شهر قدیم جیرفت قابلیت گردشگری دارد

به گزارش کنفرانس هکا، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شهر قدیم جیرفت را یک ظرفیت گردشگری دانست که باید زمینه بازدید از آن فراهم گردد.

شهر قدیم جیرفت قابلیت گردشگری دارد

به گزارش خبرنگاران، مصطفی ده پهلوان روز 14 بهمن ماه در حاشیه بازدید از شهر قدیم جیرفت، با اشاره به ظرفیت های گردشگری محوطه های باستانی، اظهار کرد: از شهر تاریخی جیرفت با وسعت قابل توجه به وسیله مردم منطقه به عنوان دقیانوس هم شناخته می شود و ضروری است معین حریم آن جزو اولویت های کاری باشد.

او ادامه داد: شرایط اقلیم جیرفت در فصل زمستان منحصربه فرد است که در کنار معروفیت تاریخی اش می تواند به یک مقصد گردشگری هم تبدیل شود. برای رسیدن به این هدف باید زیرساخت های لازم با در نظر گرفتن همه جوانب محوطه فراهم شود.

وی بر لزوم حمایت از ادامه کاوش ها تاکید نمود و اضافه کرد: برای معرفی بیشتر محوطه های تاریخی باید از اعتبارات دیگر بخش ها برای این مهم استفاده شود تا کاوش ها ادامه داشته باشد. اگرچه در نتیجه کاوش های گذشته به یافته های خوبی دست یافتیم، اما به گفته کارشناسان نتایج باید بیش از این انعکاس یابد.

در شمال شرقی شهر جیرفت قسمتی از تمدن شهر به چشم می خورد که به آن شهر دقیانوس می گویند. این شهر در کنار هلیل رود قرارگرفته و در اثر طغیان و جاری شدن سیل از زیر خاک بیرون آمده است. دقیانوس محل زندگی تمدن ارت بوده است و قدمت آن به هزاره سوم پیش از میلاد بر می شود

سعید شاهرخی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در این بازدید، بر سنددار شدن محوطه تاریخی شهر قدیم جیرفت (دقیانوس) تاکید نمود که به صورت جدی در دستور کار است و گفت: اگر اداره کل راه و شهرسازی جنوب کرمان همکاری کند، این عرصه تاریخی جزو نخستین محوطه هایی است که ظرفیت سنددار شدن دارد.

او اضافه کرد: پیگیری این موضوع در دستور کار حوزه حقوقی املاک اداره کل میراث فرهنگی واقع شده است تا این عرصه با وسعت دو هکتار به زودی صاحب سند شود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 15 بهمن 1402 بروزرسانی: 15 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14827

به "شهر قدیم جیرفت قابلیت گردشگری دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر قدیم جیرفت قابلیت گردشگری دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید