نوع نگاه غرب به حقوق بشر، حقوق بشر یا نهایتاً حقوق شهروندی

به گزارش کنفرانس هکا، کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روز سه شنبه برای آنالیز پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کانادا در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران، تشکیل جلسه داد و با 78 رأی مثبت در برابر 104 رأی منفی یا عدم اعلام رأی اعضا، قطعنامه ضدایرانی تازه ای را تصویب کرد.

نوع نگاه غرب به حقوق بشر، حقوق بشر یا نهایتاً حقوق شهروندی

تعداد کشورهایی که به این قطعنامه رأی داده اند نشان می دهد که حتی تصویب چنین قطعنامه سیاسی نتوانسته است حتی نیمی از آراء را متوجه خود سازد.

حتی هیچ کدام از کشورهای عضو حاضر نشدند نامشان در کنار کانادا، به عنوان معرف مشترک قطعنامه، مطرح گردد.

باید توجه داشت مسائل حقوق بشر ابعاد مختلفی دارد که نه همه مردم در کشورهای غربی بلکه دولت ها به عنوان یک ابزار سیاسی به این موضوع نگاه می نمایند؛ به عبارت بهتر به عنوان یک اهرم فشار برای باج خواهی سیاسی از آن استفاده می نمایند.

آنالیز موضوع حقوق بشر توسط غرب و ورود به این موضوع در مورد کشورهای مختلف نشان دهنده این است که درمقطعی که منافع آنها اقتضاء کند به آنالیز حقوق بشردر هیچ کشوری حتی به شکل قطعنامه نمی پردازند، اما در شرایطی که منافع آنها مدنظر باشد به این موضوع به عنوان یک ابزار سیاسی نگاه می نمایند.

بحث حقوق بشر اگرچه با اعلامیه جهانی حقوق بشر مورد توجه جدی قرار می گیرد اما در فرهنگها و ادیان مختلف مورد توجه جدی بوده است. در ایران باستان و دین اسلام توجه جدی به حقوق بشر شده است.

اصول بنیادین بشر در آموزه های اسلامی مورد توجه جدی قرار گرفته است و مبحثی تحت عنوان حقوق بشر اسلامی وجود دارد که اصول آن بعضاً در اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیونهای چهارگانه ژنو مورد تأکید مجدد قرار گرفته است.

از منظر نوع نگاه غرب به حقوق بشر باید توجه داشت در بهترین حالت در مورد غرب شاید بتوان گفت حقوق شهروندی برای آنها مهم است. چرا که برای غرب اینکه شهروندی از خاورمیانه مورد یک ظلم قرار بگیرد یا اینکه شهروندی غربی مورد ظلم قرار بگیرد تفاوت وجود دارد.

حتی با معیارهایی که غرب در مورد نقض حقوق بشر در بعضی کشورها از جمله ایران مطرح می نماید، بعضی متحدان و دوستان غرب مستثنی می شوند. در بعضی کشورها که اصول اولیه و بنیادین حقوق بشر نقض می گردد نه تنها هیچ قطعنامه ای گذرانده نمی گردد بلکه همیشه مورد لطف غرب نیز هستند.

وضعیت موجود در عربستان، قطر، و بحرین به خوبی گویای این وضعیت است. بحرین و عربستان سعودی از سال 2011 میلادی و همزمان با شروع بیداری اسلامی در کشورهای عربی و آفریقایی، شاهد خیزش مردم علیه حکومت های دیکتاتوری خود بودند اما این حرکت مسالمت آمیز با سرکوب گسترده روبرو شد و برخورد حکومت های عربستان با مخالفین همچنان ادامه دارد اما با این وجود تا کنون اقدام خاصی از سوی مدعیان حقو بشر برای محکوم کردن این سرکوب ها و یا دفاع از حقوق افرادی که حق آنها در این دو کشور ضایع شده، انجام نگرفته است.

در قطر نیز به دلیل آنکه در سال 2022 میلادی میزبان جام جهانی فوتبال است از مدتها قبل کار برای ساخت استادیوم ها و دیگر زیر ساخت های لازم برای این کار است و در این راه از کارگران خارجی استفاده می نماید.

قطر در این راه به هیچ اول حقوق ابتدایی این کارگرها را رعایت نمی نماید بطوریکه در ماه های اخیر خبرهای متعددی درباره نقض حقوق افرادی که در قطر مشغول به کار هستند منتشر شده اما با این وجود نهادهای بین المللی و کشورهای غربی تا کنون اقدامی برای متوقف کردن وضعیتی که کارگران خارجی را در قطر در وضعیت وخیمی قرار داده انجام نداده اند.

نوع نگاه حقوق بشری غرب در مجموع نگاهی صادقانه نبوده و علاوه بر اشکالات ماهوی حتی با همان معیارهای غربی حقوق بشری نیز مصادیق نقض حقوق بشر یکسان نیستند و برخورد و استانداردهای دوگانه بر این نگاه حاکم است.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5983

به "نوع نگاه غرب به حقوق بشر، حقوق بشر یا نهایتاً حقوق شهروندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوع نگاه غرب به حقوق بشر، حقوق بشر یا نهایتاً حقوق شهروندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید