مخالفت ایران با رای دادگاه انگلیس درباره پرداخت بخشی از سود بدهی قرارداد نظامی

به گزارش کنفرانس هکا، بعیدی نژاد گفت: ایران با رأی دادگاه انگلیس نسبت به عدم الزام شرکت انگلیسی به پرداخت بخشی از سود بدهی خود در سال های تحریم مخالف بوده و اقدام حقوقی لازم را اتخاذ خواهد نمود.

مخالفت ایران با رای دادگاه انگلیس درباره پرداخت بخشی از سود بدهی قرارداد نظامی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در صفحه توئیترش نوشت: جمهوری اسلامی ایران با رأی دادگاه انگلیس نسبت به عدم الزام شرکت انگلیسی به پرداخت بخشی از سود بدهی خود در سال های تحریم مخالف بوده و اقدام حقوقی لازم را اتخاذ خواهد نمود.

وی یادآور شد: اما این رأی هیچگونه تاثیری بر الزام شرکت انگلیسی به پرداخت کل مبلغ چند صد میلیون پوند بدهی و سود بیش از 30 سال آن ندارد.

دادگاه عالی انگلیس علیرغم رای دیوان بین المللی، با صدور حکمی به نفع یک شرکت تسلیحاتی انگلیسی، اعلام نمود که این شرکت نباید همه سود ناشی از مبلغی را که بابت فروش تانک به ایران دریافت نموده، به تهران پرداخت کند.

براساس این گزارش، دادگاه عالی انگلیس علیرغم رای دیوان بین المللی، با صدور حکمی به نفع یک شرکت تسلیحاتی انگلیسی، اعلام نمود که این شرکت نباید همه سود ناشی از مبلغی را که بابت فروش تانک به ایران دریافت نموده، به تهران پرداخت کند.

براساس رای دادگاه، نیازی نیست که انگلیس 20 میلیون پوند از مجموع سود قرارداد خرید تانک های چیفتن را به ایران بپردازد. سود این پول از سوی وزارت دفاع انگلیس بین 32 تا 41 میلیون پوند برای 40 سال بدهی معین شده است.

دادگاه انگلیس اعلام نموده است؛ وزارت دفاع این کشور نباید بابت مدت زمان حدود 10 سال که این پول مشمول تحریم های اتحادیه اروپا شده، برای نگهداری آن پول پرداخت کند.

قرارداد خرید تانک های چیفتن به ارزش 387 میلیون پوند در سال 1350 بین وزارت دفاع انگلیس و دولت وقت ایران بسته شد و قرار بود 1300 فروند تانک و خودروهای زرهی به ایران تحویل داده گردد که پس از انقلاب اسلامی در ایران، قرارداد مزبور لغو شد. با وجود اینکه ایران کل مبلغ قرارداد را پرداخت نموده خواهان باز پس گیری پول خود شده است.

ayrokh.ir: مجله گردشگری و مسافرتی

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4401

به "مخالفت ایران با رای دادگاه انگلیس درباره پرداخت بخشی از سود بدهی قرارداد نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت ایران با رای دادگاه انگلیس درباره پرداخت بخشی از سود بدهی قرارداد نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید