به نقل از ایسنا، از مسائل مالی در ساخت و توسعه ربات نیز نباید غافل شد. رنگ سفید معمولا از سایر رنگ ها مقرون به صرفه تر است. بیشتر پلاستیک ها به طور طبیعی بی رنگ هستند و رنگ سفید بیشترین رنگ اعمال شده روی آنهاست.

شاید رنگ ربات ها چندان مهم به نظر نرسد اما با توسعه توسعه ربات های انسان نمایی که روز به روز بیشتر در زندگی ما ایفای نقش می نمایند و افزوده شدن هوش مصنوعی به چنین ربات هایی که تعامل آنها با انسان ها را به شدت بیشتر می نماید رنگ ربات ها اهمیت پیدا می نماید.

برای مقابله با این اثرات چه باید کرد؟ به گفته مهندسان طاهیرا رید(Tahira Reid) و جیمز گیبرت(James Gibert)، تمام تعاملات انسان و دستگاه ها باید با در نظر گرفتن تنوع طراحی گردد اما ربات هایی که رنگ سفید ندارند تقریبا نادر هستند.

راهکار این موضوع صرفا پوشاندن این ربات ها با پلاستیک قهوه ای یا سیاه نیست. مشکل عمیق تر از اینهاست. برای مثال ربات شخصیت سفارشی Bina48 که برای ساخت آن از سر و شانه های همسر یک میلیونر آفریقایی آمریکایی الگوبرداری شده است، قابل توجه به نظر می رسد اما گفتار و تعاملات آن محدود است و باید به تعامل و کاربرد این ربات ها نیز فکر کرد.

یکی از موضوعات ثابت این است که بدن افراد چقدر به وسیله ژست و بیان و بعلاوه صداگذاری با دیگران ارتباط برقرار می نماید و این که چگونه بین فرهنگ ها تفاوت وجود دارد. در این صورت، ساختن ظاهر ربات ها منعکس نماینده تنوع افرادی است که از حضور آنها سود می برند. برای مثال، دانشمندان علوم اجتماعی، طراحان و مهندسان، علاوه بر اینکه می توانند ربات ها را کمتر به رنگ سفید طراحی می نمایند می توانند با هم همکاری نمایند تا حساسیت بین فرهنگی بیشتری را در ژست ها و احساس ها ایجاد نمایند و اینگونه تعامل افراد احتیاجمند به ربات ها با این دستگاه های دوپا راحت تر خواهد شد.

چنین تلاشی نوید آن را می دهد که تعامل بشر و ربات ها کمتر از پیش غیرعادی باشد به ویژه برای افرادی که به یاری نسل تازه ربات های همراه اجتماعی احتیاج دارند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 فروردین 1403 بروزرسانی: 3 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16225

به "چرا ربات های انسان نما را به رنگ سفید می سازند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ربات های انسان نما را به رنگ سفید می سازند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید