ناسا شکارچی را بیدار کرد

به گزارش کنفرانس هکا، ناسا اعلام نموده که فضاپیمای اسیریس-اپکس(OSIRIS-APEX) پس از آوردن نمونه های سیارک بنو به زمین، اکنون برای نمونه برداری از یک سیارک دیگر آماده می گردد.

ناسا شکارچی را بیدار کرد

به گزارش خبرنگاران ، به نظر می رسد فضاپیمای اسیریس-اپکس(OSIRIS-APEX)، شکارچی سیارک ها ناسا دوباره کار کردن را شروع نموده است.

به نقل از ایسنا، فضاپیمای اسیریس-اپکس از دسامبر گذشته یک وقفه را به مدت دو ماه تجربه کرد، 40.2 میلیون کیلومتر بیشتر از حد انتظار به خورشید نزدیک شد و در مسیر خود برای برخورد با سنگ فضایی موسوم به آپوفیس(Apophis) حرکت کرد.

اسیریس-اپکس در روز دوم ژانویه به نزدیک ترین فاصله با خورشید رسید. طی دو ماه گذشته، این فضاپیما یکی از دو پنل خورشیدی خود را برای محافظت از حساس ترین تجهیزات خود باز نموده بود. این کوشش، قدرت و توانایی فضاپیما را برای برقراری ارتباط با زمین محدود می کرد اما ناسا اکنون اطلاعات کافی را از کاوشگر دریافت نموده است تا تشخیص دهد که عملکرد خوبی دارد یا خیر.

ناسا در یک بیانیه گفت: مهندسان از اوایل دسامبر 2023، اطلاعات محدودی را در خصوص شرایط فضاپیما داشتند زیرا فضاپیما برای حفظ ایمنی خود پیکربندی شده بود. داده های اولیه نشان می دهند که فضاپیما طبق پیش بینی عمل نموده است اما چند ماه طول می کشد تا گروه ماموریت، یک ارزیابی کامل را روی عملکرد فضاپیما انجام دهد.

در پی حضیض دوم ژانویه، مدار فضاپیما به آرامی آن را از خورشید دور کرد. در اوایل ماه جاری میلادی، فضاپیما به فاصله 96 میلیون کیلومتری رسید. این فاصله به مقدار ای دور بود که خورشید نتواند تجهیزات فضاپیما را بسوزاند. سپس فضاپیما، پنل خورشیدی خود را در محل اصلی جایگزین کرد تا بار دیگر انرژی فراوری کند.

یک ناشناخته مهم در حال حاضر این است که آیا گرمای شدید خورشید به بخشی از سطح یا اجزای فضاپیما آسیب رسانده و آیا ممکن است بعدا عملکرد آن را مختل کند. دنی مندوزا دلاجوستینا(Dani Mendoza DellaGiustina) پژوهشگر ارشد این ماموریت در آن موقع گفت: شبیه سازی های رایانه ای اجرا شده در آماده سازی فضاپیما برای این حضیض نشان می دهند که پنل خورشیدی تنظیم شده، کاوشگر را در برابر گرم شدن بیش از مقدار محافظت می نماید اما هر زمان که قطعه ای از سخت افزار پرواز فضایی را فراتر از معیارهای طراحی بردارید، متحمل خطر می شوید.

فضاپیمای اسیریس-اپکس در اصل برای نمونه برداری از یک سیارک مجذوب کننده به نام بنو(Bennu) و آوردن نمونه ها به زمین طراحی شده بود. این ماموریت که اسیریس-رکس(OSIRIS-REx) نام داشت، اولین ماموریت پیروز آمریکا برای آوردن نمونه از یک سیارک بود. پس از آنکه ماموریت پیروز شد نمونه ها را دو برابر مقدار مورد انتظار تحویل دهد، به یک پیروزیت بزرگ دست یافت.

ماموریت اسیریس-رکس پس از تکمیل ماموریت هفت ساله خود، اسیریس-اپکس نام گرفت تا به نمونه برداری از سیارک آپوفیس بپردازد.

از آنجا که فضاپیما پس از رویارویی با بنو، سوخت کافی را برای یک ماموریت بلندمدت داشت، ناسا تصمیم گرفت آن را به سوی سیارک آپوفیس بفرستد. آپوفیس یک سیارک به پهنای ساختمان امپایر استیت(Empire State Building) است که تصور می گردد از زمان تولد منظومه شمسی در 4.6 میلیارد سال پیش به جای مانده باشد.

انتظار می رود فضاپیمای اسیریس-اپکس در آوریل 2029 به هدف خود یعنی آپوفیس برسد. اگرچه آپوفیس به عنوان یک سیارک بالقوه خطرناک نزدیک زمین طبقه بندی می گردد اما ناسا هر گونه تهدید را از سوی این سنگ فضایی برای حداقل یک قرن رد نموده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 اسفند 1402 بروزرسانی: 8 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15489

به "ناسا شکارچی را بیدار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا شکارچی را بیدار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید