شبیه سازی فضا در دریاچه ای یخ زده

به گزارش کنفرانس هکا، یورونیوز نوشت: یک استارت آپ فرانسوی محیط اطراف دریاچه یخ زده تینی (Tigns) در حوالی جنوب غربی فرانسه را به یک آزمایشگاه فضای باز برای سنجش مدلی از زیستگاه فضایی تبدیل نموده است.

شبیه سازی فضا در دریاچه ای یخ زده

محیط اطراف دریاچه یخ زده تینی (Tigns) با وجود فضانوردان با لباس های نورانی و ماشینی شبیه به بشقاب پرنده این روزها به یک آزمایشگاه فضای باز برای سنجش مدلی از زیستگاه فضایی تبدیل شده است.

پیتر وایس، مدیر شرکت فضایی اسپارتان این پروژه را شبیه سازی یک ماموریت به ماه می داند، که از نظر زمین شناسی وجود برف و سرما شرایط ایده آلی را برای انجام آن ایجاد نموده است.

ایده این زیستگاه که سه سال پیش در مارسی به دنیا آمد، در عین آن که آزمایش های علمی را در شرایط سخت همانند ایسلند یا گرینلند در آینده ای نزدیک محقق می نماید، به آموزش فضانوردان در استفاده از تجهیزات در حین کار نیز می پردازد.

آقای وایس می گوید: هدف ما مشارکت اروپایی یا فرانسوی در مأموریت های آرتمیس ناسا است. در عرض دو یا سه سال، آمریکایی ها و پس از آن چینی ها روی ماه قدم خواهند گذاشت. ما فکر می کنیم که اروپا نیز می تواند نقش مهمی ایفا نماید.

هدف ما مشارکت اروپایی یا فرانسوی در مأموریت های آرتمیس ناسا است. در عرض دو یا سه سال، آمریکایی ها و پس از آن چینی ها روی ماه قدم خواهند گذاشت. ما فکر می کنیم که اروپا نیز می تواند نقش مهمی ایفا نماید.

در حال حاضر، این پروژه هنوز تنها مدلی از نمونه اولیه آینده است که برای اولین بار در محیطی خارج از آزمایشگاه آزموده شده است، اما جاه طلبی درباره این زیستگاه می تواند به هدف شرکت در ماموریت های روی ماه تا سال 2030 بیانجامد.

آقای وایس تأیید می نماید که این پروژه اجازه سنجش زیرسیستم ها شامل تجهیزات مورد احتیاج حیاتی در داخل کپسول ها را داده است. معین اینکه چه چیزی می توانیم درون آن ها قرار دهیم تا دو فضانورد بتوانند در داخل آن بخوابند، کار نمایند و پیاده روی فضایی انجام دهند در صبح روز آزمایش انجام گرفته است.

منظور از کپسول ها همان فضاهای کپسول مانند و شبیه سازی شده برای ارسال به فضا است.

با این حال هنوز نمای بیرونی این کپسول های شبیه سازی شده مصنوعی است، تا جایی که تیم دانشمندان از ترس عدم مقاومت سقف آن در برابر تندبادها در یکی از شب های طوفانی ترجیح دادند که شب را در کلبه ای در همان حوالی بگذرانند.

این عملیات و تماشا افرادی با لباس های فضانوردان بعلاوه کنجکاوی رهگذران را نیز برانگیخته است. یک زن بریتانیایی-اسپانیایی که برای تعطیلات به دریاچه تینی آمده است می گوید: من معلم زیست شناسی هستم و فیزیک واقعاً رشته من نیست، اما بازدید از این منطقه تجربه بسیار جالبی است.

ایجاد فضای اقامتی و خدمات حمل و نقل برای فضانوردان

این اقامتگاه فضایی که یوروهاب (Eurohab) نام دارد طوری طراحی شده است که بتواند بر روی موشک قرار گیرد و به تنهایی و بدون حضور کسی فرود بیاید. هدف دیگر از آن ارائه یک فضای اقامتی برای فضانوردان به عنوان نوعی خدمت به سایر آژانس های فضایی است. پیتر وایس معتقد است: می توان از آن برای مأموریت های آینده استفاده کرد، همانند SpaceX که خدمات حمل ونقل را به ناسا ارائه می نماید.

این پروژه که به عنوان بخشی از برنامه CNES Tech The Moon پیشرفته است، به وسیله آژانس فضایی اروپا پشتیبانی می گردد و تابستان سال جاری درصحن علنی مجلس ملی فرانسه ارائه شد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 بهمن 1402 بروزرسانی: 5 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14542

به "شبیه سازی فضا در دریاچه ای یخ زده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبیه سازی فضا در دریاچه ای یخ زده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید