شهر قدیم جیرفت یک ظرفیت گردشگری به شمار می رود

به گزارش کنفرانس هکا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، شهر قدیم جیرفت یک ظرفیت گردشگری به شمار می رود.

شهر قدیم جیرفت یک ظرفیت گردشگری به شمار می رود

مصطفی ده پهلوان، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حاشیه بازدید از شهر قدیم جیرفت با اشاره به ظرفیت های گردشگری محوطه های باستانی اظهار کرد: از شهر تاریخی جیرفت با وسعت قابل توجه به وسیله مردم منطقه به عنوان دقیانوس هم شناخته می گردد و ضروری است معین حریم آن جزو اولویت های کاری باشد.

او ادامه داد: شرایط اقلیم جیرفت در فصل زمستان منحصر بفرد است که در کنار معروفیت تاریخی می تواند به یک مقصد گردشگری هم تبدیل گردد. برای رسیدن به این هدف باید زیرساختهای لازم با در نظر گرفتن همه جوانب محوطه فراهم گردد.

وی بر لزوم حمایت از ادامه کاوش ها تاکید نمود و اضافه کرد: برای معرفی بیشتر محوطه های تاریخی باید از اعتبارات دیگر بخش ها برای این مهم استفاده گردد تا کاوش ها ادامه داشته باشد. اگرچه در نتیجه کاوش های گذشته به یافته های خوبی دست یافتیم، اما به گفته کارشناسان نتایج باید بیش از این انعکاس یابد.

سعید شاهرخی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در این بازدید بر سنددار شدن محوطه تاریخی شهر قدیم جیرفت (دقیانوس) تاکید نمود که به صورت جدی در دستور کار است و گفت: اگر اداره کل راه و شهرسازی جنوب کرمان همکاری کند، این عرصه تاریخی جزو نخستین محوطه هایی است که ظرفیت سنددار شدن دارد.

او اضافه کرد: پیگیری این موضوع در دستور کار حوزه حقوقی املاک اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفته است تا این عرصه با وسعت دو هکتار به زودی صاحب سند گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 بهمن 1402 بروزرسانی: 15 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14832

به "شهر قدیم جیرفت یک ظرفیت گردشگری به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر قدیم جیرفت یک ظرفیت گردشگری به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید