عوارض وحشتناک زیاده روی در مصرف نوشابه

به گزارش کنفرانس هکا، متخصصان تغذیه نسبت به عوارض وحشتناک زیاده روی در مصرف نوشابه هشدار می دهند.

عوارض وحشتناک زیاده روی در مصرف نوشابه

مجید حسن قمی، نائب رئیس انجمن تغذیه ایران در گفت وگو با خبرنگاراظهار کرد: نوشابه های صنعتی چه انواع گازدار و چه آبمیوه های بدون گاز، حاوی مقادیر زیادی قند هستند. (در هر لیوان نوشابه، 10 تا 17 قاشق شکر وجود دارد) این قند باعث ایجاد استرس زیادی در بدن ما می گردد.

او گفت: 20 دقیقه پس از مصرف نوشابه، افزایش قند خون در بدن شکل می گیرد و کبد مجبور است که این میزان قند را تعدیل و در نتیجه چربی سازی کند، زیرا بدن ما توانایی ذخیره میزان زیاد قند را ندارد، اما در چربی سازی این ذخیره سازی، شدنی است و از این طریق، حجم کار کبد افزایش یافته و در نتیجه بدن دچار مشکل می گردد.

نوشابه یک نوشیدنی اعتیادآور است

حسن قمی اضافه کرد: بعلاوه 40 دقیقه پس از مصرف نوشابه گازدار، کافئین موجود در این نوشیدنی آزاد می گردد و یک حالت سرخوشی به فرد می دهد و باعث می گردد که خستگی فرد به صورت مقطعی از بین برود، سپس 45 دقیقه بعد، ماده ای به نام دوپامین بر اثر نوشیدن نوشابه، به وسیله مغز ترشح می شو که این هم همان حالت را در بدن ایجاد می نماید و تعامل این دوپامین و کافئین، اثری مثل کوکائین روی مغز فرد می گذارد به شکلی که پس از تجربه حس سرخوشی و برطرف خستگی مقطعی فرد، اثرات قند در خون تعدیل می گردد، زیرا بدن مجبور می گردد که به وسیله سلول های پانکراس، انسولین ترشح نموده و قند را وارد سلول ها کند.

او ادامه داد: پس از گذشت مدتی که اثر سرخوشی نوشابه از بین رفت، فرد احساس خستگی می نماید. همین حالت سرخوشی موقت بر اثر مصرف مداوم این نوشابه ها باعث می گردد که فرد به آن ها وابسته گردد.

نائب رئیس انجمن تغذیه اعلام کرد: هنگام نوشیدن نوشابه به جای اینکه بدنمان از کربوهیدرات های پیچیده استفاده کند و پیک انسولین نداشته باشد و از یک قند ساده استفاده کند از شربت فروکتوز که حاوی میزان زیادی قند است و در ترکیب اصلی نوشابه وجود دارد، استفاده می نماید که باعث بروز مسائل قلبی- عروقی در فرد شده و حتی منجر به اختلالات خلقی می گردد.

حسن قمی گفت: نوشابه های گازدار حاوی مقادیر زیادی اسیدفسفریک هستند. اسید فسفریک برای اینکه به وسیله کلیه دفع گردد، احتیاج دارد که از یک کلسیم هم استفاده کند و با آن پیوند بزند. یعنی باید میزان زیادی کلسیم از بدن جذب گردد تا بتواند این میزان زیاد فسفر را دفع کند و این فشار زیادی به کلیه وارد می نماید.

یک ساعت پیاده روی، برای هضم یک لیوان نوشابه

او اضافه کرد: نوشابه های موجود همه اسیدی هستند و این اسید در طولانی مدت بر روی مینای دندان اثر می گذارد. بعلاوه هنگامی که نوشابه حاوی مقادیر زیادی کالری، وارد بدن می گردد، دچار اضافه وزن می شویم که این چاقی منجر به ابتلای فرد به کبد چرب خواهد شد.

نائب رئیس انجمن تغذیه ایران اعلام کرد: در گروه های سنی بالای 50 سال هم مصرف نوشابه به شدت تاثیرات منفی دارد، به ویژه در خانم هایی که در آستانه یائسگی هستند می تواند باعث بروز مسائل هورمونی گردد.

او ادامه داد: در سنین میانسالی، افراد به سمتی می فرایند که استخوان های پوک تری دارند و استقامت استخوانی شان کمتر از سنین جوانی است و مصرف نوشابه در این افراد باعث می گردد تا جذب کلسیم تا حد زیادی کاهش یابد و فرایند پوکی استخوان سریع تر گردد.

حسن قمی گفت: متاسفانه مصرف آب در بین مردم بسیار کم است در حالیکه آب تنها ماده ای است که هیچ کالری به بدن ما نمی دهد و متخصصان تغذیه معتقدند مصرف روزانه 8 تا 10 لیوان آب برای حفظ سلامتی لازم است. کمبود آب در بدن مسائلی مانند خشکی پوست، مسائل قلبی، کلیوی و غیره را در افراد ایجاد می نماید.

نائب رئیس انجمن تغذیه ایران در خصوص سرانه مصرف نوشابه در کشور اظهار کرد: مصرف نوشابه در کشور ما نسبت به کل جهان چهار برابر بیشتر است. یعنی مصرف نوشابه در کل جهان 10 تا 12 لیتر است در حالی این میزان در ایران، 42 لیتر است. کشور هایی مثل آمریکا حدود 153 لیتر در سال نوشابه می نوشند و در حال حاضر سیاست گذارانشان طوری برنامه ریزی می نمایند که بتوانند این میزان را کاهش دهند، زیرا میزان زیاد مصرف نوشابه در خانواده ها باعث می گردد که هزینه های شدیدی بر سیستم سلامت کشور تحمیل گردد.

انتهای پیغام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 12837

به "عوارض وحشتناک زیاده روی در مصرف نوشابه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض وحشتناک زیاده روی در مصرف نوشابه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید