سفر هوایی داخلی معلولان با خدمات cip فرودگاهی

به گزارش کنفرانس هکا، بیشتر فرودگاه ها خدماتی را برای افراد دارای معلولیت فراهم می کنند تا بتوانند به راحتی و با ایمنی بیشتر سفر کنند. این ها جزو خدمات CIP فرودگاه ها به شمار می روند و شامل دسترسی به وسایل نقلیه خاص برای مسافرت معلولین می شوند. در cip فرودگاه ها، ویلچر با قابلیت حمل معلولین در نظر گرفته شده اند.

سفر هوایی داخلی معلولان با خدمات cip فرودگاهی

علاوه بر این، خدمات دیگری مانند کمک به بارگیری و تخلیه بارها، کمک در فرآیند چک کردن مسافرین و همچنین کمک در مسیریابی در cip فرودگاه های داخلی برای افراد معلول در دسترس قرار می گیرند. این خدمات به طور کلی سعی می کنند تا سفر هوایی معلولان را راحت تر کنند.

در سالنهای cip خدمات ویلچر به چه صورت به مسافران ارائه می شود؟

در برخی از فرودگاهها سرویس cip فعال است این فرودگاهها شامل موارد زیر می باشد:

  • فرودگاه امام
  • فرودگاه مهرآباد
  • فرودگاه مشهد
  • فرودگاه کیش
  • فرودگاه تبریز
  • فرودگاه شیراز
  • فرودگاه اصفهان
  • فرودگاه اهواز
  • فرودگاه کرمانشاه

در فرودگاههای فوق ارائه خدمات ویلچر تفاوت دارد. به این معنی که در برخی از سالن های cip به مسافران این سرویس ارائه نمی شود. البته این موضوع بسته به پیمانکار و مدیریت بخش cip هر فرودگاه می باشد.

در سالهای اخیر در بازه های زمانی مختلف و مدیریت های مختلف این سرویس در برخی از فرودگاهها فعال و در برخی دیگر غیرفعال شده است. به همین دلیل برای کسب اطلاعات بیشتر می بایست با بخش رزرواسیون تشریفات اختصاصی واران تماس گرفته شود.

به عنوان مثال به دلیل شلوغی ایام نوروز در فرودگاه امام بخش cip در ایام نوروز امکان ارائه سرویس خدمات ویژه وجود ندارد. منظور از خدمات ویژه یا سرویس وِیژه معلولان در سالنهای cip بیشتر استفاده از دستگاه بالابر می باشد. این دستگاهها در فرودگاههای داخلی به صورت محدودی وجود دارد. به عنوان مثال در برخی از فرودگاههای کوچک و تردد کم داخلی این سرویس ارائه نمی شود.

نکته مهم این است که این دستگاههای LOM یا همان بالابر مربوط به هندلینگهای پروازی در هر فرودگاه است به عنوان مثال در فرودگاه امام این دستگاهها از طریق شرکتهای هندلینگ سامان، ایران ایر و کوشا به مسافران ارائه می شود و در صورت عدم همکاری یا محدودیت به مسافران بخش cip خدمات نمی دهند. نمونه آن در ایام نوروز به دلیل عدم وجود خودروهای بالابر در تعداد مناسب این خدمات به مسافران بخش cip ارائه نشد.

در حال حاضر در cip فرودگاه مهرآباد و کرمانشاه خدمات ویلچر و بالابر به مسافران ارائه نمی شود.

و در cip مشهد، cip فرودگاه امام، cip فرودگاه تبریز، cip فرودگاه اصفهان، cip فرودگاه اهواز، cip فرودگاه شیراز خدمات ویلچر و بالابر به مسافران ارائه می شود.

ذکر این نکته لازم است که مسافر حتما می بایست از قبل بر روی بلیت سرویس ویلچر رزرو کرده باشد و همزمان درخواست ویلچر را از بخش cip ثبت نماید. هزینه ویلچر بخش cip در هر فرودگاه متفاوت هست و مسافر ملزم به پرداخت ان می باشد.

در صورتی که از طریق سایت واران اقدام به رزرو خدمات cip خود می کنید حتما بخش خدمات ویژه ویلچر را در فرم رزرو تیک بزنید و درصورتی که از طریق دیگری اقدام می کنید برای رزرو cip خدمت این موضوع را قبل از رزرو اعلام کنید.

خدمات ایرلاین های داخلی برای معلولان

بسکمک از ایرلاین های داخلی برای راحت تر کردن سفر معلولین، خدمات ویژه یا همان سرویس بالابر را ارائه می دهند. این خدمات معمولا برای افراد معلولی است که قصد سفر به مقاصد تفریحی و زیارتی دارند. با استفاده از این خدمات، سفر امن و راحتی برای این افراد ایجاد می شود. در زمان رزرو بلیت مسافر می بایست سرویس ویلچر را از ایرلاین درخواست کند و آنرا بر روی بلیت رزرو کنند.

خدمات هواپیمایی برای معلولان شامل موارد زیر می شوند.

خدمات WCHR (Wheelchair)

خدمات WCHR برای مسافران معلول ارائه می شود که به تنهایی می توانند از پله ها بالا و پایین بروند و در کابین هواپیما حرکت کنند. ویلچرهایی نیز برای راحتی آنها در مسیرهای طولانی فراهم می شوند. این خدمات از طریق کارکنان هواپیما ارائه خواهند شد و نیازی به حضور همراه برای فرد وجود ندارد.

خدمات WCHS (Wheelchair Stairclimber)

این خدمات در شرکت های هواپیمایی برای مسافران معلول ارائه می شود که برای حرکت عادی مسئله ای ندارند؛ اما نیاز به استفاده از پله های هواپیما دارند. به منظور رفع این مشکل، شرکت هواپیمایی از بالابرهای ویژه استفاده می کند تا مسافران کم توان را به قسمت کابین هواپیما منتقل کند. این خدمات در ایرلاین های داخلی انجام می شوند.

با استفاده از بالابرهای مخصوص، این خدمات به مسافران معلول اجازه می دهد تا به صورت راحت و ایمن از پله های هواپیما استفاده کنند. این بالابرها قابلیت بالا رفتن و پایین آمدن را برای مسافران کم توان فراهم می کنند و به آنها امکان می دهند تا به راحتی و بدون نیاز به کمک، از پله ها عبور کنند.

مهمترین نکته برای استفاده از خدمات هواپیمایی برای معلولان، آگاهی از خدمات مورد نظر و انتخاب جایگاه برای سفر می باشد. با در نظر گرفتن این نکات و رعایت کردن آنها، افراد معلول می توانند بدون نیاز به کمک همراه و به تنهایی، سفر راحت و ایمنی را تجربه کنند.

شرایط سوار شدن معلولان در هواپیما

شرایط سوار شدن معلولان در هواپیما ممکن است بین شرکت های هواپیمایی و کشورهای مختلف، با تفاوت هایی همراه باشد. اما در کل، قوانین و مقررات خاصی برای سوار شدن معلولان در هواپیما وجود دارند که به منظور اطمینان از ایمنی و راحتی آنها تعیین می شوند. برخی از شرایط معمول، شامل موارد زیر می باشند.

اطلاع قبلی و ثبت درخواست

در بیشتر موارد، شرکت هواپیمایی نیاز دارد که معلولین درخواست خود را قبل از سفر اعلام کنند تا بتوانند امکانات مورد نیاز را فراهم کنند. پیش از خرید بلیط، با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید و درخواست خود را مطرح کنید. و در صورت تایید بر روی بلیت رزرو کنند.

همراهی فرد دیگر

در برخی موارد، معلولان ممکن است نیاز به همراهی فرد دیگری داشته باشند. این فرد می تواند یک همراه یا کارکنان هواپیما باشد که برای ارائه کمک و پشتیبانی به معلولین آموزش دیده اند. در زمان دریافت کارت پرواز شرکتهای هندلینگ پروازی موظف هستند در صورتی که مسافر نیاز به ویلچر و همراهی داشته باشد یک نفر نیروی خدمات را تا زمان سوار شدن به هواپیما در اختیار شخص قرار دهند.

استفاده از صندلی های ویژه

برخی هواپیماها دارای صندلی های ویژه برای مسافران معلول هستند. این صندلی ها معمولا دارای فضای بیشتر، پشتیبانی قوی تر و دسترسی آسان تر به تسهیلات بهداشتی هستند. این موضوع از طریق مهماندارها و شرکتهای هواپیمایی هماهنگ می شود در صورتی که مسافر روی بلیت رزرو خدمات را انجام داده باشد این موضوع به صورت اتوماتیک در برنامه کاری مهماندار واقع شده است.

حمل و نقل وسایل کمکی

برخی از معلولان نیاز به حمل و نقل وسایل کمکی مانند ویلچر یا عصا دارند. در برخی از هواپیماها، امکان حمل وسایل کمکی با مسافر معلول وجود دارد و هواپیماها تجهیزات خاصی را برای این منظور دارند.

در اغلب موارد، شرکت هواپیمایی حق استفاده از تجهیزات حمل و نقل شخصی را برای معلولان تایید می کند؛ اما این تجهیزات باید با شرایط ایمنی و فضای موجود در هواپیما سازگار باشند. همچنین، برخی از شرکت های هواپیمایی ممکن است نیاز به حضور همراه داشته باشند تا معلولان را در موارد اضطراری و نیاز به کمک، حمایت کنند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 فروردین 1403 بروزرسانی: 20 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16596

به "سفر هوایی داخلی معلولان با خدمات cip فرودگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر هوایی داخلی معلولان با خدمات cip فرودگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید