نکات مهم در انتخاب کفش مناسب با فرم پا که همه باید بدانند

به گزارش کنفرانس هکا، همیشه تاکید می شود که پا قلب دوم انسان است ولی حقیقتا در زندگی روزمره، ما به اندازه کافی به پاهای خود توجه نمی کنیم و در مواردی حتی سرسری اقدام به خرید کفش می کنیم. در حالیکه به خوبی می دانیم که استفاده از کفشی مناسب چقدر می تواند در کیفیت زندگی و سلامت جسم ما با اهمیت باشد. به همین دلیل در این مقاله از سری راهنماهای خبرنگاران مگ این بار به سراغ نکات مهم در انتخاب کفش مناسب با فرم پا می رویم و در کنار آن چند گزینه پرفروش و باکیفیت را به عنوان نمونه معرفی می کنیم.

نکات مهم در انتخاب کفش مناسب با فرم پا که همه باید بدانند

فاکتورهای مهم در انتخاب کفش مناسب با فرم پا

همچون هر وسیله دیگری انتخاب کفش مناسب برای پا با در نظر گرفتن نکات مهمی همراه است که در همین ابتدای مقاله به آن ها اشاره می کنیم.

1. اهمیت فرم انگشتان در انتخاب کفش مناسب

به طور کلی فرم انگشتان پای انسان ها در پنج دسته کلی قابل دسته بندی است که شامل رومی، یونانی، مصری، سلتیک و آلمانی است. با این حال جالب است بدانید که بر اساس تحقیقات انجام شده حدود 40 درصد از خانم ها پای مصری و حدود 43 درصد آقایان پای رومی شکل دارند. با توجه به همین فاکتور هم در این بخش اصول انتخاب کفش مناسب با فرم پا، کفش رسمی مردانه و بهترین کفش مناسب دویدن را با تاکید بر نوع انگشتان بررسی می کنیم.

  • مدل پا رومی شکل: در مدل رومی سه انگشت بزرگ پا از لحاظ طول هم اندازه و دو انگشت دیگر کوتاه تر هستند. برای این نوع از پاها بهتر است که کفش در قسمت جلوی آن فضای بیشتری داشته باشد. در این میان کفش هایی با طراحی چهارگوش و گرد در قسمت جلو گزینه هایی بهتر برای مدل پای رومی است.
  • مدل پا یونانی شکل: در این مدل پاها انگشت دوم از سایر انگشتان بزرگتر است و در عین حال بقیه انگشتان به صورت پلکانی تغییر سایز دارند. در این مدل از پاها برخلاف مدل رومی، امکان پوشیدن کفش های نوک تیز و پنجه باریک وجود دارد. زیرا انگشتان پا به فضای زیادی نیاز ندارند. البته باید در نظر داشته باشید در صورتی که فرم جلوی کفش فضای کافی را برای انگشت دوم فراهم نسازد امکان ایجاد انگشت چکشی وجود دارد. در حالت کلی توصیه می شود که این دسته از افراد از کفش هایی با حالت کشیده در قسمت جلو استفاده کنند.
  • مدل پا مصری شکل: در حالت کلی در این فرم از شکل انگشتان پا، انگشتان به ترتیب طول کوچکتری پیدا می کنند، به این معنی که از انگشت شست تا انگشت کوچک یک خط مستقیم ایجاد می شود و انگشت شست دارای بلندترین طول است. اگر فرم پای شما مصری شکل است، بهتر است به هیچ عنوان کفش هایی با مدل های نوک تیز استفاده نکنید. چرا که در این مدل کفش ها انگشتان به یکدیگر فشرده می شوند و به مرور زمان فرم پا تغییر شکل می دهد.
  • مدل پا سلتیک شکل: در این مدل، انگشتان دارای نظم مشخصی نیست و در مواردی انگشت دوم بلندتر از سایر انگشتان است. به همین دلیل توصیه می شود افراد از کفش هایی که در قسمت جلوی آن ها حالت گرد دارد استفاده کنید.
  • مدل پا آلمانی: در این مدل تمامی انگشتان به جز انگشت شست هم اندازه هستند و در یک راستا قرار دارند. از طرفی شست پا از بقیه انگشتان بلندتر است. از آنجایی که پنجه های پا در این دسته از افراد به ویژه خانم ها پهن است، بهتر است از کفش های پنجه پهن استفاده کنند تا روی هم رفتگی انگشتان اتفاق نیفتد و بر روی انگشتان پینه ایجاد نشود. کفش های پنجه پهن گزینه هایی ایدئال برای خرید کفش برای پاهای پهن زنانه هستند.

2. اهمیت شکل کف پا در انتخاب کفش مناسب با فرم پا

یکی دیگر ار فاکتورهای مهم در انتخاب کفشی مناسب برای فرم پا یا کفش ورزشی مردانه توجه به شکل کف پا است. در حالت کلی شکل کف پا نقش مهمی در تعادل و پخش وزن شما دارد.

  • کف پای معمولی: در کف پای معمولی وزن پا بین قسمت های جلویی، عقبی و جانبی توزیع شده باشد. همچنین قوسی در کف آن دیده می شود که نشان از حالت طبیعی کف پاها است. به طور کلی این دسته از افراد محدودیتی در انتخاب نوع کفش ندارند و تنها باید استاندارد بودن کفش را با توجه به فرم انگشتان پا در نظر داشته باشند.
  • کف پا از نوع پس کاووس: این دسته از افراد دارای کف پا بلند هستند و قوس بسیار برجسته و رد پای بسیار کوچکی را ایجاد می کنند که بین پنجه و پاشنه شکاف دارد. اگر پای شما به این شکل است، باید از برخی ناراحتی های احتمالی آگاه باشید، که شامل درد در گودی های پا یا درد در نقاطی که کف پا با زمین ارتباط دارد، می شود. در حالت کلی کفش مناسب کف پای پس کاووس گزینه هایی با یک کفی ژله ای در قسمت قوس پا است. در واقع این دسته از اقراد می توانند از هر نوع کفشی استقاده کنند، به شرط اینکه با استفاده از کفی ای مناسب قوس کف پا را حمایت کنند.
  • کف پای صاف: داشتن کف پای صاف به این معنی است که فرد هنگام راه رفتن، تقریباً باید با تمام سطح پا به یک باره قدم بردارد. در این دسته از افراد، قوس کف پا بسیار کوچک است یا در مواردی وجود ندارد و می تواند عاملی برای ناراحتی، درد و راه رفتن کم انرژی و نا کارآمد شود. به همین دلیل توصیه می شود که در پی کفشی با کفی ضخیم، پهن و دارای پوشش قوس باشید. همچنین پوشیدن کفی های ارتز برای کف پای صاف به منظور اصلاح طرز ایستادن و تسکین درد روی نقاط تکیه گاه روی زمین هم توصیه می شود.

3. توجه به جنس کفش

در حالت کلی هنگام انتخاب کفش مناسب یا به عبارتی کفش مناسب پای پهن، بسکمک از افراد توصیه می کنند که کفش های از جنس چرم را خریداری کنید چرا که این نوع از کفش ها، کاملاً سازگار با هر نوع فرمی از پاها هستند. در نظر داشته باشید که کفش های چرمی از انعطاف کافی برای هر شکل پایی برخوردار هستند تا در هنگامی پیاده روی پاها را آزار ندهد.

انتخاب کفش مناسب با فرم پا برای پاهای آسیب دیده

یکی از دغدغه های اصلی افرادی با مسائلی در شکل پاها از جمله تغییر حالت در انگشتان، دارای زائده استخوانی در جلوی پاها یا انگشتان قوزدار، انتخابی کفشی مناسب برای راه رفتن است. به همین دلیل هم در این بخش نکاتی در مورد انتخاب کفش مناسب با فرم پا برای پاهای آسیب دیده را بیان می کنیم.

کفش مناسب پاهایی با انگشتان قوزدار

پاهایی با انگشتان قوزدار نیاز به کفشی دارند که از ایجاد فشار زیاد بر روی انگشتان پا جلوگیری کنند. به طور کلی کفشی که برای پاهایی با انگشتان قوزدار مناسب است، باید دارای فضای کافی برای انگشتان باشد تا انگشتان درون کفش به راحتی کنار هم قرار گیرند و فشار زیادی بر آن ها وارد نشود. همچنین کفش انتخابی باید قوس پا را به خوبی پشتیبانی کند تا پا به درستی درون کفش قرار گیرد و از ایجاد تنش در منطقه ها مختلف پا جلوگیری کند.

کفش مناسب برای انگشتان تغییر حالت داده

گاهی اوقات به خاطر استفاده از کفش نامناسب انگشتان پا تغییر حالت می دهند. به این افراد توصیه می شود از کفش هایی با رویه چرم استفاده کنند. همچنین این کفش ها باید طبی باشند تا از مسائلی که برای پا ایجاد می شود جلوگیری کنند.

کفش مناسب پاها دارای زائده استخوانی

استفاده از کفش نامناسب و نوک تیز در برخی افراد باعث ایجاد زائده استخوانی در قسمت شست و مفصل می شود. بنابراین انتخاب کفش برای این دسته از افراد گاهی با چالش زیادی همراه است. به همین دلیل پیشنهاد می شود که این افراد کفش های چرمی که جنس نرمی با پنجه گرد دارند، را خریداری کنند.

بهترین کفش برای کف پای صاف

همانطور که قبلا هم اشاره شد، بهترین کفش برای کف پای صاف گزینه ای با امکان پُر کردن گودی پا است. همچنین کفی کالای مدنظر شما باید قابل تعویض باشد تا در صورتی که از کفه خاصی استفاده می کنید، بتوانید آن را به راحتی تعویض کنید. در کنار این موارد کفش متاسب پای صاف کفشی است که در صورت استفاده دائم از آن، کفش متناسب با گودی پای شما شکل بگیرد.

  • کفش طبی مردانه مدل تایماز طبی کشی کد Taymaz.T.K گزینه ای ایدئال برای کف پای صاف است که همراه با کفی مخصوص می تواند آرامش را در زمان راه رفتن برای شما فراهم کند. این مدل کفش روزمره زیره ای از جنس پلی اورتان دارد و بدنه آن از چرم مصنوعی تهیه شده است. لازم است بدانید که انعطاف پذیری این مدل کفش فوق العاده است و همین مساله هم از اعمال فشار بیش از حد به کف پا جلوگیری می کند.

بهترین کفش پنجه پهن زنانه

به منظور خرید بهترین کفش پنجه پهن زنانه باید در نظر داشته باشید که محصول انتخابی از اعمال فشارهای اضافی بر روی پنجه پا به خوبی جلوگیری کند. همچنین به ایجاد تعادل و پایداری بهتر شما در زمان راه رفتن یا حتی دویدن کمک کنند و مسائل مربوط به پنجه پهن را کاهش دهند. در میان انواع مدل های این محصول در بازار متنوع کفش، گزینه هایی با زیره های ژله ای انعطاف پذیری بیشتری نسبت به زیره های معمولی دارند و با وجود جلویی پهن گزینه ای مناسب برای پاهایی با فرم پهن و برای این دسته از افراد هستند.

  • یکی از مدل های محبوب در دسته بهترین کفش پنجه پهن زنانه، کفش روزمره زنانه سرزمین چرم کد 1655 است. این محصول دارای بدنه ای از چرم طبیعی با ظاهری شیک است که می تواند برای افرادی با پاهای پهن هم مناسب باشد و از اعمال هر نوع فشاری به پاها، انگشتان و ستون فقرات جلوگیری کند.

منبع: ankleandfootcenters

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 فروردین 1403 بروزرسانی: 23 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16679

به "نکات مهم در انتخاب کفش مناسب با فرم پا که همه باید بدانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم در انتخاب کفش مناسب با فرم پا که همه باید بدانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید