مصرف گوشت محروم ترین خانوار های ایرانی چقدر است؟

به گزارش کنفرانس هکا، براساس اطلاعات بودجه خانوار مرکز آمار ایران، هر خانوار ایرانی در سال 97 به طور متوسط 24 کیلوگرم گوشت دام مصرف نموده، این در حالی است که متوسط مصرف خانوار های محروم تنها یک کیلوگرم در سال تخمین زده شده است.

مصرف گوشت محروم ترین خانوار های ایرانی چقدر است؟

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، جزییات گزارش طرح آمارگیری هزینه درامد خانوار های شهری و روستایی در کل کشور نشان می دهد مصرف بعضی کالا های اساسی از جمله برنج و گوشت درسال 97 کاهش یافته است.

برآورد متوسط مصرف خانوار های ساکن شهر ها و روستا های کشور در طرح هزینه درآمد مرکز آمار نشان می دهد در سال 97 هر خانوار ایرانی 24.2 کیلوگرم انواع گوشت دام مصرف نموده است. بر اساس این آمار کل مصرف گوشت گوساله در یک سال برای خانوار ایرانی 4.1 کیلوگرم بوده است.

این در حالی است که در سال 96 میزان مصرف گوشت دام در یک خانوار شهری 26.1 کیلوگرم و در خانوار روستایی 29.66 کیلوگرم بوده است.

در سال 97 متوسط میزان مصرف گوشت دام در یک خانوار شهری 21.816 کیلوگرم و در خانوار روستایی 24.278 کیلوگرم بوده است. با مقایسه این دو آمار میزان مصرف گوشت در خانوار شهری 4.3 و در خانوار روستایی 5.3 کیلوگرم کاهش یافته است.

گفتنی است، با توجه به امار های ارائه شده هر خانوار ایرانی طی سال 1397 به طور متوسط در ماه حدود 2 کیلوگرم گوشت دام مصرف نموده است.

گفتنی است، این آمار شامل میانگین مصرف تمامی دهک های جامعه بوده، اما میزان مصرف در دهک های محروم تر جامعه بسیار پایین تر از این مقدار است. در محروم ترین دهک، میزان مصرف گوشت در سال به یک کیلوگرم می رسد که اختلاف بالایی با میانگین کل جامعه داشته است.

بر این اساس 4 گروه پرهزینه جامعه به ترتیب 25 کیلو، 45 کیلو، 67 کیلو، 93 کیلو گرم انواع گوشت دام بوده است.

آنالیز های عمومی آمار های فراوریی مرکز آمار ایران نشان می دهد در حال حاضر مواردی مثل کف میزان مصرف کالا های اساسی در سال 97، میزان فراوری این کالا ها با موضوع گوشت (دفتر کشاورزی معاونت طرح هایی آماری)، میزان واردات کالا های مذکور و همچنین شاخص قیمت مصرف کننده به صورت ماهیانه فراوری می گردد. این درحالی است که آنالیز این آمار ها برای سال 98 ضرورتی غیر قابل کتمان است. هر چند برای دسترسی به طرح بودجه خانوار در سال 98 بایستی تا انتها سال منتظر ماند، اما با توجه به احتمال تغییر سیاست ارزی دولت در سال 99 ضروری است یک گزارش تحلیلی دقیق از میزان مصرف خانوار ها از کالا های اساسی فراوری، تخمین و در اختیار سیاست گذار قرار گیرد.

بیست آمار: آشنایی با علم آمار و ریاضیات

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7251

به "مصرف گوشت محروم ترین خانوار های ایرانی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف گوشت محروم ترین خانوار های ایرانی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید