نقش مافیای خودروسازی در آلودگی هوا

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آلودگی تهران و احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در هفته آینده، گفت: مافیای خودروسازی آنقدر توان اقتصادی دارند که تصمیم گیران را خریداری نمایند پس قطعا با چنین شرایط جوی و ایستایی هوا روبرو می شویم.

نقش مافیای خودروسازی در آلودگی هوا

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، عیسی کلانتری در همایش مدیران استان های تالابی کشور که امروز (28 آذرماه) در اهواز برگزار گردید، با اشاره به آلودگی تهران و احتمال تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در هفته آینده، عنوان نمود: زمانی که از ایران خودرو چهار خودرو به سازمان حفاظت محیط زیست هدیه می نمایند به معنی این است که هوای آلوده داشته باشیم و میلیون ها نفر آن را استشمام نمایند.

وی با تاکید بر اینکه احیای تالاب ها یکی از دستورات رئیس جمهوری است، اضافه کرد: به علت سوءاستفاده گروه های مالی و خاموشی محیط زیست، حق آبه تالاب ها به طور کامل از بین رفته بود. بخشی که باید حق آبه را می گرفت همواره ساکت بود تا کار به جایی رسید که مالیون متوجه شدند در پی از بین رفتن حق آبه زیست محیطی، چه ضرری ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: شش سال است که برای احیای دریاچه ارومیه 10 هزار میلیارد تومان خرج نموده ایم اما هیچ وقت این دریاچه به حالت اول برنمی گردد. این دریاچه حدود 1100 کیلومتر وسعت دارد و از اینکه 15 میلیارد مترمکعب آب داشته باشد خوشحالیم در حالی که نباید کمتر از 20 میلیارد مترمکعب آب داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان نمود: ما در انجام وظیفه در مورد محیط زیست کوتاهی و ظلم نموده ایم.

کلانتری خطاب به مدیران استان های تالابی کشور، گفت: باید برای تامین حق آبه بجنگید، همان طور که کشاورزان برای آب مورد احتیاج خود می جنگند، باید مدیران برای حق آبه زیست محیطی و حق آبه تالاب ها بجنگند.

وی اضافه کرد: اگر دست روی دست بگذاریم و منتظر بمانیم که حق آبه تامین گردد، هیچ وقت حق آبه داده نمی گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به کاهش آب تجدیدپذیر کشور نسبت به 40 سال گذشته، بیان نمود: باید حق آبه تالاب ها به عنوان مصرف نماینده آب، از تخصیص دهنده آب گرفته گردد.

وی گفت: در استان فارس دریاچه ای وجود دارد که خشک شده است مگر اینکه بارندگی غیرمترقبه یا سیلابی مانند سیل اخیر خوزستان رخ دهد تا شرایط آن بهبود یابد.

کلانتری توضیح داد: همه تالاب ها مهم هستند اما تالاب هایی که انتهای آنها به دریا متصل می گردد از اهمیت کمتری برخوردارند. تامین حق آبه تالاب هایی مانند جازموریان، پریشان، بختگان و گاوخونی اهمیت بیشتری دارد. اگر به دلایلی حق آبه تالاب شادگان یا هورالعظیم تامین نگردد و آب به تالاب شادگان هم نرسد اما خلیج فارس در مجاورت آن واقع شده است.

وی عنوان نمود: یکی از اشتباه هایی که شده و عواقب آن را مشاهده می کنیم این است که تعداد 54 میلیون واحد دامی در کشور به 122 میلیون واحد دامی رسیده است؛ ضرر آن صد برابر بیشتر از سود آن بوده است . سازمان هایی داریم که برای نجات خود، دیگران را به استثمار می کشند و خساراتی به دیگران و کشور وارد می نمایند که گاهی این ضررها صد برابر سود شده است؛ نمونه این سازمان ها، سازمان امور عشایر ایران است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به چرای دام و در پی آن فرسایش خاک، بیان نمود: اگر 40 درصد فرسایش خاک به چرای دام مربوط باشد، معادل فرسایش حدود 800 میلیون تن خاک است که هزینه وارد شده به این خاک 20 برابر کل فراوری این محصولات دامی است.

کلانتری گفت: باید ببینیم چه اتفاقی می افتد که تالاب ها خشکیده است؟

وی خطاب به مدیران تالابی، عنوان نمود: درست است که حفظ گونه های جانوری و گیاهی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است اما شما دستگاه حاکمیتی هستید و نباید نسبت به مسائل بی تفاوت باشید تا تصمیمات و سیاست های خلاف توسعه پایدار و محیط زیست اتخاذ نگردد زیرا اگر چنین تصمیم گیری گردد، صد برابر انرژی بیشتری برای اصلاح آن ضروری است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان نمود: در سازمان حفاظت محیط زیست نیز دچار این مسائل هستیم؛ اول ما را سرگرم کارهای کوچکی کردند که شاید توان یا علم آن را نداشتیم.

وی با اشاره به تعیین شدن حق آبه 38 تالاب، گفت: اینکه در شهریورماه میزان 3 میلیون مترمکعب آب به گاوخونی برسد، تاثیر زیادی در آن ندارد و باید برای تامین 177 میلیون مترمکعب حق آبه کوشش گردد. تا زمانی که حق آبه تالاب سیلابی داده نگردد امکان آب رسانی وجود ندارد. اینکه شش مترمکعب آب بر ثانیه در مردادماه در زاینده رود جاری می گردد، شش قطره آن هم به گاوخونی نمی رسد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان نمود: احتیاج آبی تا حدی بالا است که کشاورزان شرق اصفهان لوله آب را می شکافند تا آب برداشت نمایند.

وی گفت: باید عقلمان را در تقاضاهایمان به کار بگیریم. موضوع حق آبه به وسیله دادگاه هم قابل پیگیری است. در صورتی که آب مصرفی 40 درصد کاهش یابد آن موقع نیز حق آبه می تواند به همین میزان کاهش یابد. همان گونه که محیط بان برای دفاع از جان یک آهو مقابل شکارچیان غیرمجاز می ایستد، باید برای مسائل زیست محیطی هم ایستادگی کنیم و کشته دادن در این راه بی ربط نیست.

کلانتری توضیح داد: باید مسائل مهم تر در اولویت قرار بگیرد. امروز بی آبی بزرگترین خطر کشور است. باید حق آبه تالاب ها و حق آبه زیست محیطی تامین گردد و در این زمینه از هیچ کس نترسید. تا زمانی که حق آبه را نگیرید کوتاه نیایید و برای حقوق نسل های آینده بجنگید.

رپورتاژ آگهی: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7864

به "نقش مافیای خودروسازی در آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مافیای خودروسازی در آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید