شکسته شدن قیمت جهانی افزاره میکروسکوپ AFM از سوی محققان کشور، معرفی محصول در نمایشگاه ساخت داخل

به گزارش کنفرانس هکا، از آنجایی که آنالیزهای مربوط به میکروسکوپ نیروی اتمی گران است و بسیاری از مراکز آزمایشگاهی از ارائه خدمات آن خودداری می کنند، محققان یکی از شرکت های فناور با ساخت پروپ این میکروسکوپ و شکستن قیمت های جهانی آن، امکان ارائه خدمات بیشتر در این زمینه با هزینه های پایین را در کشور فراهم کردند.

شکسته شدن قیمت جهانی افزاره میکروسکوپ AFM از سوی محققان کشور، معرفی محصول در نمایشگاه ساخت داخل

میلاد قارونی، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگاران، از طراحی و ساخت تیپ (پروپ) میکروسکوپ AFM خبر داد و گفت: قطعه ساخته شده، افزاره ای است که در میکروسکوپ نیروی اتمی AFM برای تصویربرداری در مقیاس نانومتری سطوح به کار می رود.

وی با بیان اینکه این قطعه، بخش مصرفی میکروسکوپ های نیروی اتمی به شمار می رود، گفت: این قطعه که بر روی میکروسکوپ های AFM نصب می شود، تاکنون وارداتی بوده است و در یک سال اخیر که قیمت دلار بالا رفته است، هم واردات آن با مشکلاتی روبرو شده و در صورت واردات با قیمت های بسیار بالایی عرضه می شود.

قارونی با بیان اینکه از دو سال گذشته طراحی و ساخت این قطعه را شروع کردیم، اظهار کرد: کشورهای آمریکا، سوئیس و روسیه سازنده این قطعه هستند و درحال حاضر ما پیروز به ساخت این قطعه در کشور شدیم و درصدد هستیم که این محصول را در نمایشگاه ایران ساخت سال جاری معرفی کنیم، ضمن آنکه برای صادرات آن اقدام کردیم.

این محقق قطعه ساخته شده را نوعی سنسور و افزاره دانست و گفت: این قطعه یک جزء نانویی دارد که در نوک این قطعه قرار می گیرد. این نوک نانویی در زمان تماس با سطح، با نیروهای اتمی سطح برهمکنش می کند و بر اثر آن قادر است پستی و بلندی های سطح را در ابعاد نانومتری تشخیص دهد.

وی مصرفی بودن این قطعه را از ویژگی های افزاره تولید شده دانست و یادآور شد: آزمایشگاه هایی که از میکروسکوپ های نیروی اتمی AFM استفاده می کنند، روزی دو تا سه عدد از این قطعه باید استفاده کنند؛ چرا که همانند مداد نوک این پروپدر طی استفاده، کند می شود.

قارونی در این باره توضیح داد: این قطعه برای اسکن کردن سطح، با فاصله نانومتری از سطح کشیده می شود و به همین دلیل به مرور کندتر خواهد شد و در صورتی که بخواهیم با استفاده از این قطعه دائما تصویربرداری کنیم، به روزی دو تا سه قطعه نیاز داریم.

مجری طرح، قیمت نمونه خارجی این قطعه را 700 تا 800 هزار تومان ذکر کرد و گفت: اگر بخواهیم روزی دو تا سه قطعه استفاده شود، روزی دو میلیون هزینه نیاز دارد و قیمت نمونه داخلی این محصول سه تا چهار برابر کمتر از نمونه خارجی است.

این محقق با بیان اینکه از ابتدا تا انتهای این محصول در داخل کشور تولید شده است، یادآور شد: کیفیت محصول تولید شده از کیفیت نمونه شرکت روسی بالاتر است و به دنبال رقابت پذیر بودن آن با نمونه آمریکایی هستیم.

به گفته مجری طرح، در حال حاضر، شمار قابل توجهی از آزمایشگاه های مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی کشور به میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) مجهز شده اند. آنالیز AFM یک آنالیز بسیار قوی و دارای مدهای متنوع و کاربردی است، اما به دلیل گران بودن تیپ آن، این آنالیز مورد استفاده گسترده محققان قرار نگرفته است و مراکز نیز به همین دلیل یا از ارائه خدمات به بیرون خودداری کرده و یا به صورت کاملاً محتاطانه و با تعداد کم به سرویس دهی می پردازند. با ایجاد فضا برای ساخته شدن تیپ AFM در کشور و شکسته شدن قیمت جهانی آن، این آنالیز می تواند به صورت گسترده مورد استفاده محققان و پژوهشگران کشور قرار گیرد.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7284

به "شکسته شدن قیمت جهانی افزاره میکروسکوپ AFM از سوی محققان کشور، معرفی محصول در نمایشگاه ساخت داخل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکسته شدن قیمت جهانی افزاره میکروسکوپ AFM از سوی محققان کشور، معرفی محصول در نمایشگاه ساخت داخل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید