شیوه درست نگهداری از زیورآلات چیست و باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

به گزارش کنفرانس هکا، زیورآلات از جمله ضروریات هر کمد لباسی هستند. از هدایای جشن تولد گرفته تا قطعه های زیورآلات خیره کننده جشن ازدواج، زیورآلات به هر مناسبتی که گرفته شده باشند، ارزش فراوانی دارند. برای حفظ ارزش آن ها باید شیوه درست نگهداری از زیورآلات را بدانید. در این مقاله، روش های نگهداری از انواع زیورآلات از زیورآلات نقره ای گرفته تا زیورآلات مسی و برنجی را می خوانید.

شیوه درست نگهداری از زیورآلات چیست و باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

نکات کلی برای نگهداری از زیورآلات

برای اینکه زیورآلات ارزشمند شما همواره براق و درخشان باقی بمانند، باید شیوه درست نگهداری از زیورآلات را بدانید. برای مراقبت از انواع زیورآلات صرف نظر از جنس آن ها 5 نکته مهم را در نظر داشته باشید.

1. زیورآلات را تمیز و خشک نگه دارید

برای نگهداری از زیورآلات، باید تمیز کردن آن ها را به عنوان اقدامی مهم در نظر بگیرید. با این کار می توانید زیورآلات را دوباره مثل قبل درخشنده کنید و هر گونه روغن یا کثیفی را از روی آن ها پاک کنید. برای تمیز کردن هر نوع از زیورآلات هم باید از ابزارها و مواد مختلفی بهره ببرید. شناخت این نکات به شما یاری می نماید تا انواع جواهرات را درست نگهداری کنید.

2. زیورآلات را همراه خود به اماکن ورزشی نبرید

به عنوان قاعده ای کلی، اگر می خواهید شنا کنید یا تمرینات ورزشی انجام بدهید زیورآلات را همراه خود نبرید. معمولا بعضی از افراد عادت دارند که در استخر یا سونا گوشواره ها را در گوش نگه دارند اما این کار درست نیست. رطوبت، کلر موجود در آب استخر و حتی pH عرق شما ممکن است باعث تغییر رنگ زیورآلات شوند. علاوه براین، ممکن است زیورآلات مورد علاقه شما در چنین جاهایی گم شوند یا بشنمایند. برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

 • یک کیف کوچک پارچه ای مخصوص جواهرات داشته باشید. از این کیف در سالن بدنسازی یا استخر برای نگهداری از زیورآلات بهره ببرید.
 • یک ظرف مخصوص زیورآلات در نزدیکی حمام داشته باشید. به این ترتیب، همواره یادتان می ماند که زیورآلات را پیش از دوش گرفتن یا شستن دست هایتان دربیاورید.
 • زیورآلات را تنها در حین فعالیت هایی که با آب سروکاری ندارند یا در مکان های خشک بیندازید. هنگام انجام دادن فعالیت هایی مانند باغبانی، آشپزی، ورزش و حمام آن ها را بردارید.

3. از تماس زیورآلات با لوسیون یا عطر خودداری کنید

فلزات گران بها، زیورآلات رنگارنگ و مروارید به مواد شیمیایی بسیار حساس هستند. محصولات مراقبت از پوست و زیبایی که با پوست شما در تماس هستند هم از مواد شیمیایی تشکیل شده اند. اگر قصد استفاده از عطر یا ادکلن را دارید، حتما پیش از پوشیدن زیورآلات خود این کار را انجام دهید نه اینکه بعد از آن عطر یا ادکلن را اسپری کنید. همین مسئله را باید درباره هر نوع اسپری آرایشی، لوسیون یا روغن بدن نیز در نظر داشته باشید. بعضی از نکاتی که درباره تماس زیورآلات با این محصولات آرایشی بهداشتی بدانید، عبارت اند از:

 • مراقب مروارید ها و زیورآلاتی که قابل نفوذ هستند باشید چون ممکن است در اثر تماس بعضی مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی برای همواره آسیب ببینند.
 • قبل از استفاده از زیورآلات و پس از استفاده از هر گونه اسپری، ابتدا مطمئن شوید که پوست شما کاملا خشک شده است.
 • اگر فلزات گران بهای شما در معرض هر گونه مواد شیمیایی قرار گرفتند، فورا آن ها را بشویید و با یک پارچه ملایم خشک کنید.

4. برای نگهداری از زیورآلات برنامه داشته باشید

اگر زیورآلات شما دارای سنگ های قیمتی هستند، مطمئن شوید که گارانتی دارند. تعمیر و تعویض چنین زیورآلاتی احتمالا مستلزم صرف هزینه فراوانی باشد. گارانتی طولانی مدت این زیورآلات می تواند خیال شما را بابت هر گونه نقص یا خرابی ناشی از ساییدگی و پارگی راحت کند.

5. درباره شیوه درست نگهداری از زیورآلات تحقیق کنید

شیوه درست نگهداری از زیورآلات بسته به جنس آن ها فرق دارد. از سویی دیگر، نگهداری از زیورآلات در مواقعی که از آن ها استفاده نمی کنید اگر به روش درستی نباشد، ممکن است در نهایت به ایجاد آسیب یا تغییر رنگ این قطعات ارزشمند شما منجر گردد. بنابراین، برای نگهداری از انواع زیورآلات به توصیه های سازنده آن ها توجه کنید. بعلاوه، درباره روش نگهداری از هر یک از زیورآلات خود اطلاعات بیشتر کسب کنید و بیشتر تحقیق کنید.

نگهداری از زیورآلات نقره

برای نگهداری از زیورآلات نقره خود، سعی کنید این زیورآلات در معرض محصولات شوینده خانگی، سفیدنماینده ها و سایر مواد شیمیایی قوی قرار نگیرند. بهتر است از برترین زیورآلات نقره زنانه خود در یک کیسه کوچک پارچه ای نگهداری کنید.

یکی دیگر از نکات مهم که باید به عنوان شیوه درست نگهداری از زیورآلات نقره ای به آن توجه کنید، درست تمیز کردن این زیورآلات است. برای تمیز کردن این نوع زیورآلات باید مراحل زیر را طی کنید:

 • اندازه کمی از پاک نماینده مخصوص زیورآلات نقره ای را روی یک پارچه نرم بریزید.
 • زیورآلات را با این پارچه به آرامی تمیز کنید. پارچه را باید چند بار آرام روی نقره بکشید.
 • زیورآلات را با آب گرم کاملا بشویید.
 • زیورآلات را با پارچه پولیش خشک کنید و برق بیندازید. این کار باعث می گردد که لکه های روی زیورآلات نقره از بین بروند و درخشش آن ها دوباره به دست آید.

نگهداری از زیورآلات رزینی

زیورآلات رزینی بسیار مقاوم هستند اما برای اینکه این قطعات ارزشمندتان را همواره به برترین شکل نگه دارید و ماندگاری آن ها تضمین گردد، باید نکات مهمی را در نظر بگیرید. اول از همه اینکه برای شستشوی این زیورآلات از آب و شوینده ای ملایم بهره ببرید. شوینده را درون آب حل کنید. سپس، با استفاده از یک دستمال میکروفایبر یا پارچه ابریشمی و این محلول زیورآلات خود را جلا دهید.

از آنجایی که زیورآلات رزینی اغلب شامل اجزای فلزی می شوند، مراقبت منظم از بخش فلزی این زیورآلات نیز اهمیت بسیاری دارد. درآوردن زیورآلات رزینی هنگام دوش گرفتن، شنا و فعالیت هایی مانند آن ها به پیشگیری و کاهش کدر شدن فلز این زیورآلات یاری می نماید.

علاوه براین، برای نگهداری از زیورآلات رزینی، باید آن ها را از این موارد دور نگه دارید:

 • گرمای شدید: رزین اپوکسی نوعی پلاستیک است یعنی نقطه ذوب آن کمتر از نقطه ذوب فلز است. بنابراین، گرمای شدید می تواند آن را خراب کند.
 • اشیاء تیز: هر چیزی با لبه های تیز می تواند باعث خراشیدگی روی سطح رزین گردد. پارچه های ساینده، کاغذ سنباده و اشیایی مانند آن نیز در این دسته جای می گیرند. حتی خراش های ساده و کوچک نیز ممکن است ظاهر زیورآلات رزینی شما را خراب نمایند. بنابراین، سعی کنید این زیورآلات را از ضربه و خراشیدگی دور نگه دارید و هنگام خواب آن ها را دربیاورید.
 • غوطه ور شدن درون مایعات: آب زیورآلات رزینی را خراب نمی نماید اما باعث کدر شدن فلز به کار رفته در آن ها می گردد. استفاده از هر گونه زیورآلات رزینی در حمام و استخر باعث می گردد که فلز آن ها زودتر از حالت عادی کدر گردد.
 • مواد شیمیایی سخت: مواد شیمیایی سخت مانند استون می تواند زیورآلات رزینی را دچار خوردگی کند. الکل و عطرهایی که مبتنی بر الکل هستند نیز می توانند به زیورآلات رزینی آسیب برسانند.
 • روغن ها: روغن ها و چربی های ناشی از محصولات آرایشی و بهداشتی هم اگر برای مدتی طولانی روی زیورآلات رزینی باقی بمانند، آن ها را خراب می نمایند.

نگهداری از زیورآلات مسی

رنگ تمام فلزات با گذشت زمان مستعد تغییر می گردد. بااین حال، مس به علت واکنشی شیمیایی به نام اکسیداسیون نسبت به سایر فلزات آسیب پذیرتر است. وقتی که زیورآلات مسی در معرض اکسیژن ناشی از آب، عرق، لوسیون ها و حتی چربی پوست شما قرار می گیرد، ممکن است آغاز به خوردگی کند. در این صورت، لایه ای سبزرنگ روی سطح فلز آن ها ایجاد می گردد که به آن پتینه می گویند. این ماده ممکن است حتی روی پوست شما مالیده گردد. البته، نگران نباشید. مس را می توان تمیز کرد.

برای نگهداری زیورآلات مسی باید به این نکات توجه کنید:

 • قبل و بعد از پوشیدن زیورآلات مسی آن ها را به آرامی و با استفاده از یک دستمال بدون پرز یا میکروفایبر تمیز کنید.
 • زیورآلات مسی را درون ظرفی پلاستیکی بدون هوا یا کیسه پلاستیکی زیپ دار نگهداری کنید.
 • برای نگهداری از زیورآلات مسی از کیسه های مخصوص ضد لک بهره ببرید یا هر قطعه از این زیورآلات را در پارچه ای نرم بپیچید.
 • زیورآلات مسی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
 • از پوشیدن این زیورآلات هنگام شنا خودداری کنید.
 • مراقب باشید که این زیورآلات در معرض مواد شیمیایی خشن مانند محصولات شوینده خانگی قرار نگیرند.
 • زیورآلات مسی که اغلب استفاده می شوند را در صورتی که کدر شده اند، حداقل هر ماه یا دیرتر تمیز کنید.

تمیز کردن زیورآلات مسی

تمیز کردن زیورآلات مسی کار ساده ای است چون می توانید این زیورآلات را فوری و با استفاده از چند وسیله خانگی تمیز کنید. لیمو، سرکه، جوش شیرین یا نمک بعضی از ترکیبات ملایم و از نظر طبیعی غیرساینده ای هستند که می توانند کثیفی و لکه ها را از بین ببرند. برای تمیز کردن زیورآلات مسی می توانید این ترکیبات را به این ترتیب به کار ببرید:

 • لیمو و نمک: لیمو یک اسفنج طبیعی است. آن را از وسط نصف کنید و اندازهی نمک خوراکی روی آن بپاشید. سپس، زیورآلات مسی را با آن تمیز کنید. در نهایت، آن ها را با آب گرم بشویید و با پارچه ای نرم خشک کنید. محلول آبلیمو و نمک را هم می توانید جایگزین این ترکیب کنید.
 • جوش شیرین: چند قاشق جوش شیرین را با اندازهی آب ترکیب کنید تا به شکل خمیری دربیاید. سپس، با استفاده از پارچه ای کهنه، مسواکی قدیمی یا انگشتان خود این خمیر را روی سطح زیورآلات مسی بمالید. در نهایت آن را با آب خوب بشویید و با پارچه ای نرم خشک کنید. به جای آب می توانید از سرکه نیز بهره ببرید.
 • سرکه و نمک: این ترکیب همواره ترکیبی قدرتمند برای از بین بردن کثیفی و اکسیداسیون از زیورآلات مسی است. سرکه سفید و نمک را درون قابلمه ای کوچک بریزید و زیورآلات مسی را به آن اضافه کنید. محلول را روی حرارت میانه به مدت 5 دقیقه بجوشانید. سپس، حرارت را خاموش کنید و اجازه بدهید زیورآلات به مدت یک شب درون این محلول باقی بمانند. روز بعد زیورآلات را درون ظرف آب گرم قرار دهید و با مسواک آن ها را پاک کنید. در آخر، آن ها را با آب سرد کاملا بشویید و با پارچه ای نرم خشک کنید.
 • سرکه، نمک و آرد: نمک، سرکه سفید و آرد را با یکدیگر ترکیب کنید تا به شکل خمیری دربیایند. این خمیر را روی زیورآلات بمالید. بعد از 15 دقیقه تا 1 ساعت آن ها را با آب گرم کاملا بشویید و با پارچه ای نرم خشک کنید.
 • آب نمک: محلول آب نمک را روی حرارت ملایم قرار بدهید. زیورآلات مسی را درون این محلول بگذارید و اجازه بدهید تا چند دقیقه در آن باقی بمانند. سپس، آن ها را با آب گرم بشویید و با پارچه ای نرم خشک کنید.

نگهداری زیورآلات استیل

برای نگهداری از زیورآلات استیل، باید آن ها را به طور منظم با آب و شوینده ای ملایم بشویید. علاوه براین، شیوه درست نگهداری از زیورآلات استیل به این ترتیب است:

 • زیورآلات استیل ضد زنگ معمولا در برابر آب مقاوم هستند اما بهتر است از پوشیدن آن ها هنگام شنا یا دوش گرفتن خودداری کنید. قرار گرفتن این زیورآلات برای مدتی طولانی در معرض آب می تواند بر ظاهر و درخشندگی آن ها تأثیر منفی بگذارد.
 • هر ماه یک بار این زیورآلات را تمیز کنید تا کثیفی و چربی روی سطح آن ها باقی نماند.
 • از پارچه ای تمیز برای تمیز کردن این زیورآلات بهره ببرید. یک پارچه نرم یا دستمال میکروفایبر برترین وسیله برای تمیز کردن لکه ها و اثر انگشت روی زیورآلات استیل است.
 • از محصولات شوینده ای که باعث ساییدگی این زیورآلات می شوند دوری کنید. برای تمیز کردن این زیورآلات باید از محلول تمیزنماینده مخصوص یا مایع ظرفشویی ملایم بهره ببرید.

نگهداری زیورآلات برنجی

زیورآلات برنجی گزینه ای فوق العاده برای ست کردن جواهرات با لباس مجلسی زنانه محسوب می شوند. برای اینکه این زیورآلات شما در طول زمان کدر نشوند، باید شیوه درست نگهداری از زیورآلات برنجی را بدانید. نکات مهم برای نگهداری زیورآلات برنجی عبارت اند از:

 • برای تمیز کردن این زیورآلات می توانید از محلول سرکه سفید و آب، سس کچاپ یا محلول آبلیمو، آب و نمک بهره ببرید.
 • این زیورآلات را نباید در جایی نگهداری کنید که احتمال قرار گرفتن آن ها در معرض رطوبت وجود داشته باشد. یک جعبه پلاستیکی بهتر گزینه برای نگهداری از این زیورآلات است.

کلام آخر

اگر با توجه به راهنمای خرید برترین زیورآلات زنانه، ارزشمندترین قطعات زیورآلات را برای خود یا هدیه به عزیزانتان تهیه نموده اید، باید شیوه درست نگهداری از زیورآلات را هم بدانید. زیورآلات معمولا در صورتی که برای مدتی طولانی در معرض رطوبت باشند یا محصولات حاوی مواد شیمیایی قوی با آن ها برخورد کند، آسیب می بینند. توجه به این نکته و تمیز کردن به موقع زیورآلات می تواند به ماندگاری این اکسسوری های زیبا برای مدتی طولانی در کمد لباس شما یاری کند.

منبع: getmulberry

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 فروردین 1403 بروزرسانی: 24 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16692

به "شیوه درست نگهداری از زیورآلات چیست و باید چه نکاتی را رعایت کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه درست نگهداری از زیورآلات چیست و باید چه نکاتی را رعایت کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید