عشق یا دوستی؛ در یک رابطه درگیر کدام احساس هستید؟

به گزارش کنفرانس هکا، علاقه به دوستان و دوست داشتن آن ها یک حس کاملا طبیعی است اما چطور می توانید مطمئن باشید که احساس شما فقط یک علاقه ساده است و خبری از احساسات عاشقانه نیست؟ گاهی در یک رابطه خودمان هم نمی دانیم درگیر کدام احساس هستیم، عشق یا دوستی؟ اگر در ارتباط خود احساس سردرگمی می کنید و مدتی است که ذهنتان درگیر پیدا کردن معنای واقعی حسی است که به دوست تان دارید، مطلب مناسبی را برای خواندن انتخاب نموده اید.

عشق یا دوستی؛ در یک رابطه درگیر کدام احساس هستید؟

در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار است با هم راه های درک و کشف تفاوت بین عشق یا دوستی را آنالیز کنیم تا بتوانید به راحتی نام احساسی که به دوست تان دارید را پیدا کنید.

به رابطه دوستی خود دقیق تر نگاه کنید

نوع ارتباطتان را با دیگر روابط مقایسه کنید و ببینید آیا این رابطه خاص نسبت به دیگر روابط شما برایتان متمایز است یا خیر. ممکن است شما نتوانید حتی یک روز را بدون صحبت کردن با این شخص بگذرانید اما دیگر دوستان خود را حتی 2 هفته هم نمی بینید و احساس ناراحتی نمی کنید. اگر دوستان زیادی دارید اما دوستی با یک نفر برایتان اهمیت بیشتری دارد، برای این فرد خاص ارزش بیشتری قائل می شوید و ارتباط بیشتری با او دارید احتمالا احساس شما فقط یک دوستی ساده نیست، بلکه عشق است.

شدت احساسات خود را ارزیابی کنید. کمی وقت بگذارید و به قدرت و شدت احساسات خود نسبت به فرد مورد نظر فکر کنید. احساس دوستی می تواند از ضعیف تا قوی ظاهر گردد اما عشق شدت بیشتری نسبت به هر نوع احساس دوستی دارد. اگر احساس عاطفی خاصی نسبت به یک فرد دارید و نمی دانید درگیر عشق یا دوستی هستید، باید بدانید که احتمال عشق برای شما بیشتر از دوستی است.

به واکنش های فیزیکی خود دقت کنید. بدن شما تا حد زیادی به شما می گوید که چه احساسی نسبت به فرد مقابل دارید. اگر با تماشا یا نزدیک شدن به دوست خود ضربان قلبتان تندتر می گردد یا احساس می کنید که پروانه ها در وجود شما پرواز می نمایند، اگر عصبی یا پریشان می شوید یا بی علت آغاز به قهقهه زدن یا عرق کردن می کنید، این احساس دوستی نیست بلکه یک عشق واقعی است.

در خصوص آنچه که می خواهید تصمیم بگیرید

شما باید بین بودن در عشق یا دوستی تصمیم بگیرید. وقتی با فکر کردن به اندازه توجهتان به یک نفر متوجه نوع احساستان شده اید و می دانید که فقط یک احساس دوستی ساده نیست باید درباره پرورش این احساس عاشقانه تصمیم بگیرید. این کار را باید قبل از آغاز رویاپردازی درباره آن فرد به خصوص انجام دهید.

تعیین کنید که چقدر می خواهید به او توجه داشته باشید. آیا از رفتاری که در مقابل شما دارد راضی هستید و هر روز آرزوی صمیمی تر شدن دارید یا رفتار او به شما احساسی سرد و ناامید نماینده منتقل می نماید؟ برای این تصمیم گیری بهتر است با یکی از دوستان یا اعضای خانواده تان صحبت کنید. همه چیز را همانطور که رخ داده برای او تعریف کنید تا از بیرون به رابطه تان نگاه کند.

وقتی کسی از بیرون به رابطه شما نگاه کند می تواند توصیف دقیق تری از رفتاری که با شما می گردد برای شما داشته باشد. او می تواند به راحتی تشخیص دهد آیا این احساس عشق یا دوستی است. بعلاوه می تواند به شما بگوید که آیا این احساس یک طرفه است یا فرد مقابل هم به شما احساس عشق دارد.

وقتی از احساس خودتان مطمئن شدید و رفتار طرف مقابل هم به نظرتان گرم و عاشقانه بود بهتر است احساسات خود را بیان کنید. البته قبل از این کار باید فهرستی از احساسات خود بنویسید. در طول یک هفته باید هر بار با فرد مورد نظر صحبت کردید، به او فکر کردید یا درباره او صحبت کردید، احساس خود را در یک دفترچه بنویسید. این احساس را صادقانه بنویسید چون قرار است راهنمای شما باشد.

بعلاوه بد نیست که روزانه چند دقیقه وقت بگذارید و از ارتباط و احساستان نسبت به او در دفترچه خود بنویسید. درست شبیه همان کاری که در ژورنال نویسی انجام می دهید. این فهرست کردن و یادداشت کردن به شما یاری می نماید که درباره ادامه دوستی یا وارد شدن به مرحله رابطه عاشقانه بهتر تصمیم بگیرید.

وقتی تمام این کارها را انجام دادید و مطمئن بودید که احساس شما 100% عشق است، باید قدم پیش بگذارید و از احساستان با فرد مقابل صحبت کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که با آنالیز تمام مواردی که گفته شد، ممکن است احساس طرف مقابل به شما فقط یک دوستی عمیق باشد و خبری از عشق نباشد. پس بهتر است برای شنیدن هر دو احتمال آماده باشید.

در رابطه رو به جلو پیش بروید

وقتی از احساستان صحبت کردید و متوجه شدید که احساس طرف مقابل هم به شما عشق است، باید اعتماد به نفس داشته باشید و در رابطه رو به جلو حرکت کنید. ممکن است این تغییر سطح رابطه برای شما کمی گیج نماینده باشد و عصبی باشید، این اتفاق کاملا طبیعی است. بهتر است اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و بدانید که ارزش شما در رابطه کمتر از طرف مقابل نیست.

سعی کنید احساس عشقی که دارید را همواره به شکل مناسبی به طرف مقابل نشان دهید. با او تماس چشمی برقرار کنید، به صحبت های او توجه کنید و به او نشان دهید که برایتان فردی مهم است. می توانید نوع گفتارتان را عاشقانه کنید و به جای اصطلاحاتی که در زمان دوستی استفاده می کردید، حالا کلمات پرمعناتری را به کار ببرید. مثلا به جای گفتن رفیق و بچه، او را با عبارات عزیزم یا نازنینم صدا بزنید.

سعی کنید قرارهای دو نفره داشته باشید و رابطه تان را فراتر از قرارهای جمعی محبت آمیز ببرید. بعلاوه مهم است که پاسخ طرف مقابل برای درخواست هایتان را بپذیرید. اگر او را برای صرف شام دعوت می کنید و جواب نه می شویند نباید خود را رابطه کنید، احساس طرد شدن داشته باشید و ناراحت شوید. بلکه باید درک کنید که ممکن است او در آن شب شرایط بیرون ماندن از خانه را نداشته باشد.

به طور کلی باید قدم به قدم در رابطه پیش بروید تا یکدیگر را بیشتر بشناسید و بهتر درک کنید. نکته مهم این است که در خصوص کوچک ترین احساسات خود با شریک احساسی تان صحبت کنید تا جلوی ایجاد سوتفاهم و کدورت را در رابطه بگیرید. یک رابطه خوب بر اساس صداقت بنا می گردد.

مرور کلی

عشق یا دوستی احساسی است که تشخیص آن احتیاج به آنالیز عمیق نوع رابطه و احساس واقعی شما نسبت به طرف مقابل دارد. شما می توانید برای آنالیز احساستان، علاوه بر استفاده از نکات این مطلب، به یک مشاور مراجعه کنید تا به صورت حرفه ای احساس خود و نوع رابطه تان را آنالیز نموده، درباره آن تصمیم بگیرید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: wikihow

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16862

به "عشق یا دوستی؛ در یک رابطه درگیر کدام احساس هستید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عشق یا دوستی؛ در یک رابطه درگیر کدام احساس هستید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید