پاسخی برای انتشار آمارهای متناقض تئاتری

به گزارش کنفرانس هکا، در پی انتشار چند اینوفگرافی آماری در حوزه تئاتر که برخی اطلاعات متناقض و به نظر نادرست آن، در گزارشی رسانه ای شد، خانه تئاتر به بازخوردهای این آمارها پاسخ داده و تاکید نموده است: بودن آمار با درصدی خطا بهتر از نبودن آن است.

پاسخی برای انتشار آمارهای متناقض تئاتری

به گزارش خبرنگاران، مدتی قبل خانه تئاتر با همکاری روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی اقدام به انتشار آماری از وضعیت تئاتر کشور در سال 96، در بخش های مختلف مثل تعداد نمایش های اجرا شده، تعداد تماشاگران، میزان فروش بلیت، تعداد هنرمندان و ... کرد که برخی از این اطلاعات با ابهام روبرو بود.

براین اساس، خبرنگاران ضمن مصاحبه با چند تن از روسای انجمن های هنرهای نمایشی استان ها، با تاکید بر قابل توجه بودن این اقدام، برخی داده ها را دارای مشکل دانست چرا که با آمار و ارقام انجمن های نمایشی استان ها همخوانی نداشت و همین سبب ویرایش برخی از این آمارها شد.

با این حال روابط عمومی خانه تئاتر در اطلاعیه ای نسبت به این تفاوت و تناقض ها و نیز بازخورهایی که انتشار این گونه اعداد و ارقام داشته پاسخ داده است.

در این اطلاعیه آمده است:

با توجه به اظهار نظرها و بازخوردهای پس از انتشار اینفوگرافی های آمار تئاتر کشور که با همکاری خانه تئاتر و واحد روابط عمومی اداره کل مرکز هنرهای نمایشی تهیه شده بود توضیحات زیر جهت تنویر افکار مخاطبان ضروری به نظر می رسد:

خانه تئاتر بعد از استقرار شهرام گیل آبادی (مدیرعامل خانه تئاتر) و شروع برنامه ریزی برای تنظیم چشم انداز، اهداف و سیاست ها فقدان آمار در این عرصه را دریافت و عزم خود را برای تهیه آمار جزم کرد. بنابراین تصمیم بر این شد تا ابتدا از سازمان های ذی ربط استعلام شده و الباقی آمار به وسیله محاسبه و استنتاج به دست بیاید.

از این رو با واحد روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رایزنی شد تا اطلاعات موجود دریافت گردد. سپس با همکاری این واحد آمار تکمیلی که از واحدهای ذی صلاح آن اداره کل استخراج شده بود، دریافت و با بهره گیری از عقل جمعی و استنتاج، بسته های آماری مختلفی به وجود آمد و باعث شکل گیری اینفوگرافی های متعددی شد.

به عنوان مثال برای میانگین اجراها دو عدد 32.5 و 14.7 لحاظ شد تا دو اینفوگرافی متفاوت به دست بیاید چون روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی معتقد به میانگین 14.7 بود و کارشناسان به میانگین 32.5 باور داشتند. در خصوص درآمد حاصل از نمایش ها هم میانگین 15000 تومان برای هر بلیت لحاظ شد تا نتیجه های بعدی به صورت استنتاجی معین گردد.

بدیهی است که وجود خطا در این آمار و آمارهایی از این دست وجود دارد، اما ما معتقد بوده و هستیم که بودن آمار با درصدی خطا بهتر از نبودن آمار است. همین که این همکاری بین خانه تئاتر و اداره کل هنرهای نمایشی توجهات را به سمت آمار و نتایج مهمی که از پس آن به دست می آید، جلب کرد و باعث شد برخی از واحدهای دیگر اقدام به، به روز رسانی اطلاعات و ویرایش های جدید اینفوگرافی ها شدند، نشان می دهد حرکت درستی شکل گرفته است.

خانه تئاتر هم اکنون نیز برای دست یابی به اطلاعات و آمار دقیق 19 ساله خود پروژه های متعددی را تعریف نموده تا نسبت به انتشار آن به صورت اینفوگرافیک اقدام کند.

خانه تئاتر امید دارد با کمک و همکاری نهادها و سازمان های ذی ربط بتواند به اطلاعات دقیق تری برای رسیدن به آماری قابل استنادتر دست پیدا کند و در این میان دست کمک به سمت رسانه ها دراز می نماید تا با نشر آمار موجبات شفافیت اذهان اهالی تئاتر را فراهم نمایند.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 976

به "پاسخی برای انتشار آمارهای متناقض تئاتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخی برای انتشار آمارهای متناقض تئاتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید