سیاوشی: طرح جمع آوری بچه ها کار طرحی شکست خورده است

به گزارش کنفرانس هکا، یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن اینکه طرح جمع آوری بچه ها کار را طرحی شکست خورده مطرح کرد، از مسئولین امر خواست در این شرایط بحرانی تصمیمات واقع گرایانه تر و بهتری در زمینه بچه ها کار در کشور اتخاذ شود.

سیاوشی: طرح جمع آوری بچه ها کار طرحی شکست خورده است

طیبه سیاوشی در گفت و گو با خبرنگاران از سیاست مرسوم دولت در حوزه جمع آوری بچه ها کار و رد مرز کردن بچه ها کار مهاجر انتقاد کرد و گفت: در این مدت تلاش داشتیم گام های موثری در حوزه بچه ها کار برداشته شود؛ تلاش ما بر این بود بیشتر بحث کار این بچه ها را مورد هدف قرار دهیم نه بحث خود بچه ها را؛ حتی در میان تلاش هایی که در این حوزه صورت پذیرفت تذکری کتبی از سوی من در صحن مجلس قرائت شد که خوشبختانه مجمع کنندگان تهران نیز با این موضوع همراهی کردند.

وی طرح جمع آوری بچه ها کار را طرحی شکست خورده دانست و اظهار کرد: این طرح طرح موفقی نیست؛ اگرچه بخش دولتی این موضوع را نمی پذیرد؛ هر سال در فصل تابستان با یک بودجه قابل توجهی به جمع آوری این بچه ها می پردازند؛ اگرچه این بچه ها غالبا مهاجر هستند ولی تعداد بچه ها ایرانی کار که از شهرستان های دیگر مهاجرت کردند در این بین رو به افزایش است .

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان نمود: بیشتر این بچه ها سن زیر 15 سال داشته؛ قانون کار شامل آنها نمی شود و کار آنها نیز به لحاظ همین قانون کاری غیر قانونی است. هر بار که با جمع آوری این بچه ها تلاش شده این شرایط را در خیابان های تهران بهبود ببخشند موضوع به زیرزمینی شدن کار این بچه ها منجر شده است.

سیاوشی ادامه داد: مجددا با توجه به بحث کرونا ویروس برای باری دیگر طرح جمع آوری ضربتی بچه ها کار و موضوع رد مرز کردن آنها مطرح شد. هنگامی که موضوع بازگرندان بچه ها کار در ایالات متحده مطرح شد و هنگامی که ترامپ قصد داشت به چنین کاری دست بزند با انزجار جهانی روبه رو شد؛ یکی از پیشنهادات ما برای حل و فصل این موضوع این بود که این بچه ها در کنار خانواده هایشان در کمپ های مهاجرین نگهداری شوند؛ ولی سیاست های غیر شفاف دولت در مقابل مهاجرین افغان؛ پاکستانی و یا هر کشور دیگری باعث شده که نتوانند یک رویه مشترکی را برای بهبود شرایط اتخاذ کنند؛ به همین دلیل است که ما دائما شاهد برخوردهای قهری با این بچه ها در سطح شهر و در پی آن عکسل العمل از سوی شهروندان هستیم.

این عضو فراکسیون زنان مجلس متذکر شد: اکنون این شرایط مجددا در شرایط بحران کرونا ویروس از سوی دولت تکرارمی شود؛ شاید بیش از 30 بار این سیاست شکست خورده در خیابان های تهران انجام شده و مجددا هم درحال تکرار شدن است.

سیاوشی بیان نمود: با توجه به اینکه ما به کنوانسیون های حقوق کودک و ژنو و تعهدات بین المللی مرتبط با پناه جویان پیوستیم بهتر این است که از طرف مسئولان دولتی اقدامات جایگزین در این باره در نظر گرفته شود؛ برای مثال ما در مجلس درباره اردوگاه های مهاجرین که در تمام کشورهای مهاجرپذیر هم وجود دارد صحبت کردیم.

وی در پایان اضافه نمود: امیدواریم با امضای بیانیه اخیر و خطابی که به وزیر کشورانجام شد در این شرایط بحرانی تصمیمات واقع گرایانه تر و بهتری در زمینه بچه ها کار در کشور اتخاذ شود و بیشتر کار بچه ها هدف گرفته شود نه خود بچه ها.

به گزارش خبرنگاران، اخیرا جمع زیادی از فعالین حقوق کودک، پژوهشگران اجتماعی و هنرمندان در ایران با امضای بیانیه ای از وزیر کشور خواستند که اجرای طرح جمع آوری ضربتی بچه ها کار و رد مرز بچه ها کار مهاجر را متوقف کند؛ در میان امضا کنندگان این بیانیه نام طیبه سیاوشی شاه عنایتی و پروانه سلحشوری دو تن از کنندگان مجلس و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به چشم می خورد.

رپورتاژ آگهی: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9392

به "سیاوشی: طرح جمع آوری بچه ها کار طرحی شکست خورده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاوشی: طرح جمع آوری بچه ها کار طرحی شکست خورده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید