همه که مارکز نمی خوانند

به گزارش کنفرانس هکا، اسدالله امرایی با بیان این که سلیقه ادبی مخاطبان به یک شکل نیست، می گوید: همه صد سال تنهایی مارکز و دن کیشوت نمی خوانند، یکی هم می خواهد پیش از آن که قهوه ات سرد گردد بخواند.

همه که مارکز نمی خوانند

این مترجم در گفت وگو با خبرنگاران درباره معیارهای انتخاب کتاب برای ترجمه که به نظر می رسد به سمت کتاب های پرفروش رفته است، اظهار کرد: واقعیت این است که مترجم کتابی را می خواند و به ناشر پیشنهاد می دهد و یا ناشر با کتابی روبرو می گردد و فکر می نماید می تواند به بازار ایران ارائه کند و به مترجم پیشنهاد می دهد. سلیقه ها هم ممکن است فرق کند، این که خط بگذاریم این آثار باید ترجمه شوند و این ها نشوند به نظرم محروم کردن بخشی از مخاطبان است زیرا همه صد سال تنهایی مارکز و دن کیشوت نمی خوانند، یکی هم می خواهد پیش از آن که قهوه ات سرد گردد بخواند.

امرایی با بیان این که باید برای همه سلیقه ها و انتخاب ها فضا باشد، گفت: بخشی از انتخاب بر مبنای آثار پرفروشی است که آن طرف مرزهای ایران است. آثار پرفروشی که به عنوان بست سلر یک هفته در فهرست هستند و بعد از فهرست بیرون می فرایند، چندان به حساب نمی آیند و مترجمان حاضر نیستند که سراغ آن بست سلرها بفرایند. بازار کتاب ایران بیشتر بخش فرهنگی را مجذوب نماینده می نماید و یک سری کتاب های عمومی و انگیزشی و تفریح هم هست.

این مترجم گفت: وجود کتاب های بازارپسند نه تنها ضرری ندارد بلکه بیشتر یاری می نماید تا بازار نشر سرپا بماند. هیچ ناشری بنگاه خیریه باز نکرده که کتاب چاپ کند و نفروشد. این کتاب ها فروش دارد و ضرری ندارد که به بازار بیاید. ضمن این که سلیقه ادبی و کتاب های فرهنگی باارزش ما هم جای خود را دارند.

او درباره رقابت ناشران و مترجمان برای عرضه سریع تر کتاب ها و تأثیری که این موضوع بر شرایط ادبیات می گذارد، اظهار کرد: کار شتاب زده قطعا باعث افت کیفیت می گردد، تردیدی در آن نیست اما این شتاب زدگی راهی دارد و آن راه پیوستن به قانون حق نشر است. اگر شما به قانون حق نشر بپیوندید، این عجله ها هم فایده ندارد. زیرا ناشر رایت کتاب را می خرد، رایت کتاب در اختیار یک نفر است و کس دیگری هم نمی تواند سراغ آن کتاب برود، در نتیجه مشکل از آن طریق حل می گردد. اگر بخواهید حق نشر را رعایت کنید، کتاب خیلی قبل تر از این که منتشر گردد، در اختیارتان گذاشته می گردد و می توانید کتاب را پیش از انتشار به زبان اصلی بگیرید و با خیال راحت ترجمه کنید.

امرایی در سرانجام گفت: کشور ما تابع حق نشر نیست که بحث جدایی است اما الان ناشرانی هستند که رایت کتاب ها را می خرند، شایسته است وقتی ناشری می رود و هزینه می نماید و رایت کتابی را می خرد، مترجمان و ناشران دیگر رعایت نمایند؛ البته هیچ الزامی ندارند اما از نظر اخلاقی می توانند حقوق هم صنف خود را رعایت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 خرداد 1401 بروزرسانی: 2 خرداد 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13863

به "همه که مارکز نمی خوانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه که مارکز نمی خوانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید