چرا ایرانی ها به سمرقند سفر نمی نمایند؟

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران از احتمال لغو ویزای ازبکستان برای شهروندان ایرانی اطلاع داد. ویزای ایران از 15 بهمن ماه برای شهروندان ازبکستان یکطرفه لغو شده است.

چرا ایرانی ها به سمرقند سفر نمی نمایند؟

خبرنگاران: روشن گولیاموف (پهلوان) (Ravshan Gulyamov) ـ رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران ـ که از جمله شخصیت های با نفوذ ازبکستان به شمار می آید و معاون رییس فدراسیون کشتی در ازبکستان و سرمربی کشتی استان سمرقند است، با طرح این دغدغه که چرا ایرانی ها به سمرقند سفر نمی نمایند؛ شهری که حس و بوی ایران را دارد، در پی توسعه روابط تجاری، مالی و فرهنگی دو کشور است. او اعتقاد دارد با خواهرخوانده نامیدن شهرها دیگر نمی توان اهداف مالی و فرهنگی را دنبال کرد و یا سطح تجارت بین کشورها را افزایش داد.

گولیاموف که قهرمان کشتی است و در ازبکستان بیشتر با نام پهلوان شناخته می گردد، به انگیزه هفدهمین نمایشگاه گردشگری به تهران سفر نموده بود. او در گفت وگو با ایسنا، درباره اراده کشورش برای لغو ویزا با ایران، با توجه به اینکه از 15 بهمن ماه 1402 (چهارم فوریه 2024) ویزای ایران یکطرفه برای شهروندان ازبکستان لغو شده است، اظهار کرد: این اتفاق خواهد افتاد. حدود دو ماه پیش اعلام شد ویزای ازبکستان لغو می گردد و قرار است این طرح از سوی مجلس عالی ازبکستان آنالیز گردد.

او گفت: ما می خواهیم با ایران رفت وآمد فرهنگی و تجاری داشته باشیم. در گذشته هیچ قراردادی بین ایران و ازبکستان وجود نداشت، اما درحال حاضر حدود 36 قرداد بین دو کشور امضا شده است. با این شرایط فکر می کنم ازبکستان ویزا را برای ایرانی ها لغو خواهد نمود، اما ضروری است این طرح در مجلس عالی مصوب گردد. ویزای ازبکستان نه فقط برای ایران، احتمالا برای کشورهای بیشتری لغو گردد، چون ما می خواهیم سطح تجارتمان را با جهان توسعه دهیم، ضمن اینکه تجارت مالی و فرهنگی با ایران برای ازبکستان ارزش اضافه نموده دارد. انجمن دوستی ازبکستان و ایران هم در این مسیر دیدارهایی با بعضی مقامات ایران داشته است.

رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران درباره پایین بودن سطح رفت وآمد مردم دو کشور، اظهار کرد: قدیم سختی آمد و شد بین ایران و ازبکستان زیاد بود. یک پرواز وجود داشت که بلیت آن هم بسیار گران بود. درحال حاضر دو خط هوایی بین ایران و ازبکستان وجود دارد، ضمن اینکه کیش هم مایل است خط هوایی مستقیمی با ازبکستان داشته باشد. مذاکرات دیگری هم داشتیم که تعداد پروازها بین بخارا و مشهد افزایش یابد. از طرفی، رقابت بین ایران و مقصدهای دیگر برای اتصال به ازبکستان بیشتر شده است و این موضوع، انگیزه ایران را برای افزایش پروازها بیشتر خواهد نمود.

او اضافه نمود: درحال حاضر پرواز و سفر از ازبکستان به دبی و قطر به مراتب از ایران مقرون به صرفه تر تمام می گردد. یک سفر به ایران برای ازبکستانی ها بین 1200 تا 1400 دلار خرج برمی دارد، فقط هزینه پرواز رفت و برگشت ازبکستان ـ ایران حدود 450 دلار می گردد، درحالی که با 600 دلار می توانند از ازبکستان به دبی سفر نمایند و با 300 دلار می توانند یک هفته به قطر بروند. با این هزینه ها، قطعا انتخاب مردم ازبکستان سفر به دبی و قطر است.

رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران با اشاره به اصالت و ریشه مشترک هویت مردم ایران و ازبکستان، گفت: اگر ایرانی باشید حتما یک بار در زندگی خود باید سمرقند و بخارا ببینید و ما معتقدیم اگر یک بار این دو شهر را ببینید هر سال دوست دارید به آنها سفر کنید، به ویژ در نوروز سمرقند. مردم ازبکستان بسیار مهمان دوست هستند، غذاهای بسیار خوشمزه ای دارند. ازبکستان فقط آثار باستانی ندارد، طبیعت آن هم مجذوب کننده است.

او اضافه نمود: در این سفر با هلال احمر ایران مذاکراتی داشتم که حتی درمانگاهی را احداث کنیم تا گردشگری درمانی و سلامت در ازبکستان هم توسعه یابد.

پهلوان گفت: پزشکان و متخصصان ایرانی بسیار ماهر هستند، حتی از ترکیه بهترند، ولی مردم ازبکستان برای درمان بیشتر به هندوستان و ترکیه می روند، درحالی که هزینه های پزشکی در ایران بسیار مقرون به صرفه تر است، اما مردم ازبکستان از آن اطلاعی ندارند. در کل سمرقند فقط یک آژانس در زمینه گردشگری سلامت ایران کار می نماید، با این یک آژانس که نمی گردد درست به مردم درباره تخصص های درمانی و هزینه های آن در ایران آگاهی داد.

رئیس انجمن دوستی ازبکستان و ایران اضافه نمود: مردم ازبکستان، ایران را به درستی نمی شناسند، با اینکه ریشه های تاریخی و فرهنگی بسیار مشترکی دارند. آنها فکر می نمایند ایران یک کشور اسلامی است که فقط برای زیارت مشهد می توانند به آن سفر نمایند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1402 بروزرسانی: 28 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15172

به "چرا ایرانی ها به سمرقند سفر نمی نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ایرانی ها به سمرقند سفر نمی نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید