پرده 50 میلیارد دلاری برای به تاخیر انداختن فاجعه

به گزارش کنفرانس هکا، مهندسین برای آهسته ترکردن روند ذوب شدن یخچال های قطب جنوب قصد دارند استراتژی تازه موسوم به پرده های زیر آب را اجرا کنند.

پرده 50 میلیارد دلاری برای به تاخیر انداختن فاجعه

به گزارش خبرنگاران ، در این پروژه، جان مور، یخ شناس و محقق مهندسی زمین دانشگاه لاپلند، پرده های غول پیکری به طول نزدیک به 100 کیلومتر را در زیر آب نصب خواهد کرد تا از رسیدن آب گرم دریا به یخچال ها و ذوب شدن آن ها جلوگیری کند.

به نقل از دیجیاتو، همان طور که اینسایدر در گزارش خود توضیح می دهد، هزینه مورجهانز برای انجام این آزمایش 50 میلیارد دلار برآورد شده است. یکی از مهم ترین یخچال های در معرض فروپاشی، یخچال طبیعی Thwaites است که از آن به عنوان یخچال روز قیامت یاد می شود. با گرم شدن اقیانوس ها، جریان های گرم به طور فزاینده ای باعث فرسایش Thwaites شده و آن را به فروپاشی کامل نزدیک تر می کنند.

مور و همکارانش در تلاش هستند تا متوجه شوند که آیا استفاده از پرده های غول پیکر در بستر دریای آموندسن باعث می شود تا فرایند ذوب کاهش پیدا کند یا خیر.

از دید تئوری، این پرده ها باعث مسدودشدن جریان های گرمی می شود که به سمت Thwaits در حرکت هستند تا ذوب شدن آن را متوقف کنند و به قفسه یخی آن این فرصت را بدهند تا ساختار خود را دوباره حفظ کنند.

پیام های ذوب شدن یخچال ها

براساس هشدار دانشمندان، اگر سطح آب دریاهای سراسر جهان به اندازه 2 فوت (0.6 متر) افزایش پیدا کند، جوامع ساحلی تاثیرات فاجعه باری را تجربه خواهند کرد. شهرهایی مانند نیویورک، میامی و نیواورلئان با سیل ویرانگر روبرو خواهند شد و در سرتاسر جهان، خانه و معیشت حدود 97 میلیون نفر به خطر می افتد.

در حال حاضر Thwaites مانع رسیدن آب های گرم به سایر یخچال ها می شود. با این حال، سقوط آن می تواند سطح دریاها را به اندازه 3 متر دیگر افزایش دهد. دانشمندان همچنین هشدار داده اند که از سال 2000 تا به امروز، این یخچال بیش از 1000 میلیارد تن یخ از دست داده است. به همین دلیل مهندسین زمین در حال ابداع فناوری هایی مانند پرده های زیر آب هستند که می توانند ذوب یخ ها را آهسته کنند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 اسفند 1402 بروزرسانی: 19 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15808

به "پرده 50 میلیارد دلاری برای به تاخیر انداختن فاجعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرده 50 میلیارد دلاری برای به تاخیر انداختن فاجعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید