شمارش معکوس برای شروع سفر شبیه سازی شده به مریخ؛ یک دانشمند ایرانی هم در این ماموریت حضور دارد

به گزارش کنفرانس هکا، سازمان فضایی آمریکا، ناسا اظهار داشت یک گروه چهار نفره از دانشمندان و فضانوردان از روز آدینه 26 ژانویه برای شرکت در سفری شبیه سازی شده به مریخ، راهی یک زیستگاه در مرکز فضایی جانسون در هیوستون می شوند.

شمارش معکوس برای شروع سفر شبیه سازی شده به مریخ؛ یک دانشمند ایرانی هم در این ماموریت حضور دارد

کامک عبادی دانشمند و فضانورد ایرانی، یکی از چهار عضو این گروه است که در کنار آبیشک باگات، سوزان هیلبیگ و آریانا لوتسیچ روز آدینه 26 ژانویه وارد تاسیسات زمینی خواهند شد تا در طول ماموریت شبیه سازی شده به سیاره سرخ، به مدت 45 روز مانند فضانوردان مریخ، زندگی و کار نمایند.

کامک عبادی در این باره گفت: این سفر شباهت بسیار زیادی به سفر واقعی به مریخ دارد، هدف ناسا از انجام این آزمایش این است که بتواند تا سرانجام دهه 20 سفر انسان به ماه و تا سرانجام دهه 30 سفر بشر به مریخ را بدون کوچکترین اشکالی، محقق کند.

این محقق ایرانی و شاگرد دانشمند ناسا، دکتر فیروز نادری در ادامه اضافه کرد: از آنجایی که دانشمندان قصد دارند این بار سفر انسان به ماه و مریخ را قطعی و انسانها را بر روی این دو کره ماندگار نمایند، ناسا کوشش می نماید تا در آزمایش های زمینی متعدد و دقیق، قبل از انجام سفر نهایی واقعی، تغییرات اساسی در زندگی، خلقیات و رفتارهای جسمی و ذهنی انسانها را در یک سفر مجازی و شبیه سازی شده آنالیز کند و خطر انجام سفرهای بین سیاره ای آینده را تا حد صفر پایین بیاورد.

کامک عبادی که فرزند محمد عبادی از پیشکسوتان عرصه دوبله فیلم و کارتون در ایران است بعلاوه با اشاره به فاصله بیش از یک میلیارد کیلومتری سفر رفت و برگشت به مریخ گفت: سفر یک طرفه از زمین به مریخ 8 ماه طول می کشد بنابراین ما در دوره 45 روزه ضمن شبیه سازی محیط سفر،به طور کامل از دسترسی به دنیا واقعی قطع شده و علاوه بر پیاده روی مجازی بر روی سطح مریخ، هر روز از 7 صبح تا 11 شب تحت آزمایشهای حساس و دقیق ناسا قرار می گیریم تا پس از این ماموریت نتایج مطالعات، به صورت عملی در سفرهای واقعی به مریخ و ماه مورد استفاده قرار گیرد.

این ماموریت نخستین مورد از چهار ماموریت شبیه سازی شده به مریخ است که در سال 2024 انجام خواهد شد. هر ماموریت شامل خدمه متفاوتی متشکل از چهار داوطلب تحقیقاتی است و ماموریت نهایی قرار است در 16 دسامبر سال جاری به سرانجام برسد.

مرکز فضایی محمد بن راشد امارات متحده عربی و آژانس فضایی اروپا در این مطالعه با سازمان فضایی آمریکا همکاری می نمایند.

منبع: انتخاب
انتشار: 6 بهمن 1402 بروزرسانی: 6 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14567

به "شمارش معکوس برای شروع سفر شبیه سازی شده به مریخ؛ یک دانشمند ایرانی هم در این ماموریت حضور دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمارش معکوس برای شروع سفر شبیه سازی شده به مریخ؛ یک دانشمند ایرانی هم در این ماموریت حضور دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید