سرای استاد عباس حقیقی یکی از جاهای دیدنی آذربایجان غربی به شمار می رود

به گزارش کنفرانس هکا، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، سرای استاد عباس حقیقی یکی از جاهای دیدنی آذربایجان غربی به شمار می رود.

سرای استاد عباس حقیقی یکی از جاهای دیدنی آذربایجان غربی به شمار می رود

منزل مسکونی مرحوم استاد حقیقی در مسیر خیابان اصلی شهر واقع شده که 50 سال قدمت دارد و در سال 1342 از طریق استاد محمدصالح معماری در زمینی به مساحت 250 مترمربع بنا شده است. این بنا برای تبدیل به خانه موزه و سرای ماموستا حقیقی، با همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری این شهر بازسازی، تجهیز و آماده سازی شد.

استاد عباس حقیقی در سال 1281 در روستای قره داغ از توابع شهرستان بوکان به جهان آمد و دوران کودکی و نوجوانی خود را نزد روحانیون منطقه به آموختن علوم دینی پرداخت و سپس وارد مدرسه و پیروز به اخذ مدرک دیپلم شد. مرحوم ماموستا حقیقی در کنار فعالیت در حوزه کاری خود به سرودن شعر و ترجمه اشعار شاعران نامی ایران همچون سعدی و حافظ مبادرت میکرد. وی اشعار زیادی را از زبان فارسی به زبان کردی و بالعکس ترجمه کرده است. ماموستا حقیقی با بیش از 50 سال سابقه فعالیت در سرودن شعر، انتها در سال 1375 و در سن 94 سالگی در شهر بوکان درگذشت. از آثار وی میتوان به دیوان کولکه زیرینه، شه ونم و برخی آثار دیگر اشاره کرد.

عکس از: ابراهیم باشرافت

منبع: همگردی
انتشار: 24 دی 1402 بروزرسانی: 24 دی 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14205

به "سرای استاد عباس حقیقی یکی از جاهای دیدنی آذربایجان غربی به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرای استاد عباس حقیقی یکی از جاهای دیدنی آذربایجان غربی به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید