هشدارهای ساده اما مهم آتش نشانی برای سفرهای نوروزی، مراقب گازگرفتگی باشید

به گزارش کنفرانس هکا، سید جلال ملکی درباره نکاتی که باید در ایام نوروز مورد توجه قرار گیرند؛ گفت: در تعطیلات نوروز، بیشتر هموطنان ما به سفر می روند تا خستگی کل سال را از تن به در نمایند اما چند نکته درباره سفر رفتن وجود دارد که همه باید به آنها توجه نمایند.

هشدارهای ساده اما مهم آتش نشانی برای سفرهای نوروزی، مراقب گازگرفتگی باشید

وی با اشاره به اقداماتی که باید قبل از آغاز سفر به آن توجه کرد؛ اضافه کرد: قبل از آغاز سفر، فلکه اصلی آب و گاز را ببندید. بعلاوه از خاموش بودن کنتور برق اطمینان حاصل کنید.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران درباره اینکه برق در قسمتی از خانه باید روشن بماند؛ ادامه داد: به عنوان مثال یخچال باید در برق بمانند زیرا مواد خوراکی داخل آن در صورت خاموشی، فاسد می شوند. به همین جهت می توان فیوز برق قسمت آشپزخانه را روشن گذاشت و بقیه قسمت ها را خاموش کرد.

ملکی با اشاره به قفل در منزل نیز گفت: اگر در چند روز گذشته، کلید خانه شما گم شده است؛ قبل از سفر حتما قفل واحد را عوض کنید تا با خیال راحت به سفر بروید.بعلاوه درهای کرکره ای و حفاظ ها را نیز قفل کنید.

وی با تاکید بر اینکه خانواده و بستگان باید از اطلاعات سفر شما آگاه باشند؛ اضافه کرد: به خانواده یا بستگان خود، درباره زمان آغاز و خاتمه سفرتان اطلاع دهید. بعلاوه باید مقصد سفر برای بستگان شما معلوم و معین باشد تا در صورت احتیاج از این اطلاعات استفاده نمایند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ادامه داد: اگر کسی در خانه می ماند و همراه شما به سفر نمی رود، به یکی از بستگان مطمئن خود اطلاع دهید تا بتواند در زمان های مختلف به او سر بزند؛ مخصوصا اگر این فرد احتیاجمند رسیدگی است. بعلاوه این فرد باید کلید داشته باشد تا بتواند در مواقع اضطراری از آن استفاده کند.

ملکی درباره سلامت خودرو در طول سفر گفت: اگر با خودرو شخصی به سفر می روید، قبل از آغاز حرکت، از سلامت آن مطمئن شوید. بعلاوه بعضی لوازم مورد احتیاج مانند زنجیرچرخ را در شهرهای برفی حتما همراه خود داشته باشید.

وی اضافه کرد: در بعضی مواقع مشاهده می گردد که بچه ها و حتی گاهی بزرگسالان سر و دستان خود را از پنجره ها یا کروکی سقف خودرو بیرون می آورند که این کار بسیار خطرناک است؛ بنابراین باید از این رفتار جلوگیری گردد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ادامه داد: اگر هنگام سفر قصد استراحت کردن در مسیر را دارید؛ حتما در محل های امن و شناخته شده مستقر شوید. بعلاوه به محل هایی که پوشش گیاهی بسیاری دارند یا زمین های کشاورزی، وارد نشوید زیرا ممکن است سیم برق با حیوان خطرناکی آن اطراف باشد و به شما و خانواده تان آسیب بزند.

ملکی با اشاره به اقامت در کمپ ها گفت: در بعضی مواقع شاهد هستیم که در ایام نوروز، به یک باره هوا سرد می گردد و حتی بارندگی رخ می دهد. متاسفانه عده ای سریعا از گاز پیک نیکی برای گرم کردن چادرهای مسافرتی خود استفاده می نمایند که این کار بسیار خطرناک است و سالانه تعدادی از هموطنان ما به همین شکل جان خود را بر اثر گازگرفتگی یا آتش سوزی از دست می دهند. بعلاوه عده ای در خودرو گاز پیک نیکی را روشن می نمایند که این مسئله نیز بسیار خطرناک است. این موضوع در خودروهای سنگین بیشتر مشاهده می گردد.

وی اضافه کرد:از قرار گرفتن در لب جاده ها، رودخانه ها، دره ها، زیر دکل های برق و ...پرهیز کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 اسفند 1402 بروزرسانی: 28 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16133

به "هشدارهای ساده اما مهم آتش نشانی برای سفرهای نوروزی، مراقب گازگرفتگی باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدارهای ساده اما مهم آتش نشانی برای سفرهای نوروزی، مراقب گازگرفتگی باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید