قیمت جدید خودروهای هیبریدی در ایران

به گزارش کنفرانس هکا، اگرچه در مصوبه مجلس تعرفه واردات خودروهای هیبریدی صفر شده اما در صورت واردات این خودروها با قانون جدید باز هم حدود 50 تا 60 درصد به قیمت های جهانی آن ها به دلیل دیگر عوارض مشمول اضافه خواهد شد. البته باز هم در این حالت قیمت این خودروها کمتر از نرخ های فعلی خواهد بود.

قیمت جدید خودروهای هیبریدی در ایران

به گزارش خبرنگاران، اخیراً مجلس در بخشی از طرح ساماندهی بازار خودرو با هدف کاهش آلودگی هوا، تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را به صفر رساند. البته پس از آن بعضی از نمایندگان مجلس اعلام کردند که با توجه به جنگ مالی آمریکا بر ضد مردم ایران، فعلاً این مصوبه مجلس اجرایی نشده و همچنان طبق مصوبه سال گذشته دولت، واردات انواع خودرو به کشور ممنوع خواهد بود.

این وضعیت در حالی است که تنوع خودروهای هیبریدی که در چند سال اخیر وارد بازار ایران شده اند بسیار محدود است، چراکه سایر خودروهای هیبریدی یا مشمول ممنوعیت واردات خودروهای با ارزش دلاری بیش از 40 هزار دلار بوده اند یا نمایندگی آن ها در ایران وجود نداشته است؛ ضمن اینکه اصولاً هم تنوع این دست از خودروها در جهان بالا نیست.

به طور کلی خودروهای هیبریدی که وارد بازار ایران شده اند شامل خودروهای تویوتا در مدل های کمری و پریوس، هیوندا در مدل سوناتا، لکسوس در مدل NX300 و میتسوبیشی در مدل اوت لندر هستند.

اگرچه در 29 اردیبهشت ماه امسال نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه خود مقرر کردند که واردات خودروهای سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان فراوری آنها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف گردد؛ اما علاوه بر این تعرفه که باید به خزانه دولت واریز گردد و اکنون برای خودروهای هیبریدی به صفر رسیده، هزینه های دیگری همچون اسقاط، حق آمبولانس وزارت بهداشت، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و… نیز وجود دارد که در قیمت تمام شده خودروهای هیبریدی وارداتی در ایران تأثیرگذار خواهد بود.

درواقع علاوه بر تعرفه واردات، 5 درصد حق وزارت بهداشت برای خودروهای آمبولانس، حدود 4 درصد برای اسقاط، 10 درصد برای مصرف حدود شش تا هفت لیتری که این خودروها دارند، 10 درصد عوارض شهرداری و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده است که کماکان باید برای واردات این خودروها پرداخت گردد.

بنابراین در کل می توان گفت که حتی در صورت واردات با تعرفه صفر باز هم حدود 40 درصد به قیمت های جهانی این خودروها در ایران اضافه می گردد که البته این هزینه نهایی نبوده و به آن باید سود واردکننده خودرو را نیز اضافه نمود.

در رابطه با سود واردکنندگان خودرو نیز به گفته فعالان این بازار، از زمانی که واردات خودرو ممنوع شد، درصد سود واردکنندگان از محل خرید و فروش این محصول نیز بالا رفت. به گفته فعالان بازار، پیش از این به دلیل اینکه صاحب هر کارت بازرگانی مجاز بود خودرو وارد کند، حاشیه سود واردات خودرو پایین بود و در مدل های پرفروشی همچون خودروهای کره ای و چینی سود واردکنندگان در حدود 5 تا 7 درصد بود و در اقلام کم فروش این میزان سود بالاتر رفته و به 10 تا 15 درصد می رسید، اما هم اکنون حاشیه سود واردکنندگان این خودروها در حدود 20 تا 25 درصد برآورده شده است.

بنابراین به حدود 40 درصد عوارض متفرقه واردات خودروهای هیبریدی به طور میانگین 20 درصد نیز سود واردکننده خودرو اضافه می گردد. به این ترتیب در نهایت می توان گفت حتی در صورت صفر شدن تعرفه واردات، قیمت یک دستگاه خودرو هیبریدی در ایران با فرض ادامه داشتن شرایط فعلی، حدود 50 تا 60 درصد بیشتر از نرخ های جهانی آن خواهد بود.

به عنوان مثال در خودروهای هیبریدی که تاکنون وارد ایران شده اند، قیمت جهانی تویاتا کمری به طور میانگین حدود 35 هزار دلار، تویوتا پریوس بین 20 هزار تا 25 هزار یورو، لکسوس NX300 معادل 50 هزار یورو، هیوندا سونوتا حدود 24 هزار تا 37 هزار و اوت لندر میتسوبیشی در حدود 35 هزار پوند است.

بنابراین با توجه به نرخ روز ارز در ایران اگر حدود 50 تا 60 درصد به نرخ های فوق اضافه کنیم، قیمت های جدید خودروهای هیبریدی در ایران با فرض اجرا شدن قانون به صفر رسیدن تعرفه واردات این خودروها، به دست می آید.

سبزوار: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

طفره: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 3724

به "قیمت جدید خودروهای هیبریدی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت جدید خودروهای هیبریدی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید