معماهای نوشتاری مجذوب کننده به همراه پاسخ

به گزارش کنفرانس هکا، مغز ما انسان ها هم به مانند بدنمان نیاز به ورزش و فعالیت دارد تا تقویت گردد و در سال های کهنسالی نیز به بیماری هایی مانند آلزایمر مبتلا نگردد. اگر تا به امروز معما های نوشتاری مجذوب کننده شماره یک ما را ندیده اید، به شما خاطرنشان می کنم که حتما این چالش مجذوب کننده ما را دنبال کنید. ما قصد داریم تا به صورت مکرر شما را با تعدادی از معما های مجذوب کننده و سرگرم کننده به چالش بکشیم تا لحظاتی شاد و مفرح را برای شما فراهم کنیم. پیشنهاد میکنیم حتما این چالش و چالش دیگر ما یعنی معما های تصویری مجذوب کننده همراه با جایزه نقدی را نیز دنبال کنید. این شما و این دومین چالش معما های نوشتاری که باز هم پنج معمای نو را در برابر شما قرار می دهد. در ابتدا پنج معما را مطرح می کنیم و در انتها پاسخ آن ها را نیز می آوریم.

معماهای نوشتاری مجذوب کننده به همراه پاسخ

معماها

معمای اول:

اگر اتوبوسی را با 37 مسافر از تهران به سمت اهواز برانید و هوشنگ و مهران در قم پیاده شوند و قاسم سوار گردد، سپس در اراک قاسم و شش نفر دیگر پیاده شوند و کسی سوار نگردد، بعد از آن در بروجرد، سعید، پرویز و پریسا پیاده شوند و شهلا و محسن سوار شوند، سپس در اندیمشک مرتضی، نوشاد و فاطمه هم سوار شوند و پس از 15 ساعت به مقصد برسید، نام راننده اتوبوس چیست؟

معمای دوم:

اگر ساخت 10 قطعه به وسیله 10 کارگر، 10 دقیقه زمان احتیاج داشته باشد، فراوری 100 قطعه به وسیله 100 کارگر چقدر طول می کشد؟

معمای سوم:

از شخصی که ادعا می کرد شطرنج باز ماهری است خواستند که مهره اسب را در یک گوشه صفحه بگذارد و آن را پس از عبور دادن از تمام خانه های شطرنج به گوشه سمت مقابل برساند. به عبارتی از او خواستند که اسب را از خانه a1 به h8 برساند به طوری از همه خانه های دیگر فقط یک بار عبور کند. آیا چنین کاری ممکن است؟

معمای چهارم:

روزی یک قصاب برای خریدن تعدادی گاو، غاز و مرغ به بازار رفت. قیمت هر گاو، 15 سکه، قیمت هر غاز، 1 سکه و قیمت هر مرغ، یک چهارم سکه بود. این قصاب صد سکه همراه داشت و می خواست با این پول، دقیقا صد حیوان بخرد. آیا این امکان پذیر است؟ توجه کنید که این قصاب از هر حیوان حداقل یکی لازم دارد.

معمای پنجم:

در گودال دایره ای به عمق 3.5 متر و قطر نیم متر، چند مترمکعب خاک وجود دارد؟

پاسخ معما ها

پاسخ معمای اول:

نام خودتان، چون شما راننده هستید.

پاسخ معمای دوم:

ده دقیقه. ممکن است به اشتباه صد دقیقه را انتخاب نموده باشید. در اینجا تعداد قطعات افزایش پیدا نموده، اما به همان اندازه تعداد کارگران نیز افزایش یافته است، پس زمان انتها کار یکسان است. به عبارتی هر کارگر می تواند در ده دقیقه یک قطعه را تکمیل کند. به همین ترتیب، 200 کارگر هم می توانند 200 قطعه را در ده دقیقه آماده نمایند.

پاسخ معمای سوم:

چنین کاری ممکن نیست. برای انجام این کار اسب باید از تمام خانه های شطرنج به جز خانه ای که در آن مستقر است بگذرد. پس اسب پس از رسیدن به گوشه روبرو 63 خانه را طی نموده است. می دانیم که حرکت اسب شطرنج به گونه است که پس از هر حرکت در خانه ای با رنگ مخالف فرود می آید. یعنی اگر در خانه سیاه است به خانه سفید و اگر در خانه سفید است به خانه سیاه می رود؛ بنابراین پس از طی 63 حرکت باید به خانه مخالف رنگ خانه برسد. این در حالی است که خانه های هر دو گوشه صفحه شطرنج همرنگ هستند. به عبارت دقیقتر، خانه های a1 و h8 هر دو سفیدرنگ هستند و پس از انجام 63 حرکت (که عددی فرد است) به هیچ عنوان نمی توان از یک خانه سفید به خانه سفید دیگر رفت.

پاسخ معمای چهارم:

امکان پذیر است. قصاب می تواند سه گاو، 41 غاز و 56 مرغ بخرد.

تعداد گاو ها را x، تعداد غاز ها را y و تعداد مرغ ها را z در نظر میگیریم. با توجه به سوال دو فرمول زیر وجود دارد.

x+y+z=100،

15x+y+z/4=100

از دو رابطه بالا می گردد نتیجه گرفت که

z= (56/3) x

از اون جایی که تعداد حیوانات باید یک عدد صحیح (مثبت و غیر صفر) باشه، تنها مقداری که x میتونه داشته باشد، مضرب های عدد 3 خواهد بود. پس عدد های 3 و 6 و 9 و ... را باید جا گذاری کنیم که عدد 3 درست هست. پس سه گاو داریم و 56 مرغ. تعداد غاز ها هم 41 عدد می گردد.

پاسخ معمای پنجم:

در گودال هیچ خاکی وجود ندارد، چون تا خاک را ننمایند گودالی به وجود نمی آید.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13687

به "معماهای نوشتاری مجذوب کننده به همراه پاسخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معماهای نوشتاری مجذوب کننده به همراه پاسخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید