فارس من، پیگیری تغییر شیوه پذیرش دانشجوی ارشد در سال آینده، تجربه کاهش سهمیه ها در آ.ت.ت تکرار می گردد؟

به گزارش کنفرانس هکا، انتقاد قدیمی از شیوه پذیرش دانشجو در مقطع ارشد، سال جاری در حالی دوباره بر سر زبان افتاده که اخیرا پس از سال ها وزارت علوم سامان دهی 19 سهمیه کنکور را در دستور کار قرار داده است.

فارس من، پیگیری تغییر شیوه پذیرش دانشجوی ارشد در سال آینده، تجربه کاهش سهمیه ها در آ.ت.ت تکرار می گردد؟

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، بعضی کاربران فارس با ثبت سوژه ای در سامانه فارس من نسبت به طرح آ.ت.ت درباره شیوه پذیرش دانشجو در مقطع ارشد اعتراض نموده اند.

پس از انتصاب معاون جدید آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، پیشنهاد تغییر روش پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد بار دیگر مطرح شد.

علی خاکی صدیق با استناد به گفته روسای دانشگاه های برتر کشور خاطرنشان کرد که این مسئولان دانشگاهی نسبت به روش فعلی پذیرش دانشجو مقطع ارشد به وسیله کنکور گلایه دارند و معتقدند که کنکور فعلی نمی تواند دانشجویان برتر را به این دانشگاه ها راهنمایی کند.

روسای دانشگاه های برتر کشور نسبت به روش فعلی پذیرش دانشجو مقطع ارشد به وسیله کنکور گلایه دارند و معتقدند که کنکور فعلی نمی تواند دانشجویان برتر را به این دانشگاه ها راهنمایی کند

اما این موضوع با نظر موافق و مخالف بسیاری رو به رو شد.

یکی از منتقدان جدی این طرح، دانشجویانی هستند که در دانشگاه های برتر تحصیل ننموده اند؛ همچنین دانشجویانی که دانشگاه های آزاد، دانشگاه های غیرانتفاعی و دانشگاه های علمی کاربردی تحصیل خود را به انتها رسانده اند معتقدند که اگر این شیوه اجرایی گردد، اعضای هیات علمی و اساتیدی که در دانشگاه های سطح یک مشغول مصاحبه با دانشجویان می شوند نظر بهتری نسبت به دانشجویانی که مقاطع تحصیلی پایین تر را در همان دانشگاه یا دانشگاه های برتر گذرانده اند خواهند داشت و با این روش شانس حضور دانشجویان دیگر دانشگاه ها در دانشگاه های برتر کاهش پیدا می نماید.

طرح آ. ت. ت رد شد

مخالفان این طرح می گویند در نتیجه این روش دانشجویی که در مقطع پایین تر نتوانسته به دانشگاه برتر راه پیدا کند در مقاطع بعدی هم حتی در صورت برخورداری از سطح علمی یکسان با دانشجویان دانشگاه برتر، شانس برابر نخواهد داشت.

پس از مطرح شدن این موضوع و در حالی که هنوز اجماع نظری روی تایید یا رد این طرح حاصل نشده بود، پیگیری ها از معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از رد شدن این طرح حکایت داشت.

خاکی صدیق گفت: این طرح از دستور کار خارج شده است؛ مگر اینکه شکل جدیدتری از طرح دوباره ارایه گردد.

مخالفان طرح آ.ت.ت می گویند که اعضای هیات علمی و اساتیدی که در دانشگاه های سطح یک با متقاضیان مصاحبه خواهند کرد احتمالا نظر بهتری نسبت به دانشجویانی که مقاطع تحصیلی پایین تر را در همان دانشگاه یا دانشگاه های برتر گذرانده اند خواهند داشت، در نتیجه شانس ورود به دانشگاه های برتر برای همه برابر نخواهد بود

طرح آ.ت.ت از دستور کار خارج شد؟

پس از اعلام رد شدن طرح پیشنهادی آ.ت.ت، هوشنگ طالبی حبیب آبادی رئیس دانشگاه اصفهان در گفت گو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که طرح آ.ت.ت اخیرا از سوی معاون آموزشی وزیر علوم مطرح شد اما در نهایت این طرح در شورای سنجش رد شد، آخرین خبر از طرح تغییر شیوه پذیرش در کارشناسی ارشد چیست و آیا از رؤسای دانشگاه ها در این باره نظرخواهی شده است؟ اظهارداشت: ابتدا باید در موضوع مطرح شدن طرح آ.ت.ت در شورای سنجش و پذیرش و رد شدن آن تشکیک وارد کنم؛ زیرا نشنیدم که این طرح در شورا مطرح شده باشد و شورا آن را رد نموده باشد.

به گفته وی، در باره این طرح به صورت رسمی از دانشگاه ها نظری خواسته نشده است.

رئیس دانشگاه اصفهان در پاسخ به این سؤال که موضوع مطرح شدن طرح در شورای سنجش و پذیرش توسط معاون آموزشی وزیر علوم اعلام شده است، گفت: دو شورا در این باره وجود دارد یکی شورای سنجش و پذیرش عمومی و دیگری شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی.

وی ادامه داد: اساسا طرح آ.ت.ت طرح تحصیلات تکمیلی است و بعید می دانم که این طرح در شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی طرح و رد شده باشد.

طالبی خاطر نشان کرد: این طرح مختص شیوه پذیرش دانشجو در دوره ارشد است و درباره دوره کارشناسی نظری ندارد.

دو شورای شورای سنجش و پذیرش عمومی و شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی در کشور وجود دارد، طرح آ.ت.ت در کدام شورا مطرح شد؟

آ. ت. ت مغایر با قانون بود

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که طرح آ. ت. ت که گفته شد یکبار طرح و رد شده است آیا در شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی مطرح شده یا در شورای سنجش و پذیرش عمومی؟ گفت: به دلیل اینکه طرح آ. ت. ت مربوط به تحصیلات تکمیلی است در شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی مطرح و رد شد.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه این طرح مغایر با قانون بود رد شد.

خدایی در پاسخ به این سوال که آیا قرار شد این طرح بازنگری و دوباره مطرح گردد؟ گفت: اگر قرار باشد قانون تغییر کند این کار باید به وسیله مجلس انجام گردد و در حیطه اختیارات شورای سنجش و پذیرش نیست.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به این سوال که بعضی موافقان این طرح گفته اند که این موضوع را برای سال آینده پیگیری می نمایند، گفت: روش های دیگر پیشنهادی هر چه که باشد می توانند دوباره مطرح شوند اما شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی ذیل قانون سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی شکل گرفته است و این شورا نمی تواند خلاف قانون عمل کند.

طرح آ.ت.ت را پیگیری می کنیم تا سال دیگر تصویب گردد

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، درباره طرح آ.ت.ت گفت: امیدوار هستیم که این طرح در ادامه کار تصویب و اجرا گردد.

موافقان این طرح معتقدند که کار خوب جا پای خود را پیدا می نماید؛ از این رو پیگیری طرح را ادامه می دهند تا سال دیگر تصویب گردد

وی در واکنش به مخالفت ها درباره این طرح، گفت: کار خوب جا پای خود را پیدا می نماید.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه این طرح رد شده آیا پیشنهاد جایگزینی برای آن مطرح شده است؟ گفت: این طرح را ادامه می دهیم و ان شاءالله سال دیگر تصویب می گردد.

تجربه ایجاد تغییر از سهمیه ها به آ.ت. ت می رسد؟

پس از آنکه انتقادهای کهنه به نتایج کنکور ارشد و تاثیر سهمیه ها در قبولی های کنکور ارشد سال جاری، بالا گرفت، اخیرا وزارت علوم با همکاری وزارت بهداشت پیشنهادی را برای ساماندهی سهمیه ها ارایه کرد.

سال جاری صحبت از موضوع قدیمی تغییر روش شیوه پذیرش دانشجو در مقطع ارشد بار دیگر مطرح شد؛ اما این بار این مطالبه در حالی دوباره بر سر زبان ها افتاده که اکنون تجربه لایحه پیشنهادی ساماندهی سهمیه ها به عنوان یک پیگیری از مطالبه قدیمی در کارنامه وزارت علوم قرار گرفته است.

به نظر می رسد با توجه به جدیت روسای دانشگاه های مطرح کشور و کوشش موافقان طرح برای ایجاد تغییر، سرنوشت طرح آ. ت. ت به همین جا ختم نگردد و احتمالا اخبار دیگری از ادامه پیگیری های این طرح شنیده خواهد شد.

انتهای پیغام/

آموزشگاه ما: آموزش باید برای همه در دسترس باشد

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7686

به "فارس من، پیگیری تغییر شیوه پذیرش دانشجوی ارشد در سال آینده، تجربه کاهش سهمیه ها در آ.ت.ت تکرار می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، پیگیری تغییر شیوه پذیرش دانشجوی ارشد در سال آینده، تجربه کاهش سهمیه ها در آ.ت.ت تکرار می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید