مولدسازی، درآمد دولت را در سال 99 افزایش می دهد

به گزارش کنفرانس هکا، موضوع مولدسازی که می تواند درآمد قابل توجهی برای دولت به دنبال داشته باشد، از امور بسیار مهمی است که دولت بدون فوت وقت باید در اولویت قرار دهد تا از این طریق و تصویب پایه های جدید مالیاتی درآمد دولت در سال 99 تا حدودی تأمین شده باشد.

مولدسازی، درآمد دولت را در سال 99 افزایش می دهد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، وحید شقاقی شهری اقتصاددان در گفت و گو با قدس آنلان، درخصوص ضرورت های تأمین بودجه سال آینده و برنامه ریزی های مهم دولت در این باره گفت: تدوین بودجه 99 موضوع مهمی است که تحقق مطلوب آن بدون در نظر دریافت درآمدهای نفتی، نیازمند برنامه ریزی اصولی و اهتمام دقیق به ایجاد ساز وکارهای درآمد زا از سوی دولت است. هر چند اصلی ترین منبع درآمدی دولتها در سالهای گذشته بر فروش نفت راسخ بود اما تشدید تحریم های نفتی و کاهش صادرات وکاهش درآمدهای نفتی این مهم را برجسته تر نموده است که نیازمند برداشتن گامهای اساسی در اصلاح ساختارهای مالی کشورهستیم.

وی دراین باره اضافه نمود: جلوگیری از فرارهای مالیاتی، تصویب و ایجاد پایه های جدید مالیاتی از جمله راهکارهایی است که در نبود درآمدهای نفتی می توان درآمد دولت را افزایش دهد. اصلاح نظام یارانه و یارانه پنهان که بیش از هزار میلیارد در آن صرف ثروتمندان می گردد نیز از جمله موارد مهم و اساسی است که نیازمند فوریت در سیاست گذاریها و تصمیمات دولتی دراین باره است. از سوی دیگر یکی از مهمترین موضوعاتی که می تواند در افزایش درآمدهای دولتی نقش قابل توجهی ایفا نماید، مولد سازی دارایی های دولت است که توجه هر چه بیشتر به این بخش گام های قابل توجهی در افزایش بهره وری بخش خصوصی و فعالیت مالی در کشور برداشته می گردد.

استاد اقتصاد گفت: قطعاً اولین فعالیت در راستای مولدسازی دارایی های دولت ایجاد ساختار سازمانی درتحقق این امر است که باید در دستور کار دولت قرار داده گردد. اصلاح نظام یارانه پنهان و کنترل فرار مالیاتی فعالیتهای مهمی است که دولتهای پیشین ودولت کنونی با بی توجهی به بهره وری هایی که از آن می توان در اقتصاد کشور ایجاد کرد، گذشته اند. لذا براساس تأکید آقای نوبخت، دولت خواستار ایجاد اصلاحات قابل تأملی در حوزه نظام یارانه ای است که گام های اولیه آن در وزرات اقتصاد شروع شده است.

وحید شقاقی شهری گفت: موضوع مولدسازی نیز که می تواند درآمد قابل توجهی برای دولت به دنبال داشته باشد از امور بسیار مهمی است که دولت بدون فوت وقت باید در اولویت قرار دهد تا از این طریق و تصویب پایه های جدید مالیاتی درآمد دولت در سال 99 تا حدودی تأمین شده باشد.

وی دراین باره تأکید کرد: جدیت سازمانی در مولدسازی های دولتی بسیار مهم است. نگاه سرسری و سستی و ضعف مدیریتی در شرایط مالی کنونی کشور به هیچ وجه پذیرفتنی وبه نفع اقتصاد نیست، لذا مدیریت قدرتمندانه پروژه ها و طرح های یاد شده در نوع خود درآمد زایی دولت را برای سال آینده افزایش می دهد.

وی در سرانجام توضیح داد: با توجه به وضعیت بحرانی اقتصاد ایران در امسال و اینکه اقتصاد کشور از گردنه های خطرناکی عبور نموده است، به نظر می رسد سال آینده شاهد رشد مالی زیر یک درصد باشیم. متأسفانه منفی شدن رشد اقتصاد پدیده مخربی بود که بسیاری از فعالیت های مالی وعمرانی کشور را با چالش و تهدیدات جدی روبرو کرد از این جهت امید می رود با برنامه ریزی های صحیح ومدیریت موضوعات یاد شده در حوزه افزایش بهره وری ودرآمد و جلوگیری از برخورداری عده قلیلی از یارانه های سرسام آور؛شاهد رشد مالی قابل توجه تری در سال آینده نسبت به امسال باشیم.

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4829

به "مولدسازی، درآمد دولت را در سال 99 افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مولدسازی، درآمد دولت را در سال 99 افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید