فناوران ثروتمند خودساخته دنیا احتکار می کنند یا کمک؟!

به گزارش کنفرانس هکا، شیوع چشمگیر بیماری کووید-19 زندگی، معیشت، اجتماعات و بسیاری از مشاغل جهان را مختل کرده است. اما برخلاف آنچه ما در کشورهای کمتر توسعه یافته شاهد آن هستیم، می بینیم ثروتمندانی که سُکان شرکت های بزرگ را در جهان در دست دارند، چگونه با مسئولیت پذیری درصدد مقابله با این بلای همه گیر برآمده اند.

فناوران ثروتمند خودساخته دنیا احتکار می کنند یا کمک؟!

به گزارش خبرنگاران، شرکت های بزرگ در سراسر دنیا در حال تلاش برای مقابله با بیماری همه گیر کووید-19 هستند و با اعطای کمک های نقدی و غیرنقدی گام مهمی در کمک به افزایش مراقبت های بهداشتی از بیماران مبتلا و کشف درمان یا واکسن احتمالی برمی دارند.

افرادی که سُکان دار این شرکت ها هستند، عموماً انسان های خودساخته ای هستند که بر اساس ابتکار، خلاقیت و لیاقت خود رشد کرده اند و اکنون می بینیم که در برهه حساس کنونی کمک به هم نوعان خود را بدون هیچ چشم داشتی وظیفه انسانی خود می دانند و کمک های سخاوتمندانه ای به مبارزه با کروناویروس می کنند.

این کمک ها شامل کمک های چشمگیر نقدی نظیر کمک 800 میلیون دلاری سوندار پیچای مدیرعامل شرکت گوگل، کمک 25 میلیون دلاری مارک زاکربرگ و جمع آوری 150 میلیون دلار کمک نقدی توسط بیل گیتس و کمک های غیرنقدی مانند تغییر کاربری خط های تولید برای ساخت ماسک و وسایل مورد نیاز بیمارستان های برای مقابله با کووید-19 و روش های ابتکاری برای به حداقل رساندن تأثیر این بیماری بر بهداشت عمومی و محدود کردن اختلالاتی که در اقتصاد دنیا به وجود آورده است، می شود.

نکته جالب توجه اینجاست که اغلب این کمک ها به کشور آمریکا به عنوان اقتصاد اول دنیا اختصاص یافته است که نشان می دهد حتی کشورهای ثروتمند نیز به کمک در راه مقابله با این بیماری همه گیر نیاز دارند و شاید هم این کمک ها فارغ از این موضوع صورت می گیرد و نشان می دهد که این افراد ثروتمند اما مسئول، به فکر کمک به جامعه خود در هر شرایطی و فارغ از چگونگی ایفای نقش دولت ها هستند.

این در حالی است که متاسفانه در سایر کشورهای درگیر که کمتر توسعه یافته هستند، این قبیل کمک ها از جانب افراد مشهور و صاحبان شرکت های بزرگ و پردرآمد کمتر دیده می شود و شاید دیده نمی شود. حتی در برخی موارد شاهد آن بوده ایم که برخی از این شرکت ها در این شرایط هم به دنبال سودجویی هستند و دست به احتکار وسایل مورد نیاز کادر درمان و مردم جامعه می زنند! گویا این شرکت ها هیچ گاه سیر نمی شوند و پیوسته تنها به دنبال سودجویی هستند.

در حالی که کروناویروس به سرعت در مناطق مختلف دنیا در حال گسترش است، غول های فناوری نظیر فیسبوک و اپل به همراه بسکمک از شرکت های معروف دیگر در حال تولید ماسک هستند و آنها را به کادر درمان و کارکنان مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده و اروپا اهدا می کنند تا از آنها در مقابل شیوع کروناویروس محافظت کنند.

در این گزارش به برخی تلاش های این افراد در راه مقابله با کووید-19 اشاره می کنیم.

شاید سردمدار این افراد، بیل گیتس باشد که چند سالی هست فعالیت تجاری مستقیم خود را در شرکت مایکروسافت به جوانان سپرده و خود با همراهی همسرش با راه اندازی یک بنیاد خیریه موسوم به بنیاد بیل و ملیندا گیتس مشغول کمک های بزرگی به جامعه بشریت است.

بنیاد بیل و ملیندا گیتس تا به امروز کمک های شایانی به مبارزه با بیماری همه گیر کووید-19 کرده است. از جمله این کمک ها می توان کمک به افراد مبتلا که با یک چت ربات، شرایط خود را ارزیابی کنند، راه اندازی یک نرم افزار نظارت و پیگیری برای ردیابی موارد جدید ابتلا به کروناویروس و تهیه 150 میلیون دلار بودجه بشردوستانه برای تحقیقات در سراسر دنیا در مورد این بیماری اشاره کرد که 25 میلیون دلار از آن اهدایی بنیاد خیریه CZI متعلق به مارک زاگربرگ و همسرش است.

مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان مبلغ 25 میلیون دلار به برنامه شتاب دهنده درمانی کووید-19 بیل گیتس اهدا کردند تا در تلاش برای جلوگیری از شیوع این بیماری همه گیر سهیم باشند.

موسسه خیریه مارک زاکربرگ و همسرش موسوم به CZI مبلغ 25 میلیون دلار به برنامه شتاب دهنده درمانی کووید-19 که توسط بنیاد خیریه بیل گیتس و همسرش ملیندا گیتس راه اندازی شده است، اعطا کرده اند.

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک ضمن اهدای این 25 میلیون دلار گفت تعداد 720 هزار ماسک ذخیره اورژانسی خود را به کارکنان مراقبت های بهداشتی اهدا می کند.

کادر درمانی در کشورهای درگیر نیاز فوری به تجهیزات محافظتی بیشتری دارند. به همین دلیل فیسبوک نیز اقدام به اهدای 720 هزار ماسکی کرد که قبلا خریداری کرده بوده است.

زاکربرگ گفت: ما همچنین در تلاش هستیم تا میلیون ها ماسک دیگر تولید و اهدا کنیم. امیدوارم همه شما سالم و ایمن بمانید!

گوگل نیز 800 میلیون دلار به مبارزه با کووید-19 کمک کرد. شرکت بزرگ گوگل در واکنش به بحران همه گیری بیماری کووید-19 اقدام به اعطای کمک 800 میلیون دلاری برای مبارزه با این بیماری کرده است و همزمان در حال تولید ماسک نیز هست.

ساندار پیچای مدیر عامل گوگل در وب سایت این شرکت نوشته است: از آنجا که شیوع کروناویروس جدید در سراسر دنیا رو به وخامت است، در حال نابودی جوامع و دریافت جان افراد بسکمک است. امروز ما اقدام به اعطای کمک 800 میلیون دلاری و اهدای 2 میلیون ماسک برای کمک به مقابله با برخی از این چالش ها و حمایت از مشاغل کوچک و متوسط، سازمان های بهداشتی و دولت ها و کارکنان بهداشت و درمان که در خط مقدم مبارزه با این بیماری همه گیر دنیای هستند، کرده ایم.

انریکه لورس مدیرعامل شرکت HP نیز متعهد شد میلیون ها دلار کمک و پشتیبانی را به دانشجویان، خانواده ها و جوامع اهدا کند.

شرکت HP به همراه این تعهد، به لطف تیم چاپ سه بعدی و شبکه تولید دیجیتال خود در حال طراحی و تولید قطعات ضروری را برای پاسخ به نیازهای پزشکی بیمارستان ها است.

تیم کوک مدیر عامل اپل نیز در حساب کاربری توییتر خود اطلاع داد که شرکت اپل هم در حال مهیا کردن ماسک هایی برای کادرهای درمانی است.

وی نوشت: تیم های ما در اپل در حال تلاش هستند تا کمک های بیشتری به کارکنان مراقبت های بهداشتی درراه مبارزه با کووید-19 ارائه دهند. ما میلیون ها ماسک برای کادر درمانی در ایالات متحده و اروپا اهدا می کنیم. خطاب به یکایک این قهرمانان خط مقدم مبارزه با کووید-19 میگویم؛ از شما متشکریم.

تیم کوک تعداد 10 میلیون ماسک را کادر درمان آمریکا اهدا کرد و در حال مهیا کردن میلیون ها ماسک دیگر برای اهدا به کشورهای اروپا است.

از طرف دیگر، ایلان ماسک مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا و شرکت فضایی اسپیس ایکس، یک کامیون حاوی ماسک، گان و غیره را به مرکز آکادمی پزشکی UCLA Health ارسال کرد.

پیتون رید کارگردان آمریکایی که همسرش در این مرکز کار می کند برای تشکر از ایلان ماسک به خاطر انجام این کار در توییتر خود نوشت: من می خواهم از طرف همه از شما برای ارسال این کامیون حاوی ماسک، گان و غیره به UCLA Health تشکر کنم. آنها به خوبی مورد استفاده قرار می گیرند. همسرم، همکارانش و بیمارانش از شما متشکر هستند.

جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا و مدیرعامل شرکت آمازون نیز در یک پست نوشت: در سطح دنیای با کمبود ماسک روبرو هستیم. اولویت ما این است که این خلاء را پر کنیم و به تولید ماسک بپردازیم.

جک ما بنیان گذار علی بابا نیز بیش از یک میلیون ماسک و 50 هزار کیت تست کروناویروس را به آمریکا اهدا کرد. وی همچنین 20 هزار کیت تست را به همراه 100 هزار ماسک و 1000 گان پزشکی با محافظ صورت به 54 کشور آفریقایی ارسال کرد.

در این میان شرکت نستله(Nestlé) نیز با همکاری با صلیب سرخ دنیای و جامعه دنیای هلال احمر، ارائه کمک های فوری به کادر درمان، مراقبان سلامت و تقویت سیستم های بهداشتی و تلاش های بشردوستانه خود را در واکنش به شیوع کووید-19 افزایش داده است.

این شرکت، مواد غذایی، محصولات غذایی پزشکی و بطری های آب را اهدا می کند تا به کسانی که بیشتر از همه درگیر این بیماری هستند، کمک کند.

سایر شرکت های بزرگ فناوری در سطح دنیا نیز متعهد شده اند که ماسک ها را به عنوان وسیله ای مقدماتی در دفاع مقابل کروناویروس بسازند و اهدا کنند.

همچنین شرکت یونیلور(Unilever) که بزرگترین شرکت صابون سازی دنیا است، اقدام به ساخت و توزیع رایگان ضد عفونی کننده، صابون و مایع دستشویی، سفید کننده و مواد غذایی به ارزش 100 میلیون یورو کرده است.

این شرکت برای کمک به برآورده کردن تقاضای دنیای برای صابون و مایع دستشویی برای مقابله با بیماری همه گیر کووید-19 دست به این اقدام زده است.

این شرکت گفت تا زمانی که واکسنی برای کووید-19 ساخته نشود، صابون و مایع دستشویی بهترین مدافع ما در برابر این بیماری محسوب می شود. یونیلور شعب خود را در ایالات متحده، هند، چین، انگلیس، هلند، ایتالیا و دیگر کشورها در سراسر دنیا مامور به تولید و توزیع میلیون ها قالب صابون رایگان برای افراد نیازمند کرده است.

این اقدام یونیلور در بجا آوردن مسئولیت خود برای کمک به مبارزه با این بیماری از جمله آموزش به مردم در سراسر دنیا در مورد چگونگی شستن دست ها به طور موثر، یک واکنش جدی به این بحران و به این معنی است که سایر شرکت ها را ترغیب می کند تا نقش خود را در این بحران ایفا کنند.

همچنین کارخانه هایی که معمولاً محصولات زیبایی و آرایشی لوکس تولید می کنند، در حال ساخت ماسک و ضدعفونی کننده دست در راه مقابله با این بیماری همه گیر هستند.

شرکت Kering SA که صاحب برندهای مطرح بالنسیاگا و سنت لورن است به تولید ماسک های جراحی برای بیمارستان های فرانسه مشغول شده است.

شرکت ایندیتکس که صاحب رند زارا است، به دنبال تبدیل بخشی از ظرفیت تولید پارچه خود در اسپانیا برای ساخت گان های بیمارستانی است. این شرکت همچنین قصد دارد 300 هزار ماسک به کادر درمانی این کشور اهدا کند و یک شبکه لجستیکی و تأمین کننده برای پاسخگویی به نیازهای اورژانسی پزشکی فراهم کند.

شرکت H&M نیز از این راه پیروی کرده و به اهدای ماسک های محافظ، گان و دستکش به کشورهایی در اتحادیه اروپا که بیشتر آسیب دیده اند، مشغول است.

همچنین شرکت لوکس LVMH که صاحب برندهای مشهور و لوکس لوئی ویتون، بولگاری، تگ هویر و بسکمک از برندهای دیگر است، از زیرساخت های تولید عطر خود برای تهیه ضدعفونی کننده دست استفاده می کند. این شرکت در بیانیه ای گفت: ما از خطوط تولید عطر و مارک های آرایشی خود برای تولید مقادیر زیادی ژل هیدروالکلی استفاده می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9551

به "فناوران ثروتمند خودساخته دنیا احتکار می کنند یا کمک؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوران ثروتمند خودساخته دنیا احتکار می کنند یا کمک؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید