ناسا: سال جاری گرم ترین تابستان را داشتیم

به گزارش کنفرانس هکا، ناسا تایید نموده است که تابستان سال 2023 گرم ترین تابستان زمین از سال 1880 تا به امروز بوده است.

ناسا: سال جاری گرم ترین تابستان را داشتیم

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا با اشاره به زمانی که ثبت دنیای دما شروع شد، تایید کرد که امواج گرمای سوزان در آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و منطقه ها دیگر، تابستان امسال را به گرم ترین تابستان زمین از دستکم سال 1880 تا به امروز تبدیل نموده است.

به گفته این آژانس فضایی، گرمای رکوردشکن سال 2023 نتیجه گرمایش زمین به وسیله انسان است و با یک الگوی آب و هوایی تکرار شونده به نام ال نینو ترکیب شده است.

براساس بیانیه ای که این تحلیل را تشریح می نماید، ماه اوت (مرداد- شهریور) به تنهایی 2.2 درجه فارنهایت(1.2 درجه سانتی گراد) گرم تر از میانگین تابستان سال های دیگر بوده است و 57 میلیون نفر را در جنوب و جنوب غربی ایالات متحده تحت شدیدترین موج گرما قرار داده است.

بر اساس آخرین گزارش، مجموع دما در ماه های ژوئن، ژوئیه و اوت(خرداد-تیر-مرداد و شهریور) 0.41 درجه فارنهایت(0.23 درجه سانتیگراد) گرمتر از تابستان های گذشته بوده است. در یکی دیگر از کنفرانس های ناسا در خصوص شرایط اضطراری آب و هوایی سیاره که در ماه گذشته برگزار گردید، دانشمندان تایید کردند که ماه ژوئیه امسال گرم ترین ژوئیه ثبت شده است. در حالی که پنج ژوئیه قبلی طی پنج سال اخیر نیز جزو گرم ترین ها بوده اند.

بیل نلسون، مدیر ناسا در این کنفرانس گفت: تنها به اطراف خود نگاه کنید و خواهید دید که چه اتفاقی افتاده است. ما رکوردشکنی وقوع سیل را در ورمونت داریم. ما در فینیکس و میامی گرمای بی سابقه ای داریم. بخش های عمده ای از کشور را داریم که به وسیله دود آتش سوزی پوشیده شده است و البته آنچه که در لحظه در حال تماشای آن هستیم فاجعه ای است که با آتش سوزی در هاوایی اتفاق افتاده است.

دانشمندان می گویند، گرمای شدید ماه ژوئیه مستقیما منجر به وقوع مرگبارترین فصل آتش سوزی های جنگلی در کانادا و هاوایی و بعلاوه بارش شدید باران و سیل های ناگهانی در سرتاسر مدیترانه از جمله یونان و ایتالیا شده است.

آنها این گرمای رکوردشکن را تا حدی به ال نینو نسبت می دهند، که تقریبا هر دو تا هفت سال یک بار رخ می دهد. در این زمان بادهای بالای اقیانوس آرام، که معمولا به سمت غرب در امتداد استوا از آمریکای جنوبی به سمت آسیا می وزند، روال عادی خود را شکسته و به سمت شرق حرکت می نمایند. در نتیجه ساحل غربی ایالات متحده، کانادا و ایالات متحده شاهد شرایط بسیار گرم تر از حد معمول هستند.

جاش ویلیس(Josh Willis)، دانشمند آب و هوا و اقیانوس شناس در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا، در بیانیه ای گفت: دمای فوق العاده بالای سطح دریا، که بخشی از آن ناشی از بازگشت ال نینو است، تا حد زیادی مسئول گرمای تابستان بوده است. تیم او پیش بینی می نماید که بیشترین تاثیرات این الگوی آب و هوایی از فوریه تا آوریل سال آینده(بهمن-اسفند) رخ خواهد داد.

با این حال، همانطور که گاوین اشمیت(Gavin Schmidt)، دانشمند آب و هوا و مدیر موسسه مطالعات فضایی گادرد ناسا GISS در کنفرانس ژوئیه شرح داد، الگوهای آب و هوایی طبیعی مانند ال نینو در مقایسه با فعالیت های انسانی که منجر به گرم شدن کره زمین می گردد، کمترین نقش را در تغییرات آب و هوایی دارد. بر اساس داده های این آژانس، ال نینو به طور خاص منجر به افزایش موقت دما در حدود 0.1 درجه سانتیگراد می گردد. گرمایش دنیای که تا به امروز مشاهده شده بیش از این مقدار است.

او شرح داد: بدون وجود یاری های انسانی به محرک های تغییرات آب و هوایی، ما چیزی شبیه به دمایی را که در حال حاضر می بینیم، نخواهیم دید.

تجزیه و تحلیل جدیدی که به وسیله ویلیس و تیمش در موسسه مطالعات فضایی گادرد ناسا در نیویورک انجام شد، تنها یک روز پس از آن انجام شد که تیم دیگری از دانشمندان هشدار دادند فعالیت های انسانی دنیا را فراتر از یک منطقه عملیاتی امن برده است. این تیم دریافته است که شش مورد از 9 محدودیت به اصطلاح سیاره ای محیط دنیای، که مقدار انحراف انسان ها از دنیای ماقبل صنعتی را ارزیابی می نماید، نقض شده است.

امواج گرما شدیدتر می شوند، روندی که دانشمندان انتظار دارند در سال های آینده نیز ادامه یابد، اما امسال نشان داده که در زمان های غیرمنتظره ای نیز رخ می دهد. به عنوان مثال، در اوایل ماه سپتامبر(شهریور)، یک موج گرمای سه روزه غیرمعمول در شهر نیویورک پس از افزایش 20 درجه ای دما از حد معمول، رکوردها را شکست.

اشمیت در بیانیه اخیر خود گفت: متاسفانه تغییرات آب و هوایی در حال رخ دادن است و اگر به انتشار دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای در جو ادامه دهیم، شرایط بدتر خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 شهریور 1402 بروزرسانی: 27 شهریور 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14121

به "ناسا: سال جاری گرم ترین تابستان را داشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا: سال جاری گرم ترین تابستان را داشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید