همه چیز درباره شارژ معکوس؛ از کاربرد تا گوشی هایی که از آن پشتیبانی می کنندفناوری شارژ معکوس

به گزارش کنفرانس هکا، شارژ معکوس یک فناوری مجذوب نماینده اما کمتر شناخته شده است که در بسیاری از گوشی های بالارده شاهد به کارگیری آن هستیم. اما بسیاری از افراد در جدول مشخصات فنی توجهی به آن نمی نمایند و ساده از کنارش می گذرند. بعضی ها که اصلا نمی دانند شارژ معکوس چیست و چه کاربردی دارد. در این مطلب می خواهیم به آنالیز همین مورد بپردازیم؛ اینکه فناوری شارژ معکوس یا همان Reverse Charging چیست، چه کاربردی دارد و اصلا چه گوشی هایی از آن پشتیبانی می نمایند؟

همه چیز درباره شارژ معکوس؛ از کاربرد تا گوشی هایی که از آن پشتیبانی می کنندفناوری شارژ معکوس

فناوری شارژ معکوس

تمام شدن شارژ گوشی یک اتفاق کاملا طبیعی است و با چند دقیقه زیر شارژر ماندن، مشکل حل می گردد. اما همواره همه چیز تا این میزان ساده پیش نمی رود. گاهی اوقات شما در یک شرایطی قرار دارید که دسترسی به پریز برق وجود ندارد، پاوربانک هم ندارید و یا شارژرش تمام شده؛ حالا شما مانده اید و گوشی ای که در حال خاموش شدن است. در این شرایط، فقط شارژ معکوس می تواند نجات تان دهد.

البته اگر گوشی شما از آن پشتیبانی کند و گوشی دیگری هم وجود داشته باشد که بتوانید از آن برای شارژ دستگاه خود بهره ببرید. این تعریف را می توان به سایر لوازم هم ربط داد؛ از جمله هدفون بی سیم، ساعت هوشمند و سایر لوازم دیگر با پشتیبانی از فناوری یادشده. بنابراین حالا می توانیم متوجه شویم این فناوری چه کاری انجام می دهد.

شارژ معکوس چیست؟

احتمالا از مثال بالا متوجه شده اید که این فناوری چیست و چطور می توان از آن استفاده کرد. اما خیلی ساده بخواهیم بگوییم، این فناوری دقیقا برعکس شارژ عادی است. شما چه تعریفی از شارژ عادی گوشی خود دارید؟ اینکه یک سر کابل شارژ را به پورت شارژر آن و سر دیگر را به آداپتور متصل می کنید. اگر هم شارژر بی سیم باشد، فقط کافی است گوشی را روی آن قرار دهید. به این اتفاق، دریافت شارژ یا به عبارتی، شارژ شدن می گویند. همه هم با این فرایند آشنایی داریم چون در طول روز ممکن است بارها با آن سر و کار داشته باشیم.

اما وقتی می گوییم شارژ معکوس، دیگر شارژ شدن مسأله نیست، شارژ کردن است که اتفاق می افتد. این یعنی گوشی شما خودش تبدیل به یک منبع انرژی شده و سایر محصولات را شارژ می نماید. به عبارتی خیلی ساده تر، گوشی شما در حالت شارژ معکوس، نقش پاوربانک را ایفا می نماید و به شما اجازه می دهد از یک گوشی گرفته تا ساعت هوشمند و هدفون بی سیم را به راحتی با یاری آن شارژ کنید.

انواع شارژ معکوس؟

شارژ معکوس از آن جایی که فقط از لحاظ کاربرد، نقطه متقابل شارژ معمولی است، از لحاظ انواع کاملا به همان فناوری شباهت دارد. این یعنی شما می توانید به دو صورت سیمی و بی سیم، از این فناوری در گوشی خود بهره ببرید.

اگر شما قصد این را داشته باشید که از مدل سیمی شارژ معکوس بهره ببرید، باید حتما یک کابل داشته باشید که سرهای آن، با ورودی های گوشی ها سازگاری داشته باشد. در این صورت احتیاجی نیست گوشی دوم حتما از این فناوری پشتیبانی کند. البته می گوییم گوشی، به این معنا نیست که فقط گوشی را می توان از این طریق شارژ کرد. هر وسیله دیگری که پورت شارژر دارد را می توان به این روش با استفاده از گوشی شارژ کرد.

اما اگر بخواهید به صورت بی سیم از این فناوری بهره ببرید، حتما گوشی یا محصول دوم باید از این فناوری پشتیبانی کند. چرا که شما در این روش، دستگاه دوم را از پنل پشتی، روی پنل پشتی گوشی قرار می دهید تا فرایند شارژ صورت بگیرد. طبیعتا در این حالت اگر یک دستگاه اصلا از سیم پیچی ها و امکانات مربوط به شارژ بی سیم پشتیبانی نکند، نمی تواند شارژ گردد.

این فناوری چقدر سریع و کاربردی است؟

در رابطه با فوائد و کاربرد شارژ معکوس باید بگوییم خیلی هیجان زده نشوید. این فناوری شاید روی کاغذ خیلی شگفت انگیز و کاربردی به نظر برسد اما در عمل، آنقدر کند هست که کلافه تان می نماید. در واقع هدف از تعبیه این فناوری در گوشی های هوشمند امروزی این بوده که آن ها بتوانند ساعت های هوشمند یا بادز را شارژ نمایند، نه یک گوشی دیگر.

برای شارژ یک گوشی، حتی پاوربانک با ظرفیت 10 هزار میلی آمپر ساعت هم توان زیادی را از دست می دهد، چه برسد به یک گوشی که آن هم لزوما 100 درصدش شارژ نیست و ای بسا که شاید باتری کوچک تری از دستگاه دوم داشته باشد.

سرعت این فناوری در حالی که در سال 2024 زندگی می کنیم همچنان به 4.5 یا بعضا 5 وات محدود شده اما شیائومی در گوشی شیائومی 13، دست به کار بزرگی زده و پشتیبانی از این فناوری را با سرعت عالی 10 وات فراهم نموده است. شارژ معکوس سامسونگ گلکسی S23 اولترا مثلا 4.5 واتی است، شارژ معکوس آیفون 13 تا 15 هم 4.5 وات است. اما مثلا ناتینگ فون 2، از این فناوری با سرعت 5 وات بهره می برد.

از آن جایی که این فناوری فقط برای مواقع اورژانسی در نظر گرفته شده، بنابراین سرعت خیلی زیادی ندارد. از طرفی گفته می گردد با این روش، طول عمر مفید باتری گوشی هم کاهش پیدا می نماید. به همین دلیل شما فقط باید چند دقیقه آن هم در شرایطی که واقعاً ضروری و اورژانسی است، از این قابلیت بهره ببرید.

طبیعتا در مقایسه با فناوری شارژ سیمی و حتی بی سیم، نمونه معکوس اصلا سریع محسوب نمی گردد و حتی عملا بدون کاربرد است. اما برای اینکه بتوانید از خاموش شدن یک گوشی، ساعت و… در شرایط ضروری جلوگیری کنید، می تواند واقعاً نجات بخش باشد.

چگونه شارژ معکوس را فعال کنیم؟

فرایند فعال سازی شارژ معکوس در گوشی های مختلف، فرق دارد. در گوشی های سامسونگ این کار خیلی راحت صورت می گیرد. فقط کافی است منوی تنظیمات سریع (Quick Settings) را با سوایپ از بالا به پایین اجرا نموده و در پی گزینه Wireless PowerShare در بین آیکون ها بگردید. این قابلیت را فعال کنید و تمام.

در بعضی از گوشی های دیگر باید به تنظیمات باتری رفته و گزینه Wireless Reverse Charging را فعال کنید. باید توجه داشته باشید که این قابلیت ها فقط باید در گوشی فعال باشد که قرار است دستگاهی را شارژ کند. در دستگاه دوم شما اصلا کاری به تنظیمات نباید داشته باشید.

چون گوشی مقصد اصلا احتیاجی نیست که از فناوری شارژ معکوس استفاده کند. همینکه از شارژ بی سیم پشتیبانی کند، برای دریافت انرژی مورد احتیاج از این طریق کافی است. از طرفی توجه داشته باشید که گوشی مقصد حتما شارژ داشته باشد و روشن باشد. اگر خاموش باشد، نمی توانید از این فناوری برای شارژ کردن آن بهره ببرید.

معمولا گوشی هایی که بر اثر اتمام شارژ خاموش می شوند، اگر روشن شوند چند ثانیه ای روشن می مانند. در این حالت شما می توانید حتی گوشی خاموش خود را هم خیلی سریع روشن نموده و روی پنل پشتی گوشی دیگر قرار دهید تا از خاموش شدن دوباره اش جلوگیری گردد.

از آن جایی که در این حالت امواج زیادی رد و بدل می گردد، پیشنهاد می گردد گوشی ها را به هیچ عنوان روی شی فلزی یا در مجاورت آن قرار ندهید. بعلاوه اجسامی نظیر کارت بانکی، کارت ملی و… را هم در کنار آن ها نگذارید.

نحوه استفاده از شارژ معکوس بی سیم و سیمی

برای استفاده از این فناوری به صورت بی سیم، شما طبق توضیحات بالا، قابلیت مربوط به آن را در بخش تنظیمات یا منوی تنظیمات سریع فعال می کنید؛ آن هم در گوشی شارژنماینده. در گوشی که قرار است شارژ گردد، هیچ تنظیماتی نباید تغییر پیدا کند. فقط باید اطمینان حاصل کنید که حداقل از فناوری شارژ بی سیم پشتیبانی می نماید. سپس گوشی دوم را روی پنل پشتی گوشی اول قرار دهید. بدین ترتیب فرایند شارژ شروع خواهد شد.

اما اگر بخواهید به صورت سیمی، از فناوری شارژ معکوس بهره ببرید، فرایند خیلی ساده تر هم می گردد. شما فقط کافی است از یک کابل دو سر Type-C برای گوشی های نو امروزی یا هر کابلی که سری های آن با پورت شارژر دو گوشی سازگاری داشته باشد، بهره ببرید. یکی را به گوشی مبدا و دیگری را به گوشی مقصد متصل کنید. در این حالت گوشی به صورت اتوماتیک شارژ می گردد و اصلا احتیاجی نیست که گزینه یا قابلیت خاصی را در آن ها فعال یا غیرفعال کنید.

در هنگام استفاده از فناوری شارژ معکوس، ممکن است با دو مشکل روبرو شوید؛ یک اینکه گوشی شارژنماینده، دستگاه دوم را شارژ نکند. این اتفاق زمانی می افتد که گوشی اول، یعنی گوشی شارژنماینده کمتر از 20 یا در بعضی از مواقع 30٪ شارژ داشته باشد و زیر شارژ هم نباشد. در این صورت این فناوری به صورت اتوماتیک غیرفعال می گردد تا فشار زیادی به گوشی وارد نگردد.

نکته دوم اینکه این قابلیت خیلی کند است و شاید ساعت ها طول بکشد تا بتواند گوشی یا دستگاه دوم را تا یک میزان قابل قبول شارژ کند. به صورت کلی همواره در نظر داشته باشید که شما فقط می خواهید در یک شرایط اضطراری، گوشی تان خاموش نگردد، نه اینکه بخواهید تا 100٪ شارژش کنید.

چه گوشی هایی از فناوری Reverse Charging پشتیبانی می نمایند؟

اگرچه این فناوری اصلا چیز عجیب و پیچیده ای نیست، اما با این حال بسیاری از شرکت ها آن را برای گوشی های بالارده در نظر می گیرند. هرچند شرکت هایی هم هستند که گوشی های میان رده شان را به این فناوری مجهز می نمایند؛ اما فقط میانرده های باکیفیت. هیچ گوشی مالی هم تا به امروز با این قابلیت راهی بازار نشده است. برای مشاهده گوشی هایی که از فناوری شارژ معکوس پشتیبانی می نمایند، در ادامه با ما همراه باشید.

شارژ معکوس سامسونگ

سری گلکسی S24

نوترین گوشی های پرچم دار سامسونگ در سال 2024، از این فناوری پشتیبانی می نمایند، آن هم با سرعت 4.5 وات. توضیحات مربوط به نحوه استفاده از این قابلیت هم در بالا ذکر شده و در این گوشی پیچیدگی خاصی ندارد. این پرچم دارها به ترتیب مدل اولترا تا استاندارد از باتری 5000، 4900 و 4000 میلی آمپر ساعتی بهره می برند.

گلکسی زد فولد 5/4 و زد فلیپ 4/5

گوشی های تاشوی سامسونگ هم اگرچه باتری کم ظرفیتی دارند اما خوشبختانه از فناوری شارژ معکوس پشتیبانی می نمایند. این در حالی است که ظرفیت باتری زد فولد 5 و زد فلیپ 5 به ترتیب به 4400 و 3700 میلی آمپر ساعت می رسد. دو مدل زد فولد 4 و زد فلیپ 4 هم تقریبا همین ظرفیت ها را دارند و سرعت شارژ معکوسشان هم 4.5 وات است.

سری گلکسی S23

پرچم داران سال گذشته سامسونگ با باتری های 5000، 4700 و 3900 میلی آمپر ساعتی هم از این فناوری با سرعت 4.5 وات پشتیبانی می نمایند.

سری گلکسی S22

ظرفیت باتری سری گلکسی S22 به جز مدل اولترا اصلا قابل قبول نیست؛ مدل پلاس 4500 و مدل استاندارد فقط 3700 میلی آمپر ساعت. باتری مدل اولترا اما همچنان 5000 میلی آمپر ساعت ظرفیت دارد. بنابراین شما شاید خیلی تجربه خوبی از شارژ معکوس در مدل استاندارد و پلاس نداشته باشید اما مدل اولترا گزینه مجذوب کنندهی به شمار میرود. این فناوری در این گوشی ها هم 4.5 واتی است.

گلکسی S20/S21/S23 FE

تمام گوشی های سری فن ادیشن سامسونگ از باتری 4500 میلی آمپر ساعتی بهره می برند و از این فناوری با سرعت 4.5 وات هم پشتیبانی می نمایند.

گلکسی M33

گلکسی M33 یک گوشی فوق العاده با باتری 5000 میلی آمپر ساعتی است که اگر بتوانید نسخه هندی آن را بخرید، ظرفیت باتری اش به 6000 میلی آمپر ساعت هم می رسد. بنابراین برای استفاده به عنوان یک پاوربانک، گزینه مجذوب کنندهی است. این گوشی هم مثل تمام گوشی های دیگر سامسونگ از فناوری شارژ معکوس با سرعت 4.5 وات پشتیبانی می نماید.

شارژ معکوس آیفون

سری آیفون 15

گوشی های سری آیفون 15 در چهار مدل استاندارد، پلاس، پرو و پرو مکس راهی بازار شدند که به ترتیب از باتری 3349، 4383، 3274 و 4441 میلی آمپر ساعتی، بهره می برند. هر چهار مدل هم شارژ معکوس 4.5 واتی دارند. توجه داشته باشید برخلاف بسیاری از گوشی های این فهرست، سری آیفون 15 از شارژ معکوس سیمی پشتیبانی می نماید. یعنی شما فقط با استفاده از کابل می توانید دستگاهی را به وسیله آیفون ها شارژ کنید.

شارژ معکوس شیائومی

سری شیائومی 14

سری شیائومی 14 در دو مدل استاندارد و پرو با باتری 4610 و 4880 میلی آمپر ساعتی، از فناوری شارژ معکوس با سرعت 10 وات بهره می برند. سرعت شارژر سیمی مدل استاندارد و پرو هم به ترتیب به 90 و 120 وات می رسد.

سری شیائومی 13

سری شیائومی 13 در سه مدل استاندارد، پرو و اولترا با باتری های 4500، 4820 و 5000 میلی آمپر ساعتی از این فناوری با سرعت 10 وات بهره می برند. سرعت شارژر این سه گوشی به ترتیب 67، 120 و 90 واتی است.

سری شیائومی 12

شیائومی 12 در دو مدل استاندارد و پرو راهی بازار شده و هر دوی آن ها از لحاظ ظرفیت باتری خیلی قدرتمند نیستند. در این گوشی ها به ترتیب از باتری 4500 و 4600 میلی آمپر ساعتی استفاده شده و سرعت شارژ معکوس آن ها هم 10 واتی است. سرعت شارژ سیمی آن ها هم به ترتیب 67 و 120 واتی است.

پوکو X5 پرو

اگرچه پوکو X6 پرو هیچ شارژ معکوسی ندارد اما مدل نسل قبل آن که از باتری 5000 میلی آمپر ساعتی هم بهره می برد، از این فناوری به صورت سیمی با سرعت 5 وات بهره می برد. شارژر سیمی این گوشی هم 67 واتی است.

شارژ معکوس سایر برندها

آنر 70/90

سری آنر 70 در چهار مدل استاندارد، پرو، پرو پلاس و لایت به بازار عرضه شدند که به ترتیب از باتری های 4800، 4500، 4500 و 5000 میلی آمپر ساعتی بهره می برند. اما در این بین، مدل لایت هیچ شارژ معکوسی ندارد. اما سه مدل دیگر از فناوری از این فناوری به صورت سیمی 5 واتی بهره می برند.

سری آنر 90 هم از چهار مدل بهره می برند؛ استاندارد، پرو، لایت و GT. ظرفیت باتری این چهار مدل هم به ترتیب 5000، 5000، 4500 و 5000 میلی آمپر ساعت است. به جز مدل لایت، برای سه مدل دیگر شارژ معکوس سیمی 5 واتی در نظر گرفته شده است.

فناوری شارژ معکوس؛ سخن پایانی

در این مطلب به صورت مفصل به تشریح فناوری شارژ معکوس پرداختیم. یک فناوری کاربردی و مجذوب کننده که در مواقع ضروری و اورژانسی که شارژ گوشی تان در حال اتمام است، می تواند به کارتان بیاید و نجات بخش باشد. این فناوری شارژ دو نوع دارد؛ سیمی و بی سیم که در حالت نخست، گوشی ها یا لوازم به وسیله یک کابل به هم متصل می شوند و در حالت دوم، گوشی ها به پشت روی هم قرار می گیرند.

اگرچه گوشی های بسیار بیشتری هم از این فناوری استفاده می نمایند اما در این مطلب تصمیم گرفتیم به مهم ترین و شناخته شده ترین گوشی های بازار که از این فناوری پشتیبانی می نمایند اشاره کنیم.

منبع: خبرنگاران مگ

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 بهمن 1402 بروزرسانی: 26 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15135

به "همه چیز درباره شارژ معکوس؛ از کاربرد تا گوشی هایی که از آن پشتیبانی می کنندفناوری شارژ معکوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره شارژ معکوس؛ از کاربرد تا گوشی هایی که از آن پشتیبانی می کنندفناوری شارژ معکوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید