سلاح لیزری برای از بین بردن باکتری های دندان!

به گزارش کنفرانس هکا، محقق ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا و همکارانش با استفاده از نانو ذرات و لیزر سلاحی برای از بین بردن بیوفیلم ها و باکتری های دندان و پیشگیری از زخم های دهانی ساختند.

سلاح لیزری برای از بین بردن باکتری های دندان!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران و براساس گزارش ایسنا، بیوفیلم ها، ساختارهایی هستند که در آنها، باکتری ها پنهان می شوند تا از گزند دارو و عوامل آنتی باکتریال مصون بمانند و به تازگی مریم حاج فتحعلیان و همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا با استفاده از نانوذرات و لیزر، ابزاری برای از بین بردن بیوفیلم ها ارائه کردند.

یافته های اخیر این محققان نشان می دهد که ترکیب نور لیزر و نانوذرات طلا پوشیده از نوعی قند می تواند به سرعت، تجمع باکتریایی موسوم به بیوفیلم را از بین ببرد. این نابودسازی بیوفیلم ها که باعث پوسیدگی دندان و آلوده شدن زخم ها می گردد، بدون احتیاج به آنتی بیوتیک انجام می گردد. این گروه یافته های خود را روی موش ها مورد آزمایش قرار داده اند.

این گروه نشان داد که این روش موثرتر از مواد ضدعفونی نماینده و آنتی باکتریال برای از بین بردن بیوفیلم ها عمل می نماید. در حالی که پوسیدگی دندان تقریبا نیمی از مردم دنیا را تحت تأثیر قرار داده، زخم های دهان نیز به عنوان یکی از مسائل رایج در دنیا قلمداد می گردد.

مفهوم بیوفیلم به جمعیتی از باکتری ها اطلاق می گردد که با ترشح یک ماده چسب مانند، سپری در اطراف خود ایجاد می نمایند تا در برابر عوامل ضدباکتری مقاومت نمایند. بیوفیلم ها در بدن انسان مشکل آفرین بوده و برای زخم ها یک تهدید جدی هستند به طوری که روند بهبود را به تأخیر می اندازند.

با استفاده از این پلتفرم، می توانید بیوفیلم ها را بدون احتیاج به آنتی بیوتیک از بین برد. بعلاوه این روش به بیمارانی که به آنتی بیوتیک حساسیت دارند یاری شایانی می نماید.

به نقل از ستاد نانو، مریم حاج فتحعلیان و همکارانش با محصور کردن کره های طلا در قفس های مولکولی ابزاری ساختند که می تواند برای از بین بردن بیوفیلم ها استفاده گردد. روی سطح این قفس مولکولی، محققان دکستران قرار دادند که یک نوع قند است که معمولا در ساختار بیوفیلم ها به کار می رود.

با این پوشش قندی، می توان اطمینان حاصل کرد که این ساختار مولکولی به بیوفیلم متصل می گردد. تابش لیزر به نانوذرات باعث درخشش آنها شده و بعلاوه بخشی از این نور به گرما تبدیل می گردد که با استفاده از روش فتوترمال می توان بیوفیلم ها را از بین برد.

طلا یک ماده ایده آل برای درمان فوتوترمال است، هم به این علت که به راحتی نور را به گرما تبدیل می نماید و هم این که غیرسمی است.

محققان نانوذرات فوتوترمال خود را بر روی دندان و زخم موش ها آزمایش کردند که نتایج امیدوارنماینده ای به دست آمد. لیزر مادون قرمز موجب از بین بردن تمام پلاکت های باکتریایی شد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 اسفند 1402 بروزرسانی: 29 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16177

به "سلاح لیزری برای از بین بردن باکتری های دندان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلاح لیزری برای از بین بردن باکتری های دندان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید